Brzoska chce rewolucji dla kierowców i pacjentów SOR. Jest jedno "ale"

Szef InPostu Rafał Brzoska i jego zespół przygotowali kolejny pakiet propozycji, które mają ułatwić życie przedsiębiorców i zwykłych Polaków. Listę najnowszych pomysłów dotyczących deregulacji przedstawiła “Rzeczpospolita”. Wśród nich znalazły się sposoby na uproszczenie procedur w sądzie oraz propozycje dla kierowców i pacjentów na SOR. Ta ostatnia może wywołać kontrowersje.
Zespół ds. deregulacji Rafała Brzoski przedstawia kolejne pomysły
Rafał Brzoska pod koniec marca 2025 roku przekazał rządowi 111 propozycji dotyczących deregulacji, a do końca kwietnia ma być ich nawet 300.
Wśród pierwszych pomysłów pojawiły się m.in. zastosowanie instytucji "milczącego załatwienia sprawy" przy przekroczeniu przez urzędników czasu na odpowiedź zawartego w przepisach, niekaranie podatników i księgowych za niecelowe błędy i pomyłki, wprowadzenie „zasady domniemania niewinności podatnika, ograniczenie nadużyć w stosowaniu aresztów tymczasowych i wskazanie nowych usług, które można przenieść do aplikacji mObywatel. Teraz pojawiają się kolejne pomysły dotyczące przedsiębiorców i zwykłych obywateli, które już wywołały ogromne emocje.

Prawnicy i pracownicy banków będą zadowoleni
Jedna z nich ma oszczędzić czas, pieniądze i stres adwokatów i radców prawnych, a także ich klientów, których czekają spory sądowe w sprawach cywilnych. Do tej pory, jeżeli przy złożeniu pozwu w takich sprawach doszło do formalnej pomyłki, np. brak podanego adresu, konieczne było przesłanie całego dokumentu od nowa, co oznacza ponowne drukowanie np. kilkuset stron pozwu i dostarczanie ich na papierze do sądu. Eksperci z zespołu ds. deregulacji Rafała Brzoski chcą to zmienić za pomocą nowelizacji przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

Członkowie zespołu Rafała Brzoski postulują także wprowadzenie do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych możliwości przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ocenie osoby fizyczne przekazują 1,5 proc. na podobnych zasadach na podstawie ustawy o PIT.
W kolejnej kwestii deregulacja ma oznaczać walkę ze zbędną biurokracją. Zespół, który publikuje swoje pomysły na stronie sprawdzaMY.com chce też rozszerzyć możliwości korzystania z elektronicznych ksiąg wieczystych. Po zmianie przepisów, upoważnieni do tego pracownicy banków hipotecznych mogłyby wprowadzać informacje dotyczące np. zmiany wierzyciela przy przeniesieniu pakietu wierzytelności z banku uniwersalnego, mogliby też przeglądać i pobierać księgi wieczyste. Te zmiany miałyby przyspieszyć procedury dotyczące zakupu nieruchomości i udzielania kredytów hipotecznych.
Zmiany dotyczące rejestracji pojazdów
Kolejnym pomysłem jest usprawnienie procesu rejestracji pojazdów. Ma w tym pomóc stworzenie cyfrowego archiwum dokumentów rejestracyjnych, które pomogłoby urzędnikom i kierowcom w dopełnieniu odpowiednich procedur.
Informacje o badaniach technicznych samochodów miałyby być dostępne do pobrania z systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów. Rafał Brzoska i jego współpracownicy postulują też zniesienie obowiązku ponownej legalizacji tablic rejestracyjnych w sytuacji, kiedy dochodzi do przerejestrowania pojazdu.
Jednak to inna z propozycji Rafała Brzoski wywołała w ostatnim czasie duże emocje. Zespół ds. deregulacji zaproponował podłączenie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR) do aplikacji mojeIKP, która służy do obsługi internetowego konta pacjenta. Dzięki temu pacjenci mogliby szybko sprawdzić, w której placówce czas oczekiwania na konsultację z lekarzem jest najkrótszy, aby udać się tam w nagłej sytuacji.

Pomysł sprawił, że w internecie rozpętała się burza, a pacjenci pytali o to, jak kontrolować i aktualizować dane w systemie w tak dynamicznej sytuacji, np. kiedy na SOR trafiają osoby poszkodowane wypadkach. Podczas spotkania dotyczącego deregulacji Rafał Brzoska zwracał uwagę, że na poziomie centralnym taki system już istnieje.
Na stronie pacjent.gov.pl można sprawdzić, ile minut się czeka na SOR, ile jest osób w kolejce, ile minut czeka się z przypadkiem lekkim, średnim i ciężkim. W przypadku podłączenia do aplikacji IKP działanie systemu miałoby zostać usprawnione.
Rafał Brzoska zaproponował też tzw. pakiet kolejkowy, czyli centralną elektroniczną rejestrację wizyt lekarskich. Pomysł ma ułatwić m.in. odwoływanie wizyt i zwalnianie miejsca innym pacjentom w potrzebie.





































