BiznesINFO.pl Twój portfel Dwa miliardy więcej na 500 plus. Kwota została zarezerwowana w budżecie
Obraz Kevin Schneider z Pixabay

Dwa miliardy więcej na 500 plus. Kwota została zarezerwowana w budżecie

4 września 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Budżet zostanie znowelizowany. Rząd przymierza się do zwiększenia finansowania w wielu obszarach, więcej pieniędzy wydamy na sztandarowy program socjalny PiS. Dodatkowa suma, którą przeznaczymy na finansowanie robi wrażenie.

Budżet do nowelizacji

Porta Business Insider wskazuje, że na finansowanie programu potrzeba prawie dodatkowych 2 mld złotych, to wzrost o 4 proc. Z czego wynika taka różnica? Okazuje się, że rząd musi przelać więcej pieniędzy samorządom na wypłaty świadczeń na pierwsze dzieci, które dotychczas nie były objęte sztandarowym programem socjalnym PiS. Kwota, która była zaplanowana w pierwszej wersji budżetu musi zostać uaktualniona o rzeczywiste potrzeby Polaków. Ekspercki portal zwrócił się do resortu rodziny z prośbą o komentarz w tej sprawie. Uzyskana odpowiedź wskazuje, że to nie pierwsza taka sytuacja. – Zwiększenie, na skutek nowelizacji ustawy budżetowej o 1,7 mld zł kwoty planów w budżetach poszczególnych wojewodów nie jest w jakimkolwiek stopniu procedurą nadzwyczajną. Identyczna sytuacja miała miejsce również w 2017 roku, gdy także nowelizowano ustawę budżetową i zwiększano budżety wojewodów w zakresie kwot na świadczenie wychowawcze. – wyjaśniła Nina Tuziak z wydziału prasowego ministerstwa portalowi BI.

Specjaliści wskazują, że w latach poprzednich na funkcjonowanie programu Rodzina 500 plus zakładano w budżecie specjalne rezerwy celowe. Tegoroczny budżet takiej rezerwy nie przewidział. Dlaczego jednak zabrakło pieniędzy na świadczenie? W przypadku tego programu PiS trudno o jakiekolwiek malwersacje, czy oszustwa – wypłacanych jest tyle świadczeń, ile jest dzieci. Czyżby w magiczny sposób nadciągnął nad Wisłę babyboom? Nic bardziej mylnego. Eksperci wskazują, że większa ilość wypłacanych świadczeń związana jest pandemia koronawirusa.

Portal BI cytuje Jeremiego Mordasiewicza, z konfederacji Lewiatan. Ekspert wskazuje, że pieniędzy zabrakło, ponieważ w związku z pandemią do kraju wrócili zza granicy polscy imigranci zarobki, którzy zabrali ze sobą dzieci i wystąpili o świadczenie. Na 2021 rok na wypłatę świadczenia zaplanowano 41 mld złotych, czyli połowę deficytu budżetowego Polski.

<

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat