Bułgaria chce płacić w Euro. Trwają negocjacje
Przyjęcie euro przez Bułgarię będzie możliwe dopiero za trzy lata. Sami Bułgarzy postanowili jednak nie czekać aż tak długo, zatem wpadli na lepszy pomysł - chcą dopuścić euro do obiegu w kraju, zachowując jednocześnie lewy.
Pomysł Bułgarii
Kwestia przyjęcia wspólnej waluty zależy od kraju członkowskiego Unii Europejskiej . W przypadku Polski na razie trwają dyskusje z argumentami za i przeciw zastąpienia złotego.
Tymczasem Bułgarzy, którzy muszą czekać do 2025 na wejście do strefy euro, wpadli na lepszy pomysł . Jak podaje Interia, chcą pójść śladem Chorwacji i dopuścić wspólną walutę europejską do obiegu obok bułgarskich lewów.
Rozszerzenie pomysłu Chorwacji
W porównaniu z chorwackim przykładem pomysł Bułgarów jest trochę inny. Najważniejszym czynnikiem jest bowiem termin dopuszczenia euro do obiegu . Jak przypomina Interia za wnp.pl, euro funkcjonowało w Chorwacji obok kuny - czyli waluty krajowej przed wprowadzeniem wspólnej waluty - przez dwa tygodnie po wejściu kraju do strefy euro.
Tymczasem Bułgarzy chcą dopuścić euro do obiegu rok przed najwcześniejszym możliwym terminem wejścia do strefy. Mowa zatem już o styczniu przyszłego roku . Jak wynika z bułgarskich mediów które cytuje Interia, tak długi okres przystosowania do nowej waluty znacznie ułatwi przejście gospodarki wyłącznie na walutę europejską.
Bułgaria może zyskać, ale i stracić
Dodatkowym argumentem za wprowadzeniem euro na rok przed wejściem do strefy jest fakt, iż według danych Interii na przewalutowaniach bułgarskie firmy notują straty w wysokości ok. 750 mln euro na rok . Jest to kwota równa 0,4 proc. PKB Bułgarii.
Są również i minusy takiego pomysłu. Cytowany przez Interię.pl Stanislaw Popdonczew, który jest wiceprezesem Bułgarskiej Izby Handlowej, stwierdził, że dotychczas takiej reformy nie wprowadzono w żadnym z krajów Unii Europejskiej. W takiej sytuacji Bułgaria, najbiedniejsze państwo wspólnoty, byłaby pionierem .
Z informacji wnp.pl cytowanych przez Interię wynika, że Bułgaria obecnie prowadzi negocjacje z Europejskim Bankiem Centralnym oraz Komisją Europejską . Dopiero po ich sukcesie będzie wiadomo, czy ten pomysł zostanie zrealizowany.