Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Byle do wyborów. NBP komentuje 19. miesiąc mrożenia stóp procentowych
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 02.04.2025 16:30

Byle do wyborów. NBP komentuje 19. miesiąc mrożenia stóp procentowych

Stopy procentowe. RPP komentuje decyzję
Fot. NBP, Narodowy Bank Polski

W środę 2 kwietnia zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego zadecydowano, co dalej z poziomem stóp procentowych w Polsce. Informacja okazuje się zgodna z oczekiwaniami ekonomistów i inwestorów. Pojawił się oficjalny komunikat z komentarzem i uzasadnieniem decyzji w tej sprawie.

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła: stopy procentowe nie zmieniają się 19. miesiąc z rzędu

Narodowy Bank Polski komentuje decyzję Rady Polityki Pieniężnej, o ponownym mrożeniu stóp procentowych, przesądzając o kursach kredytów setek tysięcy kredytobiorców i kosztach dystrybucji waluty. We wtorek 2 kwietnia Rada Polityki Pieniężnej przekazała informacje, których rynki powszechnie się spodziewały; oczekując tym samym na tłumaczenie organów państwowych. Tego samego dnia o 16.00 NBP opublikował swój komentarz. Przekazano główne powody, dla których Rada zadecydowała o kontynuowaniu jastrzębiej polityki zorientowanej na pozostanie w celu inflacyjnym.

Zobacz też: Rzadki moment na rynku nieruchomości. Ekspert: "Widać to w ofertach". Ale nie potrwa długo

Dino szaleje na Wielkanoc. Oferta "2+1 gratis" na uwielbiane produkty, klienci ruszą do sklepów Drożej nie tylko w Zakopanem. Za to w wakacje zapłacisz więcej

Narodowy Bank Polski komentuje decyzję ws. stóp procentowych

RPP zdecydowała w środę o utrzymaniu stóp procentowych w Polsce. Kwiecień będzie kolejnym, 19. już miesiącem z rzędu, gdy stopa referencyjna NBP, najważniejsza dla polskiej gospodarki, wynosić będzie 5,75 proc. Nie zmieniły się także inne stopy banku centralnego: lombardowa (6,25 proc.), depozytowa (5,25 proc.), redyskontowa weksli (5,80 proc.) i dyskontowa weksli (5,85 proc.). Przypomnijmy, że stopy procentowe banku centralnego stanowią o cenie, za jaką bank centralny udziela kredytu bankom komercyjnym, lub po jakiej sprzedaje papiery wartościowe. 

NBP komentuje decyzję RPP. Ws. stóp procentowych zdecydowały trzy czynniki

W dokumencie opublikowanym przez NBP  czytamy o trzech głównych czynnikach, które w opinii RPP motywują utrzymanie relatywnie wysokich stóp procentowych:

  • Niestabilna sytuacja światowej ekonomii (m.in. chodzi o zapowiadane przez Donalda Trumpa cła na Europę),
     
  • prognozowana przez NBP inflacja, która w najbliższych miesiącach ma utrzymać się powyżej celu inflacyjnego, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, a także wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych,
     
  • przewidywany wzrost cen energii w II połowie roku (tu NBP odwołuje się do częściowego odmrożenia cen energii z lipca 2024 r.).

W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej - czytamy.

Zobacz też: Prosili rząd o pomoc, poparły ich tysiące Polaków. Ministerstwo odpowiedziało: “Brak naukowych dowodów”

Ekonomiści zgodni: nie ma na co czekać

Ostatnie zmiany w stopach procentowych nastąpiły jesienią 2023 r., kiedy we wrześniu i październiku, RPP dokonała dwóch cięć, tuż przed wyborami parlamentarnymi. Inflacja konsumencka sięgała wówczas około 11 proc. Obniżono wtedy koszt pieniądza odpowiednio o 0,75 pkt proc. i 0,25 pkt proc.

Treść komunikatu rodziła ciekawość i pytania rynku, czy prezes NBP odniesie się do serii trudniejszych od prognozowanych danych ekonomicznych z ostatnich tygodni (niższe tempo wzrostu płac, spadek sprzedaży detalicznej), które według ekonomistów, mogą wskazywać na poprawę perspektyw inflacji. A ta w marcu, sprawiła wyjątkowe zaskoczenie. 

Według oczekiwań analityków, szczyt krajowej inflacji CPI miał przypaść na marzec. Jak przekazują analitycy Banku PEKAO, szczyt ten przeobraził się jednak w płaskowyż, co oznacza, że wg. wstępnego szacunku, inflacja CPI w Polsce utrzymała się w marcu na poziomie z poprzednich dwóch miesięcy, czyli 4,9% r/r. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 0,1% m/m. Według aktualnych danych oszacowano, że inflacja bazowa (najczęściej powoływana, czyli z wyłączeniem cen energii i żywności) obniżyła się w marcu do ok. 3,5% r/r.

Analizy PEKAO inflacja
Fot. GUS, NBP, Pekao Analizy

Co ważne, niższym wzrostem zaskoczyły także ceny żywności. Wobec lutego wzrosły one o 0,3% m/m, nieznacznie wyżej od wzorca sezonowości. Okoliczności związane z warunkami strukturalnymi (m.in. rynek jaj), osłabione zeszłoroczne zasoby zbiorów rolnych, i spodziewana niska podaż związana z trudnymi warunkami pogodowymi, wskazują, że dynamika cen żywności na przestrzeni 2025 roku będzie rosnąć. 

Dane PEKAO inflacja
Fot.  GUS, Pekao Analizy

Ekonomiści zgodnie wskazują, że prognozy przedstawicieli RPP dotyczące inflacji są zbyt pesymistyczne i restrykcyjne. Zdaniem ekspertów ING Banku Śląskiego, nie zrealizuje się prognoza przedstawiona w projekcji, zakładająca znaczny wzrost inflacji w IV kwartale. Ich zdaniem przyczynia się do tego nie tylko niższy punkt startowy, ale również wprowadzenie nowych taryf, które Urząd Regulacji Energetyki (URE) przyjmie w czerwcu, a które będą wyraźnie niższe od obecnych. 

Dane z polskiej gospodarki wspierają rozpoczęcie dyskusji o łagodzeniu polityki pieniężnej, choć w naszej ocenie do wyborów prezydenckich RPP będzie chciała utrzymywać stopy proc. na niezmienionym poziomie. Cykl obniżek będzie w naszej ocenie wznowiony w lipcu — ocenili ekonomiści Banku Millennium.

Dodają przy tym, że nastroje w RPP “przesuwają się w kierunku mniej jastrzębiego nastawienia” i nie można wykluczyć, że już na kwietniowym posiedzeniu zgłoszono wniosek o obniżkę stóp procentowych. – (…) Zwłaszcza jeżeli lipcowa projekcja przyniesie wyraźną korektę oczekiwanej ścieżki inflacji w dół. Pierwszego cięcia stóp spodziewamy się we wrześniu, ale szanse na lipcowy termin ostatnio wzrosły" — dodali.

O rynkowym konsensusie dot. prognozowanych dat rozpoczęcia cyklu luzowania polityki pieniężnej przeczytasz TUTAJ.