Cash flow, czyli rachunek przepływów pieniężnych – co to jest?
Co to jest cash flow?
Cash flow, czyli sprawozdanie z przepływów pieniężnych, pozwala na natychmiastową ocenę potencjału przedsiębiorstwa i jego kondycji finansowej. To dokument, który uzupełnia bilans oraz rachunek zysków i strat – uwzględnia źródła przepływu środków pieniężnych i sposobów ich wykorzystania. Cash flow pozwala na ocenę płynności finansowej firmy, skuteczności ściągania należności i zdolności do regulowania zobowiązań.
Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, rachunek przepływów pieniężnych jest obowiązkowym dokumentem dla jednostek, które są zobowiązane do corocznego badania sprawozdań finansowych.
Jak wygląda analiza cash flow?
Rachunek przepływów pieniężnych dzieli się na trzy części.
-
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej – środki generowane z podstawowej działalności firmy, takie jak:
-
-
przepływy brutto: zysk operacyjny po dodaniu amortyzacji i odjęciu zapłaconego podatku,
-
przepływy netto: przepływy brutto wraz ze zmianą kapitału pracującego i zmianą pozostałych aktywów oraz pasywów operacyjnych,
-
zmiana kapitału pracującego: zmiana zapasów pomniejszona o zmianę należności i dodaną zmianą zobowiązań, przy założeniu, że wszystkie one wzrastają.
-
-
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej – środki generowane lub wydatkowane na potrzeby inwestycyjne konieczne do funkcjonowania firmy.
-
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej – środki pozyskiwane z zewnątrz związane z finansowaniem przedsiębiorstwa.
Działalność operacyjna to największa część działalności firmy – obejmuje produkcję i sprzedaż towarów lub usług. To właśnie w tym segmencie sprawdza się, jaką kondycję ma działalność podstawowa.
Działalność inwestycyjna to ta część analizy cash flow, która ma zapewnić nowe źródła zysku firmy w przyszłości.
Działalność finansowa to wszystkie przychody i wydatki związane z finansowaniem firmy – czyli kredyty, obligacje lub emisja akcji.
Kto korzysta z analizy cash flow?
Z analizy cash flow regularnie korzystają między innymi banki, które oceniają możliwości udzielenia danej firmie kredytu. Sytuację przedsiębiorstw analizują też inwestorzy, którzy sprawdzają, czy dana firma jest w stanie wygenerować zyski w przyszłości. Z cash flow korzystają także kontrahenci – analizują przepływy pieniężne działalności, np. jeżeli planują udzielić przedsiębiorstwu kredytu kupieckiego.
Metody sporządzenia cash flow
Analizę cash flow można sporządzić korzystając z dwóch metod – metody bezpośredniej i metody pośredniej. Metody te różnią się jedynie sposobem wyliczania przepływów z działalności operacyjnej.