CBA może zadzwonić także do ciebie. Nie podawaj żadnych informacji, zagrożenie oszustwem jest ogromne
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Na czym polega oszustwo "na CBA"
-
Jak uchronić się przed tego rodzaju oszustwami
-
Za pracowników jakich instytucji często podają się przestępcy
CBA ostrzega przed oszustami
O oszustwach „na wnuczka”, czy „na policjanta” słyszał już niemal każdy. Przestępcy mają świadomość, że przypadki nagłaśniane przez media docierają do społeczeństwa i szukają coraz to nowych, bardziej wiarygodnych metod, dzięki którym będą mieli możliwość wyłudzenia niekiedy oszczędności całego życia swoich ofiar.
Coraz powszechniejszą praktyką ze strony przestępców stało się w ostatnim czasie podszywanie się pod znane instytucje. P raktycznie nie ma tygodnia, byśmy nie informowali o ostrzeżeniach wydawanych przez banki , które przekazują klientom, by uważali na oszustów podszywających się pod pracowników banków (tylko w tym tygodniu prezentowaliśmy ostrzeżenia PKO BP i Santander Banku Polskiego ).
Okazuje się, że oszuści podają się również za pracowników nadzorującej sektor bankowy Komisji Nadzoru Finansowego. Nie dalej jak wczoraj informowaliśmy o mieszkańcu Wielkopolski, który wskutek kontaktu z rzekomym pracownikiem KNF stracił ponad 50 tys. zł.
- Zgłaszający podał, że pod koniec lutego skontaktowały się z nim osoby, które poinformowali go, że na jego portfelu kryptowalutowym znajduje się około 50 tys. zł. Mężczyzna instruował mieszkańca powiatu złotowskiego co zrobić, żeby tę kwotę wypłacić. Z pokrzywdzonym mężczyzną skontaktował się też fikcyjny pracownik KNF potwierdzający, że wypłata zgromadzonych środków na portfelu kryptowalut wymaga wpłaty wadium – przekazywał w rozmowie z Polską Agencją Prasową Maciej Forecki, oficer prasowy policji w Złotowie.
Jak wspomniano standardem są niestety oszustwa, w których przestępcy podają się za policjantów. Rzadziej natomiast zdarzało się, by przedstawiali się oni jako funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA).
Tymczasem Biuro opublikowało w piątek komunikat z którego wynika, że mamy do czynienia z oszustwami „na funkcjonariusza CBA”. Komunikat sugeruje, że przestępcy telefonują do ofiar i podszywają się pod funkcjonariuszy utworzonego przed 15 laty Biura. Następnie próbują nakłonić rozmówców do określonych działań, jak np. przelanie pieniędzy, czy podanie haseł do bankowości elektronicznej.
Jak ustrzec się przed oszustami?
Jak ustrzec się przed takimi oszustami? CBA przypomina w komunikacie, że nigdy nie dzwoni do nikogo z żądaniem przekazania pieniędzy i nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach. Biuro apeluje również o zachowanie ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi, a także by nie informować w jakiej wysokości i w jakich bankach gromadzi się oszczędności.
- Nigdy na czyjeś zlecenie nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej nieznajomym, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł – pisze w komunikacie CBA.
Co w sytuacji, gdy dojdzie do kontaktu telefonicznego, który wyda nam się podejrzany? CBA radzi, by natychmiast zadzwonić do kogoś bliskiego i opowiedzieć o zdarzeniu bądź skontaktować się z numerem 112.