Ceny ciepła przestaną rosnąć. Ustawa przegłosowana przez Sejm
Sejm uchwalił w czwartek ustawę ograniczającą wzrost cen ciepła w odniesieniu do cen z września ubiegłego roku. Zgodnie z procedurami legislacyjnymi ustawa trafi teraz do Senatu.
W głosowaniu, według informacji portalu Gazeta.pl, wzięli udział prawie wszyscy posłowie . Tylko ośmiu z 441 obecnych wstrzymało się od głosu, pozostali oddali głosy za ustawą.
Wzrosty tylko do 40 proc.
Według uchwalonej czwartkowej ustawy, gospodarstwa domowe, szkoły i szpitale otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe . Będzie nim zmniejszenie opłat za ciepło dostarczane do budynków.
Jak podaje Gazeta.pl, ustawa zawiera konkretny mechanizm ograniczający ceny. W przypadku wzrostu kosztów poniżej 40 proc., ceny nie ulegną zmianie . Jednakże powyżej tej granicy przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie, a w zamian nie podniosą cen wyżej.
Rekompensata będzie również wstecz
Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu, w wypowiedzi cytowanej przez Gazetę.pl stwierdziła, że rekompensata będzie również działała wstecz . Podwyżki będą zablokowane na poziomie 40 proc. niezależnie od kosztów .
Nowa ustawa ma wejść w życie z początkiem marca i obowiązywać do końca roku. Termin 30 września 2022 jest dniem przed wprowadzeniem średniej ceny ciepła z rekompensatą.
Na dopłaty, według informacji portalu Gazeta.pl, rząd zamierza przeznaczyć blisko 15 mld złotych . Budżet ten został zwiększony po analizie działającego do tej pory systemu rekompensat dla producentów ciepła.