Ceny kakao coraz wyższe. Smutne, co czeka klientów
Na wzrost cen kakao wpływają głównie problemy z produkcją u największych światowych dostawców. Okazuje się, że te podwyżki wcale nie muszą przekładać się na to, że ceny słodyczy i czekolady pójdą w górę. Co więc czeka konsumentów?
Ceny kakao poszły w górę
30 października kontrakty terminowe na kakao na londyńskiej giełdzie osiągnęły wartość ok. 3 387 funtów brytyjskich za tonę. Oznacza to roczny wzrost na poziomie ok. 79 proc. Jakub Jakubczak przekazał w rozmowie z PAP, że na wzrost cen kakao mają wpływ głównie problemy z produkcją surowca u największych światowych producentów.
- Opublikowane na początku października szacunki produkcji w tych krajach sugerują spadek o 20-30 proc. w zbliżającym się sezonie 2023/24 - zauważył. W jego ocenie obecnie ciężko jest prognozować poziomy cen kakao w dłuższym terminie.
W Dino właśnie się zaczęło. Klienci będą walić drzwiami i oknamiCeny kawy
Ekspert postanowił odnieść się także do cen kawy. Wyznał, że wzrost cen w ostatnich miesiącach wynikał z zacieśnienia się globalnej podaży kawy Arabica oraz Robusta. Zauważył, że segment kawy w Polsce, szczególnie ziarnistej prężnie się rozwija. W 2022 roku wzrósł wartościowo o 30 proc. W ocenie eksperta w przypadku dalszych wzrostów cen istnieje spore prawdopodobieństwo, że konsumenci będą wybierali tańsze zamienniki ulubionych marek.
Co z cenami słodyczy?
Jakub Jakubczak zaznacza, że wzrost cen kakao może nie przełożyć się w dużej mierze do zmiany cen słodyczy czekoladowych i czekolady. Zauważył, że popularną praktyką jest obniżanie zawartości kakao w produktach lub zmniejszenie ich rozmiarów. - Z tego powodu, oraz z już obecnie wysokich cen słodyczy nie spodziewałbym się ich dalszej korekty w detalu - stwierdził ekspert.