W najprostszych słowach, ceny stanowią pieniężny wyraz wartości dobra wystawionego na sprzedaż. Jest to więc suma, jaką konsument musi uiścić przedsiębiorcy w celu nabycia towaru bądź skorzystania z usługi. Cena nie jest wartością obiektywną, nawet w sytuacji, gdy obie strony wymiany dochodzą do konsensusu, doprowadzając do transakcji - gdyby tak było, musiałby wytworzyć się paradoks, wskutek którego wymiana handlowa byłaby niemożliwa, gdyż obie ze stron dążyłyby nieustannie do ceny dla siebie najkorzystniejszej.
Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na poziom cen danych towarów czy usług. W dużej mierze są to czynniki uzależnione od danej branży, jednak istnieje kilka determinantów uniwersalnych. Najistotniejszy dla ceny końcowej dobra lub usługi jest koszt wytworzenia towaru czy wyświadczenia usługi. Do tego należy doliczyć marżę sprzedawcy.
Zanim jednak towar trafi do sklepu, musi zostać do niego przetransportowany – podobnie jak półprodukty służące wytworzeniu danego dobra. Jeśli nie jesteśmy bezpośrednim wytwórcą produktu, to do ceny trzeba będzie doliczyć jeszcze marżę producenta czy hurtownika. Ostatecznie duży wpływ na cenę mają także podatki – podatek VAT wynoszący zwykle 23%, oraz podatek dochodowy (12% lub 32%). Przedsiębiorca doliczy ten koszt do swojej marży, wraz z pozostałymi kosztami prowadzenia działalności gospodarczej – w innym przypadku byłby stratny.
Cena nie stanowi jednak wyłącznie matematycznego wyrazu wartości dobra czy usługi. Określanie ceny za towar czy usługę, może stanowić dla przedsiębiorcy element strategii marketingowej – zarówno długoterminowej, jak i krótkoterminowej. Strategie cenowe mają w założeniu prowadzić do uzyskania przez firmę jak najkorzystniejszej pozycji na rynku.
Najpopularniejszą ze strategii cenowych są po prostu promocje, a więc obniżanie ceny produktu w celu zwiększenia popytu na niego. Inną ze strategii może być na przykład „dumping”, a więc sytuacja, w której nowa firma na rynku decyduje się na początkową sprzedaż towarów poniżej granicy opłacalności, w celu zbudowania głęboko zakorzenionej w świadomości nabywców marki. W późniejszym okresie (przy podniesieniu cen) straty mają się wyrównać, a produkt przynosić zyski.
Istnieją w tym zakresie również nieuczciwe praktyki, które są nielegalne i surowo karane. Przykładem mogą być na przykład zmowy cenowe. Jest to sytuacja, w której przedsiębiorstwa porozumiewają się co do wysokości cen swoich towarów, w celu zmniejszenia bądź wyeliminowania z rynku konkurencji.
Ceny w gospodarce można podzielić na kilka rodzajów. Są one zależne przede wszystkim od tego, kto je nakłada. Wyróżnić możemy ceny detaliczne (ceny sklepowe), ceny hurtowe, ceny producenta, czy ceny urzędowe. Ta ostatnia grupa dotyczy sytuacji, w której państwo interweniuje w rynek, sztucznie określając wysokość cen dla danego produktu czy usługi. Wyróżnić tu możemy ceny maksymalne, ceny minimalne, ceny sztywne, czy ceny wynikowe.
Pokaż więcej
Black Friday i Cyber Monday nadchodzą wielkimi krokami, a sklepy internetowe i stacjonarne przygotowują liczne rabaty, promocje i wyjątkowe oferty. W czasie tego zakupowego szaleństwa konkurencja cenowa między największymi dyskontami w Polsce staje się coraz bardziej zacięta. Lidl wyprzedził rywali, wprowadzając do sprzedaży wielofunkcyjne urządzenie w rekordowo niskiej cenie oraz wiele innych atrakcyjnych propozycji. Takiej ofercie trudno będzie się oprzeć.
Październik 2024 roku przyniósł konsumentom w Polsce pozytywne zaskoczenie. Według najnowszych danych ASM SFA, średnia cena podstawowego koszyka produktów spożywczych w największych sieciach handlowych obniżyła się o 6,5 proc. w porównaniu do września. Jednocześnie z pozycji cenowego lidera spadł Auchan. W którym sklepie za zakupy zapłacimy więc najmniej, a w którym najwięcej?
Niezwykłe wyprzedaże czekają na klientki i klientów drogerii w całej Polsce. MEGA promocje znajdziemy w sklepie internetowym, ale po największe przeceny warto wybrać się do stacjonarnego Rossmanna. Dlaczego? Chodzi o słynne “żółte cenówki”! Co kupimy tanio, taniej i najtaniej?
To będą ciężkie czasy dla palaczy. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. To oznacza, że już od najbliższego roku papierosy, wyroby tytoniowe i im podobne, doczekają się ogromnych podwyżek cen. To jednak nie wszystko. W kolejnych latach ceny tych produktów będą rosnąć lawinowo. Planowana cena pojedynczej paczki papierosów może szokować, czy jednak skutecznie zmotywuje do rzucenia nałogu?
Ceny masła przed świętami Bożego Narodzenia mogą zaskoczyć Polaków. Ceny w porównaniu z zeszłym rokiem wzrosły o kilkadziesiąt procent, a to jeszcze nie koniec złych wieści dla klientów. Okazuje się bowiem, że jeszcze przed świętami za kostkę masła możemy zapłacić dwucyfrową kwotę. Czym są spowodowane podwyżki? Wyjaśniamy szczegóły.
Polacy powinni przygotować się na nadchodzący wzrost cen produktów z czekolady. Zaledwie w przeciągu roku ceny kakao podskoczyły tak bardzo, że producenci czekolady nie mają wyjścia i muszą windować ceny swoich produktów. Przyczyn takiej sytuacji należy szukać w dwóch odległych krajach.
Eksperci nie mają wątpliwości — już niedługo ceny paliw poszybują w górę. Kiedy i o ile więcej będą musieli zapłacić kierowcy? Szczególnie podrożeje jeden rodzaj benzyny, ale na tym nie koniec. Analitycy wskazują jedną przyczynę podwyżek. Lepiej wcześniej się na to przygotować?
Ceny masła na europejskiej giełdzie EXX zanotowały najwyższy poziom w historii. Masło na powrót staje się coraz częściej luksusem, a odczuwalne jest to w całym regionie. Niedługo przed świętami konsumenci mają prawo zadawać pytania - co spowodowało tak duże podwyżki cen i kiedy się skończą?
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane o wskaźniku inflacji konsumenckiej. W październiku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w stosunku do września 0,3 proc. i wynosi 5 proc. w porównaniu z październikiem ubiegłego roku. Mimo wzrostu analitycy mają dla Polaków dobre informacje.
Dla planujących dalsze podróże z okazji Wszystkich Świętych mamy dobrą wiadomość. Ale nie dla wszystkich. Jedna z sieci stacji benzynowych przygotowała wielką obniżkę cen. Klienci zapłacą tylko 4,99 zł za litr, ale wyłącznie na wybranych stacjach. Spółka już wcześniej zasłynęła z tej formy promocji.
Jak długo trzeba w Polsce odkładać, by kupić samochód prosto z salonu? Ile wypłat trzeba uzbierać, żeby wyjechać z komisu wozem z drugiej ręki? Jak się okazuje, pod tym względem nad Wisłą jest lepiej, niż jeszcze kilka lat temu, ale gorzej niż było kiedyś – przynajmniej pod pewnym względem.
Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu to jedna z inwestycji Tadeusza Rydzyka. Uczelnia ma w swojej ofercie różne kierunki, w tym także lekarski. Okazuje się, że studia na uczelni znanego redemptorysty nie należą do najtańszych. Jesteście ciekawi ile kosztuje czesne? Ceny zwalają z nóg.
Przed nami końcówka roku, a co za tym idzie, wielu z nas wybierze się w dalekie podróże. Z okazji Bożego Narodzenia i Sylwestra Polacy pojadą do rodziny w innych częściach kraju, a wcześniej odwiedzą bliskich 1 listopada. Na tą okazję PKP Intercity przygotowało specjalny cennik. Kto za bilet zapłaci mniej niż 20 złotych? Przewoźnik złożył ważną obietnicę.
Ile pieniędzy trzeba mieć w portfelu, by zrobić tygodniowe zakupy? Niestety, nawet jeśli ograniczymy się do nawet najbardziej podstawowych produktów, odpowiedź brzmi: dużo. Inflacja mocno odbiła się na polskich sklepach, w niektórych jednak wciąż zapłacimy mniej niż w innych. Porównanie z cenami ”sprzed lat” może być jednak sporym zaskoczeniem.
Fanów zimowego szaleństwa czekają w tym roku poważne wydatki. Grupa TatrySki rozpoczęła już przedsprzedaż karnetów na najbliższy sezon, a tam — podwyżki. Wiemy, ile dokładnie zapłacimy za karnety i który z nich najbardziej opłaca się kupić. Jedno jest pewne: taniej niż w zeszłym roku nie będzie. Ile kosztuje karnet narciarski?
Dane GUS nie pozostawiają wątpliwości — za zakupy znów płacimy więcej. Więcej niż w poprzednim miesiącu i więcej niż przed rokiem. Znacznie wzrosły ceny w sklepach i dyskontach, ale nie tylko. Gdzie podwyżki widać najbardziej? Wrażenie robi przede wszystkim jeden popularny produkt. Używamy go codziennie w kuchni, a teraz wydamy na niego majątek.
To ostatni dzwonek na zakup samochodu, jeśli chce się zdążyć przed przyszłorocznymi podwyżkami cen. Przynajmniej jeśli do współczesnych wozów elektrycznych podchodzi się z rezerwą, a tym, co potencjalnego nabywcę nieustannie cieszy najbardziej, jest mrucząca pod maską obietnica mocy, zasięgu i niezawodności– silnik spalinowy. O ile w 2025 roku podrożeją samochody?
Małe sklepy osiedlowe kontra wielkie sieci dyskontów? Wynik takiej walki wydaje się z góry przesądzony. Mimo to, prezes jednej firmy zamierza rzucić rękawice Biedronce i Lidlowi. Niższe ceny mają pojawić się jeszcze przed świętami w aż 15 tys. sklepów w całej Polsce. Gdzie znajdziemy największe promocje?
Żywność drożeje na całym świecie, a we wrześniu bieżącego roku jej ceny podskoczyły najbardziej od dwóch lat. W ubiegłym miesiącu na rynku globalnym podrożały niemal wszystkie produkty spożywcze, z czego najmocniej cukier, a najmniej mięso. Choć jest ich niewiele, indeks cen niektórych produktów spadł.
To prawdziwa zakupowa rewolucja! Obecnie wszystkie większe sieci sklepów, takie jak Biedronka czy Kaufland, co tydzień mają dla swoich klientów kolejne przeceny. Z wielu z nich można skorzystać dzięki aplikacji sklepu lub karcie lojalnościowej. Takiej akcji jak ta w Lidlu nikt się jednak nie spodziewał. Niskie ceny obejmą nie tylko sklepy!
Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami, a w sklepach już ruszył sezon wyprzedaży na znicze. Sprawdziliśmy, gdzie zapłacimy za nie najmniej. Rady zakupowe mają dla swoich klientów także sprzedawcy — ostrzegają, bo - jak się okazuje - w tym roku ceny mogą zaskoczyć. Być może nawet pozytywnie. Zastanawia także jeden zwyczaj wielu Polaków.
Z początkiem miesiąca na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowej ustawy akcyzowej. Stanowi ona nie tylko o podwyżce, ale też, co może się okazać znacznie ważniejsze w kwestii wpływów do budżetu, o zwiększeniu zakresu opodatkowanych produktów. Ministerstwo finansów wydało komunikat, w którym uzasadnia zmiany.
To nie są dobre wiadomości dla fanów słodkich wypieków i czekolady. Ceny kakao w ciągu ostatniego roku wzrosły aż trzykrotnie - przekazała w swoim raporcie firma Wedel. Oznacza to, że ceny słodyczy będą szybować w górę. Drożeją także dwa inne produkty, które mogą mieć ogromny wpływ na nasze portfele przed świętami Bożego Narodzenia.
Kwota, jaką trzeba zapłacić za cheesburgera sieci fast foodów McDonalds to często jeden najbardziej dostrzegalnych dla społeczeństwa wyznaczników inflacji. Pewne nieliczni pamiętają, że cena tej popularnej przekąski jeszcze 20 lat temu w Polsce wynosiła zaledwie 2 złote. Dziś za cheeseburgera nad Wisłą trzeba zapłacić 6,90 zł. Wiadomo jednak, że ceny w popularnych sieciówkach różnią się od siebie w zależności od kraju. Czy McDonald winduje u nas ceny, czy może jest taniej niż za granicą?
Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane o inflacji we wrześniu br., które potwierdzają założenia analityków. Średnie ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,9 proc. w skali roku. A patrząc miesiąc wstecz, inflacja konsumencka była średnio o 0,1 proc. niższa od obecnej. Co to oznacza?
Kiedy jest najlepszy sezon na grzyby? W Polsce to okres od września do listopada. Najwięcej znaleźć można prawdziwków, kozaków i podgrzybków, ale ci, którzy zbierają grzyby po to, żeby zarobić, stawiają raczej na rzadkie gatunki. Należy do nich grzyb zwany „czarnym złotem” albo „czarnym diamentem” - czyli trufla. Za jaką kwotę można sprzedać truflę i przede wszystkim, gdzie ją znaleźć?
Początek jesieni to wbrew pozorom nie tylko sezon na kubki z gorącą herbatą, ciepłe koce i futrzane skarpetki. Jak się okazuje, dla wielu to także sezon na dodatkowy zarobek. W lasach, w parkach, w miastach i poza nimi – niemal wszędzie można się bowiem natknąć na coś, co większości kojarzy się jedynie z robieniem w dzieciństwie zabawnych ludków - kasztany. Dla innych, to leżące na ziemi pieniądze. I przy odpowiedniej skali – całkiem niemałe.
Wakacje w 2024 roku nie należały do najtańszych. Mimo to, ostatni sezon okazał się bardzo korzystny dla pasażerów linii lotniczych. O ile spadły ceny biletów i opłaty za bagaż? Koniec września to wciąż doskonały moment na zaplanowanie wycieczki. Wkrótce jednak wiele osób może się rozczarować. Co szykują przewoźnicy?