Ceny paliw wzrosły. Jest najdrożej od roku
Z tego artykułu dowiesz się:
-
O ile zwiększyły się ceny paliw
-
Z czego wynikają podwyżki
-
Jakie są dalsze prognozy ekspertów
Ceny paliw wysokie jak przed rokiem
Ceny paliw ponownie wystrzeliły w górę. Najnowsze cenniki na stacjach benzynowych sugerują, że po stabilizacji, z którą mieliśmy do czynienia w styczniu, nie ma już śladu.
Portal bankier.pl podaje, że w pierwszym tygodniu lutego za litr benzyny Pb95 trzeba było zapłacić średnio 4,76 zł, czyli o 5 gr więcej niż przed tygodniem. To aż o 36 gr na litrze więcej niż trzy miesiące temu. Obecna stawka jest najwyższa od połowy marca 2020 r., kiedy to ceny paliw zareagowały na inwazję koronawirusa.
Niekorzystne są także wyliczenia względem Pb98, która kosztowała ponad 5 zł/l. Jednak portal money.pl donosi, że była to jedna z najmniejszych podwyżek w ostatnim czasie. Ceny wzrosły bowiem o 4 gr na litrze.
Wzrosty kosztów zaobserwowano także w przypadku oleju napędowego, którego uśredniona cena wynosi 4,74 zł/l, czyli o 5 gr więcej niż w pod koniec stycznia. N a przestrzeni ostatnich kilkunastu tygodni detaliczne koszty oleju napędowego zwiększyły się łącznie o 44 gr/l.
Podwyżki nie uniknął również autogaz. Kierowcy preferujący to paliwo płacili w ostatnim czasie 2,33 zł/l, czyli aż o 6 gr więcej. Zarówno ceny oleju napędowego, jak i autogazu są najwyższe od 11 miesięcy.
Ceny paliw w detalu zależne od hurtu
Ceny paliw na stacjach benzynowych są ściśle powiązanie z kosztami hurtowymi, które od początku lutego zdecydowanie wzrosły. Jest to reakcja na zwyżkowe notowania ropy naftowej - dla przykładu ropa Brent kosztuje obecnie 61 dolarów za baryłkę, co jest najwyższym wynikiem od ponad roku.
Niekorzystna tendencja musiała zatem zostać uwzględniona przez dystrybutorów. W piątek 12 lutego PKN Orlen sprzedawał benzynę Eurosuper 95 w cenie 3 737 zł/m3, czyli za ok. 4,60 zł/l po dodaniu VAT-u. Jest to o 3 gr/l więcej niż przed tygodniem i o ponad 12gr/l więcej niż pod koniec stycznia.
Najbardziej podskoczyły rafineryjne ceny oleju napędowego, który był oferowany za 3 838 zł/m3, czyli za ok. 4,72 zł/l po doliczeniu VAT-u. W tym przypadku wzrost był jeszcze bardziej dotkliwy - o 12 gr/l więcej niż tydzień temu i aż o 18 gr/l więcej niż pod koniec stycznia.
Ceny paliw nadal będą rosły
Obecnie tempo wzrostu cen paliw hurtowych jest szybsze niż detalicznych. W konsekwencji właściciele stacji są zmuszeni do redukcji marży. Dla przykładu marża detaliczna oleju napędowego oscyluje obecnie w granicach zera, co zdaniem ekspertów będzie miało wpływ na dalsze podwyżki na stacjach benzynowych.
Analitycy z portalu e-petrol.pl przewidują, że benzyna Pb95 będzie kosztowała w najbliższych dniach od 4,68 do nawet 4,80 zł/l. Uśrednione koszty diesla mogą wynieść między 4,69 a 4,80 zł/l. Wzrosty odnotuje również autogaz, którego cena może wahać się w przedziale 2,27-2,35 zł/l.