Ceny paliw na Orlenie pod lupą UOKiK. Postępowanie wyjaśniające jest w toku
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie w sprawie kształtowania cen paliw na Orlenie na początku stycznia br. Obecnie jest ono w toku – trwa analiza danych i materiałów, podejmowane są kolejne czynności wyjaśniające. W piśmie skierowanym do Rzecznika Praw Obywatelskich prezes UOKiK napisał, że ustalenia co do tego, czy doszło do praktyki ograniczającej konkurencję, będą mogły zostać poczynione dopiero po zgromadzeniu pełnego materiału dowodowego.
Ceny paliw na Orlenie
Przypomnijmy: pod koniec 2022 roku Orlen obniżył hurtowe ceny paliw o ok. 12 proc. , mimo tego, iż 1 stycznia br. stawkę podatku VAT przywrócono do poziomu sprzed tarczy antyinflacyjnej, a więc do 23 proc. z 8 proc. W efekcie pojawiły się opinie, że w ostatnich miesiącach ubiegłego roku kierowcy mieli przepłacać za paliwo. Właśnie ta kwestia jest poddana czynnościom wyjaśniającym przez UOKiK. Postępowanie trwa już kilka miesięcy. O przedstawienie zakresu podjętych działań zwrócił się parę dni temu Rzecznik Praw Obywatelskich.
Postępowanie w toku, jest prośba o pomoc Komisji Europejskiej
Przedmiotem czynności wyjaśniających podejmowanych w postępowaniu jest w szczególności wyjaśnienie tego, w jaki sposób PKN Orlen kształtował hurtowe ceny paliw silnikowych (benzyny i oleju napędowego) w drugiej połowie 2022 roku oraz czy okoliczności obniżki tych cen w dniu 30 grudnia 2022 roku mogą potencjalnie świadczyć o istnieniu praktyki ograniczającej konkurencję w postaci narzucania przez przedsiębiorcę posiadającego pozycję dominującą na rynku właściwym cen nieuczciwych , w tym cen nadmiernie wygórowanych, o której mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1 u.o.k.k. i art. 102 ust. 1 lit. a) TFUE – napisał w odpowiedzi na pismo RPO Tomasz Chróstny (cytat: money.pl).
Prezes UOKiK zapewnił, że trwa merytoryczna analiza zgromadzonych danych i materiałów. Przekazał również, że już trzykrotnie zwracał się do PKN Orlen o przekazanie kolejnych informacji dotyczących m.in. kształtowania hurtowych cen paliw i sposobu ich ustalania w drugiej połowie ubiegłego roku, cen stosowanych w państwach, w których koncern jest obecny, polityki cenowej i rabatowej wobec konkretnych grup nabywców czy też wolumenów sprzedanych paliw. Na ten moment UOKiK oczekuje na odpowiedź na swoje trzecie wystąpienie z marca.
O przekazanie informacji na temat jakichkolwiek nieprawidłowości na własnych rynkach paliw w drugiej połowie 2022 roku oraz podejmowania w związku z tym działań na gruncie regulacji antymonopolowych UOKiK zwrócił się również do sieci European Competition Network. W jej skład wchodzą: Komisja Europejska oraz organy ochrony konkurencji państw członkowskich UE. Obecnie Urząd czeka na ich odpowiedzi.
Poza tym urzędnicy skierowali prośbę o przekazanie m.in. danych sprzedażowych do Aramco Fuels Poland, BP (oddział w Polsce) oraz do niezależnych importerów paliw funkcjonujących na naszym rynku. W tym przypadku UOKiK w dalszym ciągu oczekuje na część odpowiedzi.
Czekają nas podwyżki cen paliw?
Analitycy BM Reflex prognozują, że w przyszłym, przedświątecznym tygodniu mogą nas czekać podwyżki cen benzyny na części stacji. Miałyby one wynieść do kilku groszy na litrze. Natomiast są też optymistyczne informacje – zdaniem ekspertów prawdopodobna jest obniżka cen oleju napędowego.