BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Kalkulator z wartoscia 5000 zl, lupa i pieniedzmi na bialym tle.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Podwyżka cen prądu. Ekspert podaje przyczyny

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Ceny prądu od tego roku poszły w górę. Jeśli nie odczuliście tego jeszcze na własnej skórze to jest to niestety tylko kwestia czasu. Dlaczego tak się dzieje? Według ekspertów to efekt wprowadzonej na początku stycznia opłaty mocowej,

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od tego roku ceny prądu poszły w górę

  • Jakie są tego przyczyny

  • Kiedy można spodziewać się decyzji ws. rekompensat

Ceny prądu w górę. Jakie przyczyny?

Ceny prądu od tego roku poszły w górę. Być może nie wszyscy odczuli to już na swojej skórze, ale jest to niestety tylko kwestia czasu (wszystko zależy tu od terminu w jakim płacimy rachunki za prąd). Jak zauważa w rozmowie z Money.pl Bartłomiej Derski, ekspert portalu wysokienapiecie.pl, dla wielu gospodarstw domowych jest to wzrost o kilka złotych miesięcznie.

Skąd podwyżka? Ekspert wiąże to m.in. z wprowadzoną wraz z początkiem stycznia tego roku tzw. opłatą mocową, która jest doliczana do rachunku za energię elektryczną. Opłata ta ma wspierać nowo powstające elektrownie w zdecydowanej większości konwencjonalne, a także istniejące już elektrownie węglowe. Częściowo ma to być również wsparcie dla elektrowni wirtualnych, ograniczających popyt ze strony przemysłu, w sytuacji gdy mamy niedobór mocy.

Opłata mocowa to jednak nie jedyny powód podwyżki ceny prądu. - Po pierwsze, doszła nam opłata mocowa, a po drugie wzrosły ceny samej energii elektrycznej – tłumaczy w rozmowie z portalem Derski.

Z jakimi konkretnie wzrostami mamy do czynienia? Jak wspomniano dla wielu gospodarstw domowych będzie to wydatek rzędu kilku złotych miesięcznie. To sytuacja gospodarstw zużywających stosunkowo mało energii, jeśli zaś używa się jej więcej, to i rachunki będą wyższe, nawet o kilkunaście złotych miesięcznie.

- Dla domów jednorodzinnych będzie to już pewnie około 20-30 zł. W ciągu roku uzbiera się więc kilkaset złotych – wylicza Derski.

Jest źle i za rok lepiej nie będzie? Według eksperta to prawdopodobny scenariusz z uwagi na ostrą zimę, jaka zaatakowała nasz kraj na początku tego roku.

- Początek tego roku ze względu na mrozy był bardzo drogi, więc kontrakty zawierane na przyszły rok były kosztowne. Bardzo prawdopodobne, że w przyszłym roku znowu zobaczymy kilkuprocentowy wzrost na rachunkach za energię elektryczną dla gospodarstw domowych, tego bym się spodziewał – stwierdził w rozmowie z Money.pl ekspert.

Co z rekompensatami?

Wzrost cen prądu miały uśmierzyć zapowiadane od dłuższego czasu przez rząd rekompensaty. Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami przedstawicieli rządu, decyzja w tej sprawie ma zapaść w okolicach czerwca.

- Do końca pierwszej połowy tego roku ten projekt będzie dopięty, przedstawiony i wprowadzony. Generalnie można powiedzieć, że ci, którzy najmniej zarabiają i procentowo najwięcej muszą płacić za energię, będą tymi ulgami obejmowani - powiedział  przed tygodniem w "Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma - Dziewiąta" Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, cytowany przez portal wpolityce.pl.

Dopytywany o to, jaki procent Polaków obejmą rekompensaty, Naimski odpowiedział, że zbierane są dane dotyczące tego „ile osób zostanie objętych pomocą państwa”. - Także koszt tego wsparcia musi być brany pod uwagę – podkreślił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Podobne artykuły

Pexels/Pixabay

Twój portfel

Uwaga na fałszywą aplikację Netflixa. Wygląda niemal tak samo jak oryginał

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Twój portfel

Emerytura honorowa. Co zrobić aby otrzymać dodatek 4,5 tys. zł brutto?

Czytaj więcej >
Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

Opłata za ogrzewanie wystrzeli. Szykuj się na horrendalne stawki

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Twój portfel

PKO BP ostrzega przed oszustami. Wyłudzają dane nową metodą

Czytaj więcej >