Zbliża się ostatni termin wypłat dofinansowania dla gospodarstw domowych. Jednak nie wszyscy uprawnieni dostaną pieniądze. Bon energetyczny trafi do beneficjentów po raz ostatni w tym roku — a przyszłość dodatku w 2025 rok stoi pod dużym znakiem zapytania. Co na ten temat mówi Minister Finansów?
Ostatnie zmiany pogodowe przyniosły znaczne podwyżki rachunków. Domownicy musieli nie tylko wreszcie włączyć ogrzewanie — dla niektórych problem jest znacznie bardziej rozbudowany, bo ich rachunki wzrosną, lub już wzrosły, pięciokrotnie.
Dane opublikowane przez Komisję Europejską są jednoznaczne – w drugim kwartale bieżącego roku ceny energii elektrycznej w Polsce były jednymi z najwyższych w całej Europie. Chodzi konkretnie o rynek hurtowy, w przypadku cen końcowych dla gospodarstw domowych sytuacja jest odwrotna – w Polsce są jedne z najniższych.
Wkrótce rachunki za prąd będą wyższe. Wszystko dlatego, że od 1 stycznia 2025 roku powróci opłata mocowa. Urząd Regulacji Energetyki poinformował, ile będzie wynosiła. Wiemy już, o ile więcej za prąd zapłaci większość gospodarstwa domowych w Polsce. Przedstawiamy szczegóły.
Jeżeli chcemy dostać nawet 1200 zł wsparcia od państwa, musimy się pospieszyć. Zostało jeszcze tylko kilka dni, aby złożyć wniosek o bon energetyczny, czyli rekompensatę za podwyżki cen energii. Kto może i jak może to zrobić?
Od dziś, 2 września, można już składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Jest to już szósta jego odsłona, co było okazją do wprowadzenia ważnych zmian, które mają przełożyć się na sprawniejszą modernizację polskiego miksu elektrycznego. Znamy już wszystkie szczegóły, wytyczne oraz termin zakończenia naboru wniosków.
Od lipca 2024 roku polskie gospodarstwa domowe mogą liczyć na obniżkę cen prądu. Ale uwaga – nie każdy skorzysta z tego przywileju. Aby cieszyć się niższymi rachunkami, konieczne jest spełnienie jednego, kluczowego warunku. Co musisz zrobić, by nie przepłacać?
Konsumenci energii, u których licznik umożliwia zdalny odczyt, mogą już korzystać z taryf dynamicznych, w których stawka za megawatogodzinę zmienia się dynamicznie w zależności od cen rynkowych. Dzięki temu przy świadomej konsumpcji można sporo zaoszczędzić, a przynajmniej takie były założenia. Praktyka okazuje się niestety inna.
W Polsce trwa dynamiczny rozwój inteligentnych sieci energetycznych, w ramach których wprowadzane są liczniki zdalnego odczytu. Te nowoczesne urządzenia umożliwiają precyzyjny pomiar zużycia energii w czasie rzeczywistym, co otwiera drzwi do bardziej efektywnego zarządzania energią przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa.
Od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku trwa nabór wniosków o bon energetyczny, który jest jednorazowym wsparciem dla gospodarstw domowych z niższymi dochodami. Celem tego świadczenia jest złagodzenie skutków wzrostu kosztów energii elektrycznej i wsparcie osób narażonych na ubóstwo energetyczne. Jak skorzystać ze świadczenia?
Zbudowanie elektrowni jądrowej w kraju, w którym dotąd żadnej nie było, wiąże się z wieloma wyzwaniami. Trzeba wybrać odpowiednią technologię oraz jej dostawcę, wykonawcę i realizatora projektu, wyznaczyć lokalizację oraz znaleźć finansowanie, które tradycyjnie bywa najbardziej problematyczne. Wszystko wskazuje jednak na to, że i ten ostatni problem uda się wkrótce rozwiązać.
Trwają prace nad stworzeniem nowego narzędzia, które pozwoli Polakom obniżyć swoje rachunki na prąd na tyle, na ile będzie to tylko możliwe. Ma być intuicyjne i łatwe w obsłudze. Przygotowuje je Urząd Regulacji Energetyki, a swoją premierę ma mieć już 24 sierpnia. O co dokładnie chodzi? Z tego tekstu dowiesz się:● Czym jest URE.● Jakie narzędzie zostanie oddane w ręce Polaków. ● W jaki sposób dzięki niemu będzie można oszczędzić na rachunkach za energię.
Ostatnie podwyżki cen prądu mocno dały Polakom po kieszeniach. Odmrożenie cen nie były jednak tak radykalne, jak początkowo zakładano. Mimo to, niektóre rachunki za prąd robiły przerażające wrażenie. Kilka osób złapało się za głowę. To nowa forma oszustwa?
Od lipca 2024 roku w Polsce obowiązują nowe stawki za energię elektryczną. Dotychczasowe taryfy, które obowiązywały jeszcze do czerwca 2024 roku, były znacznie niższe i nic dziwnego, że wiele osób obawia się o nadchodzące rachunki za prąd. Co zrobić, aby zmniejszyć zużycie? Jakie urządzenia pobierają najwięcej energii elektrycznej?
Zostało coraz mniej czasu do naboru wniosków o przyznanie bonu energetycznego. Z tej okazji Poczta Polska przypomina o ważnej kwestii, a my przypominamy, komu przysługują pieniądze z nowego świadczenia. Wszyscy Polacy powinni o tym wiedzieć.
Podwyżki cen prądu skłoniły nas do pytania: jak zaoszczędzić na kosztach energii? Samo oszczędzanie prądu może nie wystarczyć. Częstym rozwiązaniem jest jednak korzystanie z uroków dziennej i nocnej taryfy. Czy za pranie w nocy rzeczywiście zapłacimy mniej?
Nie ma powodów do radości, ale — doczekaliśmy się. Od dzisiaj rachunki za prąd będą wyższe. Ile zapłacą Polacy? Przedstawiamy szczegóły. Podwyżka jest wyższa od zapowiadanej.
Polacy muszą przygotować się na znaczne podwyżki cen energii. Już za kilka dni, 1 lipca, w życie mają wejść nowe stawki. Ministra klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska zapowiedziała, że spółki energetyczne mają jednak skorygować prognozy, które otrzymało wielu odbiorców.
Przypadek mieszkańców bloku komunalnego w podwarszawskim Piasecznie okazuje się problemem ogólnopolskim. Sprawa dotyczy rachunków za ogrzewanie. Niedługo historie o rachunkach za ogrzewanie przekraczających kilkanaście tysięcy złotych mogą pojawić się w szeregu innych miast. W czym problem?
Ceny prądu, rosnące od 1 lipca br. w konsekwencji odmrażania stawek za energię, dotkną także tych, którzy z przyczyn od siebie niezależnych, od prądu są zależni nawet bardziej, niż przeciętny mieszkaniec Polski. Rząd wychodzi naprzeciw i proponuje program finansowany z państwowego funduszu. Dodatkowe pieniądze mają trafić do ok. 20 tysięcy osób.
Już 1 lipca przestanie obowiązywać tarcza antyinflacyjna, która chroniła odbiorców energii przed drastycznymi podwyżkami. Znamy już nowe stawki, które wejdą w życie już wkrótce. O ile wzrosną rachunki za prąd Polaków?
Od 1 lipca przestanie obowiązywać tarcza antyinflacyjna, która od 2022 roku chroniła odbiorców energii przed podwyżkami. Wiele osób będzie mogło skorzystać z bonu energetycznego, który ma wesprzeć Polaków w obliczu wzrostu cen. Kto konkretnie otrzyma takie świadczenie i ile będzie wynosiło? Wyjaśniamy.
Z dodatku osłonowego Polacy korzystali przez całe dwa lata. Niektórzy zdążyli już do niego przywyknąć. Niestety — już wkrótce dodatek zostanie wypłacony po raz ostatni. W jakiej kwocie? Beneficjenci będą zaskoczeni.
Został już tylko miesiąc, zanim ceny prądu zostaną odmrożone, a rachunki za energię pójdą w górę. Dotychczasowe plany rządu zakładały, że większość Polaków zapłaci więcej. Teraz jednak może się to zmienić.
Czytanie faktury za prąd może być wyzwaniem. Zawierają mnóstwo informacji, z których zrozumienie większości z nich może być trudne. Kluczowe jest jednak to, że większość opłat to nie zużycie prądu, lecz dodatkowe koszty. Jak zatem czytać je poprawnie i rozumieć, za co faktycznie płacimy?
Przez Sejm przeszła ustawa ws. osłon dla odbiorców energii, która ma wprowadzić bon energetyczny. W przyjętych zmianach znalazło się także zwolnienie z opłaty mocowej dla gospodarstw domowych w 2024 roku. Teraz projekt trafi na biurko prezydenta, od jego decyzji zależeć będzie, czy odbiorcy otrzymają m.in. dodatkowe 1200 zł na rachunki.
Co zużywa najwięcej prądu w domu? Perspektywa wzrostu cen energii zmobilizuje wiele portfeli do większej szczelności i wiele gniazdek do rzadszej eksploatacji. Które elementy codziennego życia domowego generują największe rachunki za prąd? Analiza PGNiG, przedsiębiorstwa będącego częścią spółki Orlen, przedstawia konkretne kwoty. Na tym można oszczędzić najwięcej.
Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na balkonie staje się coraz popularniejsze jako sposób na obniżenie rachunków za prąd. Czy to rzeczywiście przynosi oczekiwane oszczędności oraz jakie korzyści mogą płynąć z tej inwestycji? Przy rosnących cenach energii może to być dobra inwestycja.