Chcą odwołać wszystkie komunie święte. Kontrowersyjna propozycja już w Sejmie
Jedna decyzja Sejmu dzieli nas od zakazu Komunii Świętej, jaką pamięta wielu z nas. Inicjatywa już została złożona i, zgodnie z przepisami, musi zostać rozpatrzona. Skąd pomysł odwołania wszystkich komunii? Autorzy petycji wyjaśniają, że chodzi o dobro dzieci i koniec z “poczuciem winy i upokorzenia”. Rozwiązanie wydaje się zaskakujące.
“Dzieci mają prawo do własnej intymności”. Kontrowersja wokół komunii świętej
Pierwsza Komunia Święta to jeden z najważniejszych momentów w życiu religijnym wszystkich katolików. Obecnie przystępują do niej uczniowie klas trzecich szkół podstawowych, najczęściej w maju, bądź kwietniu czy czerwcu. Taki stan rzeczy może jednak przejść do historii i to już niedługo. Do Sejmu właśnie wpłynęła petycja, która, jeśli wejdzie w życie, uniemożliwi dzieciom przyjęcie tego sakramentu.
Powód? Autorów petycji zaniepokoił element spowiedzi, poprzedzający przyjęcie Komunii. Od teraz miałby być dostępny wyłącznie osobom pełnoletnim. Ich zdaniem to kwestia “prawa do własnej intymności”.
Komunia do odwołania. Młodsi wierzący dostaną zakaz
Zgodnie z obecnym zwyczajem, sakrament Pierwsze Komunii przyjmowany jest przez dzieci w wieku około dziewięciu lat. Autorzy kontrowersyjnej petycji podkreślają, że dla wielu z nich spowiedź pozostaje wspomnieniem traumatycznym i może zaburzać relacje między ludźmi. W związku z tym sakrament pokuty miałby być dostępny wyłącznie osobom, które ukończyły 18 lat.
Spowiedź indywidualna jest reliktem średniowiecza, w którym panowały feudalne stosunki społeczne. Dziś wiemy, że dzieci – tak jak dorośli – mają prawo do szacunku i godności, poczucia własnej integralności i odrębności, mają prawo do własnej intymności, a dorośli mają obowiązek zapewnić im opiekę i bezpieczeństwo — czytamy w uzasadnieniu.
Nie jest to pierwsza propozycja zmian w obecnym systemie “edukacji religijnej”. Chociaż do tej pory nie doszło do wprowadzenia nowych przepisów, wciąż nie brakuje głosów za wycofaniem religii ze szkół. Zamiast tego część rodziców proponuje powrót do starego sposobu nauki w salkach. Aktualnie religia wchodzi w zakres podstawy programowej w szkołach w wymiarze 2 godzin tygodniowo, choć nie jest przedmiotem obowiązkowym.
Spowiedź za okazaniem dowodu osobistego
Żadna osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam bez nadzoru opiekunów i psychologów, nie ma prawa zadawać pytań dotyczących intymnego życia dziecka – nie ma takiego prawa nauczyciel, lekarz, policjant – nie powinien mieć go ksiądz — tłumaczą autorzy petycji.
Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu, spowiedź odbywa się w atmosferze poczucia winy i upokorzenia, “sam na sam, na kolanach, pod groźbą kary”. Propozycję zmiany, która wprowadzałaby możliwość spowiedzi dopiero od momentu ukończenia 18. rou życia, poparło do tej pory 13 tysięcy internautów. Obecnie pismo czeka na decyzję sejmowej Komisji ds. Petycji. Autorzy inicjatywy podkreślają, że chociaż zakaz nie zostanie wprowadzony z dnia na dzień, ogólnopolska debata pozwala mieć nadzieję na to, że “ruszymy we właściwą stronę”.