Prace nad projektem ustawy budżetowej wciąż trwają. Na 2025 rok zaplanowano podwyżki dla kilku grup pracowników. Efekt może być jednak całkowicie odwrotny od zamierzonego. Posłowie zapowiedzieli już pierwsze poprawki, by uniknąć “powrotu do starych błędów”. Jakich wynagrodzeń możemy się spodziewać od 1 stycznia?
W poprzednim tygodniu podczas głosowania w Sejmie ustawę wprowadzającą dzień ustawowo wolny od pracy 24 grudnia skierowano do prac w komisjach. Projekt zakładał, że wolną Wigilię moglibyśmy mieć już w tym roku, jednak głosami KO i Konfederacji najpewniej stanie się inaczej. Głos w tej sprawie zajął marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Ujawnienie informacji o tym, że posłowie Kinga Gajewska i Arkadiusz Myrcha, będący małżeństwem, pobierają z Sejmu ryczałt na wynajem mieszkania w Warszawie, wzbudziła zainteresowanie innymi przypadkami nadużyć. Nie tylko nie jest to jednak odosobniony przypadek, lecz praktyka powszechna, także wśród ministrów i najbogatszych posłów.
Na co politycy wydają pieniądze? Kontrola w sejmie ma odpowiedzieć na to pytanie. Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia zapowiedział już specjalny audyt. Po nim w życie ma wejść szereg ograniczeń dla posłów. Wszystko to z powodu licznych wątpliwości wobec wydatków na prowadzenie biur czy nieuprawnionemu pobieraniu dodatków mieszkaniowych przez poselskie małżeństwo.
Ciąg dalszy politycznej awantury pomiędzy NBP i przedstawicielami koalicji rządzącej. Niedawno sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konsytutcyjnej zebrała się, żeby przygotować się do postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu, a teraz szef NBP szykuje odpowiedź. Do prokuratury trafiło zawiadomienie w sprawie m.in. Szymona Hołowni. Za co NBP chce skarżyć marszałka Sejmu?
Wielu Polakom pomysł ten może wydać się zaskakujący. Faktem jest jednak, że jeśli ustawa wejdzie w życie, pracownicy zyskają dodatkowy dzień wolny od pracy. To ważna inicjatywa również z innego powodu. Kiedy i dlaczego ma wypadać nowe święto? ”Twierdził, że walczy z feminizmem.”
Czy 30 czerwca sklepy będą czynne? Zrobimy zakupy tylko w Żabce, a może również w Biedronce i Lidlu? Odpowiadamy na wszystkie pytania. Zdradzamy również, co dalej z nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedzielę.
Długo wyczekiwane “babciowe” już wkrótce trafi na konta rodziców. W środę, 15 maja Sejm uchwalił ustawę dotyczącą wprowadzenia nowego wsparcia finansowego. Przedstawiamy szczegóły dotyczące świadczenia.
W niedzielę, 7 kwietnia, Polacy ponownie ruszyli do urn wyborczych. Tym razem głosowanie odbywa się w ramach wyborów samorządowych. Niektórzy byli jednak zaskoczeni, kiedy otrzymali karty do głosowania. Rzecznik prasowy Krajowego Biura Wyborczego wyjaśnia całą sprawę.
Szymon Hołownia ostro skomentował reformę, która miała wprowadzić niekorzystny dla wielu Polaków podatek. To ważna kwestia przede wszystkim dla kierowców. Reforma ostatecznie nie wejdzie w życie?
Kancelaria Sejmu opublikowała ogłoszenia o pracę. Co ciekawe w ofercie nie ujawnia, na jakie zarobki mogą liczyć wszyscy, którzy zdecydują się aplikować. Wielu zaskoczyć może przede wszystkim długa lista wymagań, jakich oczekują od potencjalnego kandydata przedstawiciele Sejmu. O jakim stanowisku mowa?
Już od jakiegoś czasu w sieci jest głośno o poważnych kłopotach finansowych Poczty Polskiej. “Rzeczpospolita” donosi, że już niebawem spółka będzie mogła liczyć na wsparcie w postaci dotacji, której kwota jest naprawdę imponująca. Pierwsze kroki w kierunki wypłaty pieniędzy mają zostać podjęte już w przyszłym tygodniu.
Na czwartkowym posiedzeniu Sejmu zostało przeprowadzone głosowanie w sprawie wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Podczas debaty przed głosowaniem, Donald Tusk niespodziewanie ujawnił szczegóły dotyczące pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
Coraz więcej mówi się ostatnio o możliwości wprowadzenia w Polsce emerytur stażowych. Nie oznacza to jednak wcale, że rzeczywiście do tego dojdzie. Biuro Analiz Sejmowych ostrzega, że takie rozwiązanie zwiększyłoby ryzyko ubóstwa emerytalnego. Z projektu Lewicy nici?
Już jutro, 7 lutego, rozpocznie się posiedzenie Sejmu, na którym omówione zostaną m.in. kwestie emerytury stażowej i renty wdowiej. Sprawdzamy, co dokładnie mają zmienić projekty obywatelskie.
Sprawa zmiany czasu od kilku lat budzi ożywione dyskusje. Okazuje się, że chęci zmiany obecnej sytuacji nie kończą się na rozmowach - projekt ustawy znoszącej zmianę czasu między zimowym oraz letnim ma wrócić do Sejmu.
W czwartek, 18 stycznia, sejm przyjął ustawę budżetową na ten rok. Znamy planowane dochody, przewidziany deficyt i plany rządu związane z programami socjalnymi. Wiemy też, kiedy ustawa trafi do prezydenta.
Do Sejmu wpłynęła petycja pewnej Polki, która żąda prawnego ograniczenia bicia dzwonów kościelnych do kilku dni w roku. W uzasadnieniu wskazuje m.in. potrzebę wypoczynku, w którym dzwony przeszkadzają. Co zrobią posłowie?
W projekcie ustawy budżetowej na 2024 rok znalazły się środki dla Kancelarii Sejmu oraz Senatu. Okazuje się, że te kwoty są naprawdę imponująca. Wiemy też, na co zostaną przeznaczone dodatkowe pieniądze.
Świąteczne prezenty w wielu przypadkach potrafią kosztować niemałe pieniądze, a z ich wręczeniem trzeba poczekać aż do Wigilii. Okazuje się, że posłowie mają zdecydowanie lepiej niż przeciętni Polacy również i w tej kwestii.
Od kilku dni dostępne są oświadczenia majątkowe posłów Sejmu X kadencji. Sporo uwagi przykuwa jednak dokument, który złożył lider Polski 2050, Szymon Hołownia - oszczędności zgromadzone przez obecnego Marszałka Sejmu są imponujące.
Wśród wielu przywilejów przysługujących posłom jest również możliwość otrzymania tańszych ofert na drogie produkty i towary. Teraz mogą oni z tego skorzystać - pojawiła się bowiem zupełna nowość w Sejmie. Polacy o takich zniżkach i takim sprzęcie mogą jedynie pomarzyć.
Dość zaskakujący projekt ustawy złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej w Sejmie. Ma on dotyczyć majątków, ale jak się okazuje - nie chodzi o te należące do polityków. Głównym argumentem jest polityka “czystych rąk”.
Posłowie ostatnio odebrali nowe tablety służbowe. Okazuje się, że jest to najnowszy sprzęt od firmy Apple i kosztowały dużo więcej niż laptopy, które jakiś czas temu otrzymali uczniowie szkół podstawowych.
W poniedziałek 13 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, w trakcie którego Mateusz Morawiecki złożył dymisję Rady Ministrów, a Szymon Hołownia został wybrany marszałkiem Sejmu. Podczas obrad dochodziło do wielu głosowań, a w jednym z nich posłowie wybrali na wicemarszałka Włodzimierza Czarzastego. Polityk Nowej Lewicy może pochwalić się pokaźnym majątkiem.
Duże podwyżki cen stały się powszechnym zjawiskiem we wszystkich branżach. Inflacja dotknęła między innymi branżę gastronomiczną, co możemy zaobserwować podczas wizyt w ulubionych restauracjach. Okazuje się jednak, że jest pewne miejsce w Polsce, które inflacja skutecznie ominęła. Mowa tu o sejmowej restauracji, w której ceny są niewiarygodne.
Ostatnie miesiące to bardzo emocjonujący czas w polskiej polityce. Po interesującej i nierzadko brutalnej kampanii wyborczej, prawie miesiąc temu rekordowa liczba Polaków udała się do lokali wyborczych, żeby wybrać władzę na następną kadencję. W poniedziałek 13 listopada zostało zainaugurowane pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, podczas którego wybrano marszałka Sejmu. Szymon Hołownia zastąpił Elżbietę Witek, która do tej pory była drugą osobą w państwie. Posłanka nie ma jednak powodów do narzekania, bo otrzyma sporą “odprawę”.
W poniedziałek 13 listopada Marek Sawicki, sprawujący funkcję marszałka seniora, zainaugurował pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Swoje przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda, a także Mateusz Morawiecki, który złożył dymisję Rady Ministrów. Nowym marszałkiem Sejmu został Szymon Hołownia. Okazuje się, że jeden z liderów Trzeciej Drogi może pochwalić się pokaźnym majątkiem.