Chcesz wiedzieć, jaką emeryturę dostaniesz? ZUS ma już prognozę, możesz ją łatwo sprawdzić
Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych w “Informacji o stanie konta” wylicza hipotetyczną wysokość emerytury. Kiedyś wysyłał ją pocztą, ale teraz jest ona dostępna tylko w formie elektronicznej (chyba że ktoś zgłosi do ZUS-u życzenie otrzymania wersji papierowej). Poniżej wyjaśniamy, dla kogo ZUS przygotowuje takie wyliczenia i gdzie można je znaleźć.
Sprawdź, jaką emeryturę mógłbyś otrzymać
Po czerwcowej waloryzacji ZUS przedstawia każdemu ubezpieczonemu stan konta i subkonta, a potem na podstawie jego indywidualnej historii wylicza prognozę przyszłej emerytury. Warunkiem otrzymania takich wyliczeń jest ukończenie 35. roku życia i odprowadzanie składek na ubezpieczenie emerytalne. Podstawą obliczenia kwoty hipotetycznej emerytury są wyłącznie kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego, zapisane na koncie oraz kwoty zapisane na subkoncie – wyjaśnia ZUS.
Aby znaleźć przygotowane przez ZUS wyliczenia, należy zalogować się na swoim koncie na platformie PUE ZUS i wejść w zakładkę "ubezpieczony". Kolejnym krokiem jest wybór “informacji o stanie konta” i zaznaczenie 2022 roku. Na dole strony wyświetlą się "szczegóły" i trzeba w nie kliknąć. Jak informuje Interia Biznes, pojawią się wówczas trzy zakładki, w tym "Hipotetyczna emerytura" – to właśnie tu znajdziemy prognozę dot. przyszłego świadczenia. Jej wysokość wylicza się w dwóch następujących wariantach:
- emerytura, jaką dostalibyśmy, odprowadzając składki średnio takie, jak w ubiegłych latach i pracując do osiągnięcia wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn),
- emerytura, jaką dostaliśmy na podstawie dotychczasowych składek, zakładając, że byłby to już koniec naszej drogi zawodowej.
Bez wysyłki papierowej
Zdaniem Tomasza Lasockiego, eksperta w dziedzinie zabezpieczenia emerytalnego z Uniwersytetu Warszawskiego, prognoza emerytalna powinna docierać do wszystkich. Tymczasem graniczenie jej do wersji elektronicznej sprawia, że część osób zostaje wykluczona. Tym bardziej, że nie jest tak, że ZUS całkowicie zrezygnował z wysyłek papierowych, a ostatnio nawet bezprawnie dodał do informacji o waloryzacji emerytur ulotkę informacyjną niezwiązaną z samą decyzją. ZUS wysyła też decyzje o 13. i 14. emeryturze i to jest bez sensu, bo te świadczenie dostaje się z automatu. Co więcej w przypadku 14. emerytury Zakład wysyła tylko decyzje pozytywne i to już po przelaniu tych świadczeń, a negatywnych - co byłoby uzasadnione, bo można byłoby się od nich odwołać – nie wysyła – wyjaśnia Tomasz Lasocki w rozmowie z Interią Biznes.
Kalkulator emerytalny to coś innego
Ze względu na różne sposoby obliczania, prognozowana wysokość emerytury wyliczonej przez kalkulator emerytalny różni się od wysokości hipotetycznej emerytury, podawanej w "Informacji o stanie konta", którą od nas otrzymujesz – tłumaczą urzędnicy. Kalkulator oblicza prognozowaną wysokość emerytury na moment przejścia na emeryturę. Jej kwota zależy od:
- dotychczas zgromadzonych składek i kapitału początkowego (tak samo, jak ma to miejsce w przypadku hipotetycznej emerytury),
- od przyszłych waloryzacji składek
- oraz przyszłych składek (ich wysokość zależy od założeń makroekonomicznych przyjętych w kalkulatorze oraz parametrów podanych przez użytkownika).