Chińczycy opracowali rewolucyjny komputer. Jest aż 10 kwadrylionów razy szybszy niż najpotężniejszy obecnie superkomputer na świecie
Chińscy naukowcy zaprezentowali nowy prototyp komputera kwantowego o nazwie “Jiuzhang 3.0”. Jest w stanie wykryć aż 255 fotonów, ustanawiając nowy rekord prędkości tego rodzaju kwantowych obliczeń.
Niesamowite osiągnięcie fizyków kwantowych
Pod przewodnictwem znanego chińskiego fizyka kwantowego (Pan Jianwei), naukowcom udało się stworzyć komputer kwantowy, który jest szybszy aż 10 kwadrylionów razy w rozwiązywaniu problemów próbkowania bozonów Gaussa (GBS) w porównaniu najszybszym obecnie “klasycznym” superkomputerem - amerykańskim Frontierem.
Komputery kwantowe to maszyny, które wykorzystują jednostki informacji kwantowej zwane qubitami zamiast tradycyjnych bitów używanych w komputerach klasycznych. Qubity mogą istnieć w stanie superpozycji, co oznacza, że mogą reprezentować wiele wartości jednocześnie, co umożliwia rozwiązanie pewnych typów problemów znacznie szybciej niż jest to możliwe na komputerach klasycznych.
Niesamowita moc obliczeniowa, kosmiczna prędkość
Komputer kwantowy jest aż milion razy szybszy niż jego poprzednik Jiuzhang 2.0, który został zbudowany zaledwie dwa lata temu.
Jiuzhang 3.0 jest w stanie w ciągu zaledwie jednej mikrosekundy wykonać obliczenia, które zabrałyby najszybszemu superkomputerowi świata, Frontierowi, ponad 20 miliardów lat.
Czym jest kwantowe przetwarzanie informacji?
Kwantowe przetwarzanie informacji to dziedzina badań łącząca informatykę i fizykę kwantową, która ma na celu wykorzystanie zjawisk kwantowych do opracowywania nowych rodzajów algorytmów i systemów przetwarzania informacji.
Z kolei algorytmy kwantowe to procedury obliczeniowe zaprojektowane specjalnie do wykonywania na komputerach kwantowych. Przykłady takich algorytmów to algorytm faktoryzacji Shora oraz algorytm wyszukiwania Grovera, które w teorii mogą znacznie przyspieszyć rozwiązanie pewnych klas problemów matematycznych i wyszukiwanie informacji.