Absolutnie wyjątkową mapę, a właściwie jej pierwszy fragment, opublikowała Europejska Agencja Kosmiczna, która pracuje nad stworzeniem wielkiej mapy wszechświata. O tym z jak wielkim przedsięwzięciem mamy do czynienia świadczy fakt, że na samym pokazanym fragmencie widać miliony gwiazd oraz galaktyk. Powstawanie kosmicznej mapy umożliwia praca teleskopu Euclid, który bada sekrety ciemnej materii oraz ciemnej energii, a także… oferuje obserwację przeszłości.
Platforma eduVULCAN, powszechnie używana do komunikacji przez nauczycieli z polskich szkół i rodziców uczniów od listopada wprowadza płatny abonament na część funkcji. Decyzja wywołała niemałe kontrowersje. Rodzice są zaskoczeni, sprawę bada UOKiK, a MEN rozważa zmiany. Co dokładnie się zmieni i jakie konsekwencje czekają użytkowników?
Kilkudziesięciu naukowców z różnych ośrodków badawczych na całym świecie wystosowało list otwarty do przywódców krajów północnej Europy z wyjątkowo pilnym ostrzeżeniem. Atlantycka Południkowa Cyrkulacja Wymienna, czyli globalny system prądów morskich transportujących ciepłą wodę w okolice północnej Europy jeszcze w ciągu naszego życia może całkowicie zniknąć. Sprawa jest bardzo poważna, dla naszej części świata konsekwencje będą katastrofalne.
Badania przeprowadzone w ramach Globalnego Programu Szacowania Ryzyka Trzęsień (GSHAP) wskazują, że ryzyko wystąpienia bardzo silnego trzęsienia ziemi w Rumunii gwałtownie rośnie i może wystąpić właściwie w każdej chwili. Wstrząsy mogą być tak potężne, że dotrą również do Polski. Ekspert przekonuje, że niektóre budynki w naszym kraju mogą być zagrożone.
Słońce w najbliższym czasie może stać się nie tylko źródłem ciepła i światła, ale i rozmaitych problemów. Nasza gwiazda wchodzi właśnie w najbardziej żywiołowy okres swojego cyklu aktywności. Jakie będą tego konsekwencje? NASA mówi o zagrożeniach dla samolotów oraz satelitów, ale i o zapierających dech w piersiach zorzach polarnych.
Rząd obciął dofinansowanie dla polskiego statku badawczego „Oceania”. To jedyna polska jednostka zdolna do prowadzenia działań poza Bałtykiem. Decyzja o wycofaniu dotacji oznaczać będzie zezłomowanie cennego statku – alarmują naukowcy i zwracają się do resortu z dramatycznym apelem o zmianę decyzji. Czy jest szansa na uratowanie „Oceanii”? Jest odpowiedź ministerstwa.
Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu to jedna z inwestycji Tadeusza Rydzyka. Uczelnia ma w swojej ofercie różne kierunki, w tym także lekarski. Okazuje się, że studia na uczelni znanego redemptorysty nie należą do najtańszych. Jesteście ciekawi ile kosztuje czesne? Ceny zwalają z nóg.
Southwestern Advantage, jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych programów work & travel na świecie, po raz kolejny otwiera swoje drzwi dla polskich studentów. To niezwykła okazja dla młodych ludzi, którzy chcą połączyć pracę sezonową w USA z intensywnym rozwojem umiejętności zawodowych i przedsiębiorczych.
“Polska nauka tonie” - taki dramatyczny komunikat opublikowała pod koniec września Polska Akademia Nauk jako odpowiedź na sytuację w IDEAS NCBR i samym PAN-ie. O tym, że nauka i rozwój nie były priorytetem w pracy nad ustawą budżetową, może także świadczyć wysokość dotacji, jaką ma otrzymać Narodowe Centrum Nauki. Ostatecznie kwota nijak ma się do tej, o jaką wnioskowało ministerstwo nauki.
Większość długofalowych prognoz gospodarczych zakłada stale wydłużającą się średnią życia człowieka. Futuryści już teraz twierdzą, że dzisiejsi 40-latkowie będą mogli dożywać nawet 150. urodzin. Najnowsze badania wskazują jednak na coś innego - zjawisko ciągłego wydłużenia średniej długości życia hamuje.
Zupełnie wyjątkowe i piękne zjawisko będzie można zaobserwować na naszym niebie i to już lada dzień. Do Ziemi zbliża się bowiem kometa o bardzo długim, świetlistym warkoczu, która naszą planetę minie tylko raz, po czym odleci w nieznane. Będzie jednym z najjaśniejszych punktów na naszym niebie. Podpowiadamy kiedy warto spojrzeć w niebo.
To wyjątkowa okazja, by ustawić się z aparatem, zaplanować romantyczny wieczór, lub po prostu spojrzeć w niebo i zdać sobie sprawę, że jesteśmy małą częścią wielkiego, kosmicznego oceanu. Niektórzy mogą ją też wykorzystać to tego, by pomyśleć życzenie. A właściwie bardzo wiele życzeń. Nad Polską przeleci bowiem wyjątkowo liczny i widowiskowy rój meteorów. To Drakonidy.
Rząd wizerunkowo próbuje ograniczać szkody związane z sytuacją w IDEAS NCBR. Obsadzony przez lewicę resort nauki oskarżany jest o umocowanie na czele badań nad sztuczną inteligencją protegowanego. Po walnym sprzeciwie naukowców powołano nową instytucję, którą kierować będzie nie kto inny jak prof. Piotr Sankowski - czyli niewybrany w nowym konkursie, dotychczasowy szef IDEAS.
W czwartek 26 czerwca o rezygnacji z dalszego uczestnictwa w strukturze Ideas NCBR poinformował dotychczasowy prezes- dr hab. Piotr Sankowski. To reakcja na konkurs, który przegrał - głosami rady nadzorczej - z Grzegorzem Borowikiem. Od 1 października Borowik rozpocznie emancypację w nowej roli, tymczasem środowisko naukowe zapłonęło buntem. To nie koniec, bo na końcu tej historii Lewica, ku zaskoczeniu większości, stawia na kapitalizację polskiego sektora biznesowo-naukowego.
Chcesz w końcu zdać egzamin na prawo jazdy? A może ktoś z Twojej rodziny marzy o tym, aby zasiąść za kierownicą? Warto mieć na uwadze, ile w bieżącym roku kosztują egzaminy na prawo jazdy, a także sam kurs. Różnica stawek pomiędzy miastami może wynieść nawet 900 zł. Oto województwa, w których za egzamin zapłacimy najwięcej, oraz te, w których zapłacimy najmniej.
Tuż po tym, jak ogłoszono w Polsce stan epidemii COVID-19, rząd wprowadził zawieszanie działalności placówek oświatowych. Kilkanaście dni później w tysiącach szkół rozpoczęła się nauka zdalna, która trwała przez ok. rok. Ten sposób nauczania miał mnóstwo konsekwencji, które wciąż odczuwa wielu uczniów. Czy w związku z rosnącą liczną zachorowań grozi nam powrót do nauki zdalnej? Tłumaczymy, na jakich zasadach miałaby ona się odbywać.
Pół wieku. Tyle trwały prace badawcze naukowców z NHS Blood and Transplant (NHSBT) w South Gloucestershire. Ich odkrycie, jakim jest zidentyfikowanie nowej grupy krwi MAL, może być przełomowym w zakresie leczenia i ratowania życia. I to na całym świecie.
W trakcie XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu Dariusz Dziduch, szef redakcji „BiznesINFO” rozmawiał z prof. Johnem Dishmanem, CEO of CU Group na Uniwersytecie Wrocławskim. Rozmowa dotyczyła tematu praktyk zawodowych w UK. Praktykanci nie płacą czesnego, a zarabiają podczas stażu. I kończą z dyplomem — mówił.
Jeśli miłośnicy astronomii i spoglądania w niebo w poszukiwaniu niezwykłych zjawisk będą mieć swój miesiąc, w tym roku niewątpliwie będzie nim wrzesień. Obecny miesiąc przyniesie kilka wyjątkowo ciekawych, a jednocześnie urodziwych zjawisk astronomicznych. Na Polskim niebie będzie można zaobserwować superpełnię Księżyca oraz zorze polarne. To jednak nie wszystko.
Dwoje astronautów NASA Suni Williams i Butch Wilmore od 6 czerwca przebywają na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W kosmosie mieli spędzić najwyżej 8 dni, jednak w kapsule Starliner, którą mieli wrócić na Ziemię, wykryto szereg usterek. Po wielu problemach NASA ogłosiła, że kapsuła przycumowana do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest wreszcie gotowa do drogi. Powrót Starlinera na Ziemię będzie można śledzić w transmisji na żywo. Co z astronautami?
Największy polski satelita, który 16 sierpnia został wyniesiony na orbitę, kilka dni później napotkał poważne problemy. Stwierdzono bowiem istotne zakłócenia łączności, które zaważyć mogą o dalszym ciągu misji kosmicznej o strategicznym dla Polski znaczeniu. Do sytuacji odniosła się teraz odpowiedzialna za konstrukcję satelity firma Creotech. Ogłoszono, że ”misja EagleEye jest obecnie w trudnej sytuacji, ale nie uznaje jej na tym etapie za trwale utraconą”.
Pierwsze kopalne dowody na istnienie organizmów jednokomórkowych pochodzą sprzed około 3,6 miliarda lat. Według obecnej wiedzy, pierwsze zwierzęta pojawiły się natomiast znacznie później, bo 635 milionów lat temu. W Afryce dokonano jednak niezwykłego odkrycia, które może zrewolucjonizować to, co wiemy o życiu na naszej własnej planecie. Wiele wskazuje na to, że rozwinięte życie na Ziemi pojawiło się wcześniej, niż dotąd przypuszczaliśmy. Znacznie, znacznie wcześniej.
W naszych domach w ciągu ostatnich trzydziestu lat na dobre zdążyły się już rozgościć urządzenia, o których często niewiele wiemy. W rezultacie pojawia się wiele mitów dotyczących wpływu korzystania z nich na nasze zdrowie czy rachunki za prąd - wszak wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie nie ma tu zastosowania, gdyż jeszcze kilka dekad temu AGD składało się z zupełnie innych elementów niż dzisiaj. Konsekwencje zaniedbań mogą być poważne, o czym świadczą najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu w Walencji.
Choć spodziewane w ostatnim czasie zorze polarne, które miały być widoczne także nad Polską, tym razem zawiodły, to miłośnicy obserwowania nocnego nieba nie muszą załamywać rąk. Lada moment czeka nas inne spektakularne widowisko. Tym razem będzie ono niezależne od długości geograficznej, przez co jeśli tylko dopisze pogoda, zobaczymy je w całym kraju. Obserwację można podjąć już za kilka dni, a z całą pewnością warto. Spektakl, jaki nas czeka to jedno z najbardziej efektownych pod względem intensywności wydarzeń a astronomicznym kalendarzu.
Od 15 lat po orbicie okołoziemskiej krąży wielki metalowy obiekt. Mierzy 11 metrów długości i stanowi regularne zagrożenie dla rozmaitych misji kosmicznych. Przygotowywane są plany ściągnięcia żelastwa na Ziemię, jednak by było to możliwe, należało sprawdzić, że nie stanowi ono zagrożenia. W tym celu wysłano sondę, która zbliżyła się do kosmicznego śmiecia na rekordowo niską odległość. Z tego tekstu dowiesz się:● Co orbituje nad naszymi głowami,● Czym są kosmiczne śmieci i dlaczego są tak niebezpieczne,● Ile krąży ich po ziemskiej orbicie,● Jak naukowcy planują zrobić porządek w kosmosie.
Wszystkie osoby, które boją się wizyt w gabinetach stomatologicznych już niebawem mogą zatęsknić za ludzkimi dentystami. Wiele wskazuje bowiem na to, że pewnymi krokami nadchodzi czas robotów-stomatologów. Jedna z takich maszyn, obdarzona sztuczną inteligencją, wykonała właśnie pierwszy na świecie zabieg na żywym człowieku. Co więcej, zrobiła to osiem razy szybciej niż człowiek. Nagranie robi wrażenie.Z tego tekstu dowiesz się:● Jak działa robot-dentysta,● Jaki zabieg przeprowadził,● Jakich technologii używa,● Co może zmienić,● Zobaczysz jak przebiegła operacja.
Tego lata nie możemy narzekać na niskie temperatury, nie brakuje jednak opadów i burz. Naprzemienność występowania skrajnych zjawisk pogodowych wiąże się ze zmianami klimatycznymi, podobnie jak gwałtowność zachodzących w pogodzie zmian. To obniża skuteczność prognoz pogody. Jak się jednak okazuje, nawet jeśli prognozy się sprowadzają, to nie każdy zdaje sobie sprawę, jak je odczytywać. W serwisie X zdobył popularność wątek, w którym wielu użytkowników przyznaje, że przed zapoznaniem się z nim błędnie odczytywało informacje dotyczące opadów. Jak zatem rozumieć prognozę pogody i co oznacza “prawdopodobieństwo opadów”?
To już jasne - Sławosz Uznański zostanie drugim Polakiem, który poleci w kosmos i z jego perspektywy spojrzy na Ziemię. Polak na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wyniesiony zostanie już w przyszłym roku rakietą Dragon 9, którą produkuje należąca do Elona Muska firma Space X. Jak przekonuje sam Uznański – ”będzie się działo!”. Z tego tekstu dowiesz się:● Kim był pierwszy Polak w kosmosie i co dostał za swoją misję,● Kim będzie drugi Polak w kosmosie,● Czym poleci i kiedy,● Na czym będzie polegała polska misja na ISS.