Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Choroba Niebieskiego Języka. Polskie służby apelują: jest oficjalny komunikat
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 02.10.2024 11:39

Choroba Niebieskiego Języka. Polskie służby apelują: jest oficjalny komunikat

Niebieski język
fot. Pxhere

W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawiały się informacje o chorobie niebieskiego języka, która miała pojawić się na terenie naszego kraju. W związku z tym opublikowano pilny komunikat w tej sprawie. Czym właściwie jest choroba niebieskiego języka i czy jest groźna dla człowieka? 

Przypadki w Europie

Na początku września pierwszy od piętnastu lat przypadek choroby niebieskiego języka potwierdzono w Danii, tuż przy granicy z Niemcami. W ubiegłym roku chorobę stwierdzono również w Belgii, Holandii, Anglii i w samych Niemczech. W sierpniu br. przypadki choroby zarejestrowano we Francji Anglii oraz w Belgii. 

Tymczasem w polskiej przestrzeni medialnej zaczęły się pojawiać doniesienia, że niebieskie języki pojawiły się również w naszym kraju. W środę 2 października wydano jednak komunikat, który weryfikuje te informacje.

Zobacz też: Coś dziwnego dzieje się na polskich ulicach. Unia ma na to sposób - jest projekt nowej ustawy

Krok w stronę świeckiej Polski. Koniec religii w szkołach, jaką znamy

Czym jest choroba niebieskiego języka?

Choroba niebieskiego języka (and. Bluetongue) jest zakaźną chorobą przeżuwaczy. Dotyczy zarówno zwierząt domowych, jak i dzikich. Najczęściej choruje bydło, owce oraz kozy. Jej ofiarami padają jednak również łosie, jelenie i sarny, a nawet słonie, wielbłądy oraz antylopy. 

Chorobę wywołuje wirus z rodzaju Orbivirus (Reoviridae), a do zarażenia dochodzi poprzez owady z rzędu muchówek, krew i nasienie. Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie. Jednym z objawów jest, jak łatwo się domyślić, niebieski język. Pozostałymi są między innymi owrzodzenie jamy ustnej, gorączka, ślinotok oraz duszności. 

Choroba może być śmiertelna dla zwierząt, jednak nie przenosi się na inne gatunki, w tym człowieka. Według Światowej organizacji Zdrowia Zwierząt, śmiertelność w zależności od dotkniętego gatunku wynosi od 2 do 70 proc. 

Główny Inspektorat Weterynarii z komunikatem

W konsekwencji medialnych doniesień o pojawieniu się przypadków choroby niebieskiego język w Polsce, Główny Inspektorat Weterynarii wydał komunikat, w którym je dementuje.

W związku z nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w mediach o chorobie niebieskiego języka w Polsce, Główny Lekarz Weterynarii informuje, że na dzień 30.09.2024 r. nie odnotowano żadnych przypadków tej choroby na terytorium Polski – czytamy.

Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii, zarówno województwo lubelskie jak i pozostałe województwa, posiadają status wolnego od choroby niebieskiego języka. Biorąc jednak pod uwagę sytuację epizootyczną w odniesieniu do BTV w Europie, na wszelki wypadek zaapelowano do hodowców bydła, owiec i kóz o zwracanie szczególnej uwagi na objawy. 

O każdym podejrzeniu wystąpienia choroby należy niezwłocznie poinformować powiatowego lekarza weterynarii, najbliższy podmiot świadczący usługi lekarsko - weterynaryjne bądź wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.