Podkarpacie wprowadza dodatkową akcję szczepień lisów po wykryciu nowych ognisk wścieklizny. Jakie działania podjęły władze i dlaczego mieszkańcy nie powinni dotykać pewnych przedmiotów? Sprawdź, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują podczas tej akcji.
Dodatkowe 215 złotych miesięcznie należy się określonej grupie Polaków. Specjalny zasiłek jest przeznaczony dla osób, które wymagają stałej opieki i leczenia. Aby jednak otrzymać takie wsparcie, konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków. Należy również złożyć wniosek. Kto konkretnie może ubiegać się o to świadczenie? Wyjaśniamy.
W Polsce pojawił się pierwszy potwierdzony przypadek gorączki Zachodniego Nilu, choroby, która do tej pory kojarzona była z regionami tropikalnymi. Przenoszona przez komary infekcja może przebiegać bezobjawowo, jednak w ciężkich przypadkach przypomina objawy udaru.
Do połowy października 2024 roku w Polsce odnotowano gwałtowny wzrost zakażeń dwoma niebezpiecznymi wirusami - RSV (Respiratory Syncytial Virus) i krztuśca. Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (NIZP) wskazują na dramatyczny wzrost liczby zachorowań, co stanowi poważne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia.
Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował: posypią się mandaty za brak szczepienia. Jak ostrzega GIS, odmowa szczepionki z każdym rokiem staje się coraz większym problemem. Rozwiązaniem ma być nie tylko nowy system kar finansowych, ale również uruchomienie rejestru niezaszczepionych. Kto powinien mieć sie na baczności? Chodzi przede wszystkim o dzieci.
Z każdym tygodniem rośnie liczba Polaków walczących z ostrymi infekcjami układu oddechowego. Według prognoz, szczyt zachorowań na grypę przypadnie już na połowę października. Dlaczego warto pomyśleć o szczepieniu i jak można zmniejszyć ryzyko powikłań?
W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawiały się informacje o chorobie niebieskiego języka, która miała pojawić się na terenie naszego kraju. W związku z tym opublikowano pilny komunikat w tej sprawie. Czym właściwie jest choroba niebieskiego języka i czy jest groźna dla człowieka?
Tuż po tym, jak ogłoszono w Polsce stan epidemii COVID-19, rząd wprowadził zawieszanie działalności placówek oświatowych. Kilkanaście dni później w tysiącach szkół rozpoczęła się nauka zdalna, która trwała przez ok. rok. Ten sposób nauczania miał mnóstwo konsekwencji, które wciąż odczuwa wielu uczniów. Czy w związku z rosnącą liczną zachorowań grozi nam powrót do nauki zdalnej? Tłumaczymy, na jakich zasadach miałaby ona się odbywać.
W Polsce istnieje szczególna grupa pacjentów, których codzienność to nieustanna walka z poważną chorobą - cukrzycą typu 1. Choroba ta wymaga nie tylko stałego monitorowania poziomu cukru we krwi, ale również regularnego przyjmowania insuliny, co wiąże się z wysokimi kosztami. W obliczu takich wyzwań państwo polskie oferuje wsparcie finansowe w postaci dodatku dla cukrzyków, który ma na celu częściowe pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji.
Wszyscy pacjenci powinni wiedzieć o zmianach w polskich przychodniach. Modyfikacje będą dotyczyły zapisów do lekarza i na badania. Jak na razie, nowości będą obowiązywały tylko i wyłącznie w formie programu pilotażowego. Co dokładnie ulegnie zmianie? Przedstawiamy szczegóły.
W Europie zanotowano pierwszy przypadek nowej, wyjątkowo niebezpiecznej odmiany małpiej ospy. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega tymczasem o ”stanie zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”. Od początku roku choroba zabiła już prawie 500 osób. Z tego tekstu dowiesz się:● Dlaczego i dla kogo najbardziej niebezpieczna jest małpia ospa.● Gdzie wykrywa się najwięcej zachorowań.● Jak można się zarazić. ● Jak rozpoznać objawy.● Gdzie w Europie zarejestrowano pierwszy przypadek.
Komu przysługuje wynagrodzenie chorobowe? Kiedy wypłacany jest zasiłek? Ile wynosi pensja za okres choroby? Wielu pracowników przed pójściem na L4 zadaje sobie te pytania. Sprawdziliśmy wszystkie najważniejsze zasady. Zdradzamy też, w jaki sposób ustalić wysokość wynagrodzenia.
Nieodwoływanie wizyt u lekarza jest niemal nagminne. Z tego też powodu terminy dostępności do specjalistów znacznie się wydłużają. Początkowo planowano, by na osoby, które nie przychodzą na wizyty, wcześniej ich nie odwołując, wprowadzić kary pieniężne, ostatecznie jednak ministerstwo zrezygnowało z tego zamiaru. Szuka za to innych rozwiązań, które mogłyby coś w tej kwestii zmienić.
Już od przyszłego roku przepisy w sprawie zasiłku chorobowego może czekać niemała rewolucja. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma odciążyć pracodawców i przejąć od nich obowiązek płacenia za L4 od pierwszego dnia choroby. To nie najlepsza informacja dla podatników, za to świetna dla osób, u których pracujemy.
Jan Kulczyk przez lata był najbogatszym Polakiem. W 2015 roku niespodziewanie zmarł, co było ogromnym szokiem dla wielu osób. Wcześniej nie było wiadomo nic na temat jego problemów ze zdrowiem. Przyjaciel Kulczyka wyjawił, że miliarder zmagał się z poważnym schorzeniem.
Wyjazd do sanatorium bardzo często wiąże się z bardzo długim czasem oczekiwania na pobyt. Jak się jednak okazuje, jest banalnie prosty sposób na to, by znacznie ten czas skrócić. Co konkretnie należy zrobić, by szybciej wyjechać do sanatorium? Wyjaśniamy.
Wyjazd do sanatorium wiąże się z ogromnymi kosztami. Jak się jednak okazuje, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje turnus w uzdrowisku zupełnie za darmo. Komu należy się taki przywilej? Przedstawiamy szczegóły.
Ważne zmiany dotyczące wyjazdów do sanatoriów były zapowiadane jeszcze przez poprzedni rząd. Teraz okazało się, że Ministerstwo Zdrowia postanowiło wycofać się z rewolucji, którą zapowiedzieli poprzednicy. Resort nie będzie kontynuował prac nad reformą lecznictwa uzdrowiskowego.
Znane są szczegóły nowego projektu Ministerstwa Zdrowia, dotyczącego Polaków, którzy ukończyli 40. rok życia. Resort postanowił bowiem znowelizować przepisy ws. programu Profilaktyka 40 plus, w ramach którego można wykonać poszerzoną, całkowicie darmową diagnostykę. W pakiecie badań znajdują się m.in. morfologia, próby wątrobowe czy też lipidogram. Zmiany w zakresie świadczenia usług wejdą w życie już wraz z końcem marca.
Zmiany wprowadzane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na pewno ucieszą wielu pacjentów. Już od poniedziałku, 26 lutego, wiele nowych świadczeń będzie dostępnych za darmo. Zmiany obejmą zarówno izbę przyjęć, jak i szpitalny oddział ratunkowy.
Wyjazd do sanatorium pozwala wzmocnić organizm za sprawą licznych zabiegów leczniczych w postaci, chociażby masaży, krioterapii czy gimnastyki. W przypadku pobytu w sanatorium na NFZ pacjent ponosi koszty m.in. wyżywienia i zakwaterowania. Istnieje jednak opcja wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe zupełnie za darmo – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Kto może z niej skorzystać?
Podstawowa opieka zdrowotna (w skrócie: POZ) to część systemu opieki zdrowotnej, która zapewnia każdemu uprawnionemu kompleksowe i skoordynowane świadczenia opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania – rzecz jasna, na terytorium Polski. Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że już za kilka dni lekarze rodzinni zyskają nowe uprawnienia, pojawią się też ważne zmiany w świątecznej i nocnej opiece zdrowotnej. O czym powinni wiedzieć pacjenci?
Pojechać za darmo do sanatorium i jeszcze samemu wybrać kierunek? Jest to jak najbardziej możliwe. Aby jednak otrzymać zwrot kosztów trzeba spełnić pewne warunki.
Z początkiem października w życie wejdzie rozporządzenie ministra ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W efekcie pojawią się korzystne zmiany dotyczące opieki lekarskiej – mają one zmniejszyć kolejki do specjalistów. Niestety, czas oczekiwania na diagnostykę w niektórych miejscach jest zdecydowanie zbyt długi. Mowa tu, chociażby o wizycie u psychiatry dziecięcego. Z ustaleń fundacji GrowSpace wynika, że średni czas oczekiwania na konsultację u tego specjalisty wynosi w Polsce 238 dni, a w pięciu placówkach przekracza 1000 dni.
Z tegorocznego raportu „MŁODE GŁOWY” sporządzonego przez fundację Unaweza Martyny Wojciechowskiej wynika, że problemy psychiczne dotyczą sporej części polskich dzieci i młodzieży. Osoby będące w kryzysie potrzebują nie tylko wsparcia swoich bliskich, ale przede wszystkim profesjonalnej pomocy. Na jaw wyszły szokujące ustalenia fundacji GrowSpace, według której czas oczekiwania na konsultację do psychiatry dziecięcego na NFZ w jednej ze śląskich placówek wynosi… 2441 dni, czyli 7 lat.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa otyłość mianem epidemii, jest ona nazywana chorobą XXI wieku, dotyka mnóstwo osób bez względu na ich wiek i płeć. Każdego roku z jej powodu i w wyniku nadwagi umierają miliony ludzi na całym świecie. Niezdrowa dieta to jedna z przyczyn tego stanu rzeczy. Jeśli chcesz zadbać o siebie i o swoich najbliższych, utrzymać wagę, rozpocząć dietę o ustalonej kaloryczności, ale nie wiesz, jak zacząć, z pomocą przychodzi całkowicie bezpłatna usługa Narodowego Funduszu Zdrowia. Korzysta z niej już 760 tys. osób. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, na czym to polega.
W 2023 roku ze specjalnej usługi Narodowego Funduszu Zdrowia skorzystało już 17,5 tys. Polaków – najwięcej z województw mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubelskiego. Przy okazji wizyty w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia skorzystaj z usług kiosku profilaktycznego. Nie kupisz w nim gazety, za to dostaniesz coś więcej – informuje nas Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia. O co dokładnie chodzi?
Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że od stycznia do maja br. wypłacił już 100 tys. świadczeń rehabilitacyjnych. Średnia miesięczna wysokość tego świadczenia wyniosła 2381,68 złotych. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o te pieniądze? Wyjaśniamy poniżej.