Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Ci Polacy mogą liczyć na rekordowe dodatki z ZUS. To nawet kilka tysięcy złotych co miesiąc
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 13.04.2025 21:22

Ci Polacy mogą liczyć na rekordowe dodatki z ZUS. To nawet kilka tysięcy złotych co miesiąc

dodatek ZUS
For. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Część świadczeniobiorców otrzyma dodatki od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o rekordowej wysokości. Systematycznie rośnie liczba uprawnionych do otrzymywania tych funduszy. Co ważne pieniądze są przyznawane z urzędu, więc poza jednym wyjątkiem nie trzeba składać żadnych dodatkowych podań i dokumentów. 

Polityka senioralna w Polsce

Oprócz świadczeń podstawowych emeryci i renciści mogą liczyć na inne fundusze w postaci dodatków uzupełniających. Celem ich przyznawania jest poprawa sytuacji materialnej emerytów, którzy bardzo często w tym okresie swojego życia są zostawieni samym sobie. Można wymienić tutaj dodatek pielęgnacyjny, kombatancki, kompensacyjny, za tajne nauczanie, czy ryczałt energetyczny. Przyznanie ich jest uzależnione od spełnienia kilku warunków określonych przez ZUS. Innym elementem polityki senioralnej są również trzynaste i czternaste emerytury. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyróżnia również pewną, wyjątkową grupę świadczeniobiorców i to niezależnie od ich stażu pracy. W tym przypadku pod uwagę brany jest inny element. Beneficjenci mogą liczyć na kilka tysięcy złotych co miesiąc, oprócz tych środków, które otrzymywali do tej pory. W Polsce systematycznie zwiększa się liczba osób uprawnionych do pobierania tych funduszy. 

List z ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca honorowe dodatki, Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZOBACZ TEŻ: Nie będzie obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców? Policzyliśmy głosy, zdecyduje jedna osoba

Patryk Wołosz, Donald Trump
Rząd dzieli Polaków. Oni zapłacą mniej
ZUS szykuje ważny komunikat. Jedna decyzja może kosztować cię fortunę Projekt "bykowego" w Sejmie. Pensje mogą ulec drastycznemu obcięciu

Honorowe świadczenie wypłacane przez ZUS

Starość może nie być postrzegana jako najszczęśliwszy okres w życiu człowieka, choć z drugiej strony są i tacy, którzy niecierpliwie czekają na emeryturę, aby korzystać z uroków swoich ostatnich lat. Niektórym udaje się osiągnąć naprawdę sędziwy wiek i przekroczyć setkę. Oprócz satysfakcji, że udało się dotrwać do tego momentu, można również liczyć na dodatkowe benefity od państwa. Według rejestru Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ze specjalnych świadczeń na tę okazję korzysta obecnie prawie 4 tysiące Polaków, z czego większość stanowią kobiety. Inne statystyki mówią o około 6 tysiącach osób, które mogą mieć już nawet ponad 100 lat i szacuje się, ze ta liczba co roku będzie się zwiększać. 

staruszka
fot. EyeJoy – Getty Images Signature

Jeśli ktoś skończył sto lat, otrzymuje specjalny honorowy dodatek, bez względu na to, jakie świadczenia emerytalno-rentowe pobiera, niezależnie od wpływów z ZUS-u, KRUS-u czy innego systemu ubezpieczeniowego. W 2025 roku zaszło kilka zmian dotyczących funduszy społecznych, nowe regulacje objęły również środki wypłacane stulatkom. Ustawa obowiązująca od stycznia reguluje wcześniejszy mechanizm oraz waloryzację tych środków. 

Świadczenie przysługuje z urzędu każdej osobie, która:

  • ukończyła 100 lat życia,
  • ma polskie obywatelstwo lub prawo do pobytu na terenie Polski,
  • mieszka w Polsce.

Wysokość świadczenia wypłacanego stulatkom w 2025 roku

Polacy po skończeniu 100 roku życia otrzymują list gratulacyjny od premiera, wiele gmin organizuje też specjalne uroczystości dla swoich najstarszych mieszkańców oraz wypłaca im swoje benefity finansowe. Natomiast od stycznia 2025 roku honorowe świadczenie wypłacane stulatkom zyskało ustawową podstawę, która będzie co roku waloryzowana na takich samych zasadach jak emerytura czy renta. 

Wysokość honorowej wypłaty wynosi teraz 6246,13 zł brutto miesięcznie. Osoby, które pobierają już emeryturę lub rentę, nie muszą nic robić, środki są przyznawane z urzędu. Natomiast jeśli komuś nie przysługuje prawo do tych świadczeń, mogą otrzymać wspomnianą kwotę, jednak muszą wcześniej złożyć odpowiedni wniosek w oddziale ZUS. Potrzebne będą do tego takie dokumenty jak: dowód osobisty, paszport lub akt urodzenia, oświadczenie o miejscu zamieszkania na terenie Polski oraz numer rachunku, na kory ma być wpłacane świadczenie. 

Wypłata świadczenia honorowego rozpoczyna się od miesiąca, w którym osoba skończyła 100 lat. W tym roku to grono zasilają osoby, które urodziły się w 1925 roku. Kwota przyznana w dniu urodzin obowiązuje do końca życia beneficjenta. Te dodatkowe fundusze nie wpływają na inne pobierane świadczenia. Można je również otrzymywać, przebywając w zakładzie opieki społecznej, w takiej sytuacji część tych funduszy jest często przekazywana na utrzymanie seniora w ośrodku, podobnie jak dzieje się w przypadku rent i emerytur. Na ten cel może zostać pobrane maksymalnie 70 proc. dochodu danej osoby. 

Osoby starsze, zwłaszcza te, które osiągnęły tak imponujący wiek jak 100 lat są niezwykłymi świadkami historii, którym należy się szczególny szacunek. Honorowe świadczenie jest jego wyrazem.