Emeryci, zgodnie ze swoją nazwą, to osoby, które przeszły na emeryturę. Emerytura z kolei stanowi dożywotnie świadczenie pieniężne, wypłacane osobom, które ze względu na wiek lub czynniki towarzyszące, nie są w stanie podejmować się pełnoetatowej działalności zarobkowej. Wysokość emerytury, jak i samo prawo do jej pobierania, wynika z konieczności opłacania składki na ubezpieczenie społeczne.
Prawo w zakresie emerytury może się znacznie różnić w zależności od kraju. W Polsce na emeryturę mogą przejść osoby, które ukończyły odpowiedni wiek emerytalny. W przypadku kobiet jest to 60 lat, zaś w przypadku mężczyzn – 65 lat. Ponadto, każdy przyszły emeryt musi posiadać odpowiedni staż pracy. W przypadku mężczyzn czas ten wynosi 25 lat, a w przypadku kobiet – 20 lat.
Oczywiście istnieją pewne wyjątki, w ramach których można przejść na wcześniejszą emeryturę. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim osób, które pracują w trudnych warunkach. Wówczas wiek emerytalny obniżony jest o pięć lat dla każdej płci. Osobne ustawy w przypadku niektórych zawodów mogą regulować możliwość jeszcze prędszego przejścia na emeryturę, na przykład w przypadku policjantów.
Podwyżka emerytur zajmuje ważne miejsce w niemal każdym programie wyborczym. Wyliczenia dotyczące wysokości podwyżki zwykle swój fundament znajdują w aktualnym poziomie inflacji – tak było chociażby w roku 2023, gdzie emeryci mogli liczyć na podwyżki na poziomie 14,4%.
Waloryzacja emerytur w roku 2024 nie będzie jednak aż tak wysoka, choć nadal będzie to wzrost imponujący. Minimalna emerytura w 2024 roku wzrośnie o około 200 złotych brutto, zaś średnia wysokość waloryzacji emerytur wyniesie 12,3%.
Podkreślić trzeba, że emeryci mogą liczyć na szereg dodatkowych subwencji w ramach wypłacanych im świadczeń. Przykładem może być trzynasta emerytura, czternasta emerytura, a wobec coraz śmielej pojawiających się głosów nawet piętnasta emerytura.
Emerytury stażowe to nowy projekt częściowej reformy systemu emerytalnego, który ma zostać wprowadzony przez nowy rząd w 2024 roku. Emerytura stażowa zakłada, że przejście na emeryturę powinno być możliwe bezwzględnie po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat, bez konieczności wyczekiwania na osiągnięcie wieku emerytalnego.
Szczegóły dotyczące wprowadzenia emerytur stażowych nie są jeszcze do końca znane. Dotychczasowe projekty zakładają jednak, że prawo do emerytury stażowej uzyska każda kobieta, której staż pracy wynosi 38 lat, oraz każdy mężczyzna, którego staż pracy wynosi 43 lata.
Pokaż więcej
ZUS zdradził warunki, które trzeba spełnić, by otrzymać nowe świadczenie — i kto je straci z jednego powodu. Przepisy wejdą w życie już od 1 stycznia 2025 roku. Zaskoczeniem może być jednak odległy termin wypłat. Kto skorzysta z nowej renty? Seniorzy będą musieli pamiętać o specjalnym limicie.
Podwójny zastrzyk gotówki przed świętami? Część emerytów może na to liczyć, jeśli tylko spełniają jeden warunek. Kto w grudniu dostanie podwójny przelew i dlaczego lepiej nie wydać wszystkiego od razu? ZUS przestrzega przed styczniową przerwą w wypłatach świadczeń.
To wzruszający moment dla każdego seniora, ale też i jego rodziny, jeśli dane jest im świętować wspólnie ten okrągły jubileusz. Emeryci, którzy osiągną ten wyjątkowy wiek, mogą też liczyć na hojny dodatek od państwa. Świadczenie honorowe od marca 2025 roku będzie waloryzowane i wyniesie 6246,13 zł brutto miesięcznie. Wiadomo, kto otrzyma całą kwotę bez składania wniosku.
Dane z najnowszego raportu ZUS wskazują, że średnia emerytura w Polsce wynosi obecnie 3779,98 zł brutto. Jednak szczegółowe analizy pokazują, że wysokość świadczeń znacząco różni się w zależności od zawodu, co wywołuje dyskusje na temat sprawiedliwości i struktury systemu emerytalnego.
W październiku 2024 roku Sejm uchwalił nową ustawę dotyczącą emerytury honorowej, która od stycznia 2025 roku wejdzie w życie. Świadczenie znane jako "emerytura dla stulatków" to wyjątkowy dodatek przyznawany osobom, które ukończyły sto lat życia. W przeszłości wypłacana była na zasadzie wyjątku, a od teraz zostanie określona w przepisach prawnych.
Legitymacja emeryta to dokument, z którego może korzystać wielu seniorów w Polsce - nie wszyscy w pełni zdają sobie sprawę z wielu korzyści, jakie przynosi jej posiadanie. Dokument ten jest łatwy do uzyskania, a proces wydania legitymacji został dodatkowo uproszczony w 2023 roku dzięki wprowadzeniu wersji elektronicznej.
Seniorzy czekali na to latami. Od 2009 roku część polskich emerytów otrzymywała zbyt niskie świadczenie tylko dlatego, że złożyli wniosek “w nieodpowiednim momencie”. Lukę w przepisach naprawiono, ale beneficjenci wciąż nie otrzymali pieniędzy. Resort rodziny zdradził nareszcie, kiedy mogą spodziewać się przelewów. Mowa o gigantycznej kwocie.
Mimo, że terminy wypłat świadczeń emerytalnych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych są z góry ustalone, zdarzają się okresy, w których muszą ulegać zmianom. Dzieje się tak na przykład, gdy wypada dzień ustawowo wolny od pracy. W listopadzie część świadczeniobiorców będzie musiała liczyć się z takimi zmianami.
Zbliżająca się uroczystość Wszystkich Świętych to czas refleksji i zadumy, w którym wiele osób odwiedza groby swoich bliskich. Przygotowania do tego dnia mogą być wyzwaniem, szczególnie dla osób starszych, które często nie mają siły na samodzielne sprzątanie nagrobków. W odpowiedzi na te potrzeby niektóre miasta w Polsce zdecydowały się na wprowadzenie bezpłatnej usługi sprzątania grobów dla seniorów. Jak z niej skorzystać?
Zniżki na bilety komunikacji miejskiej to nie wszystko. Część pasażerów może liczyć na całkowicie darmową podróż, jeśli tylko spełnią określone warunki. Wystarczy jeden z nich, by móc jeździć autobusem czy tramwajem bez biletu. Co ciekawe, za darmo z komunikacji miejskiej mogą korzystać nie tylko emeryci.
Polscy emeryci otrzymali już tegoroczne wypłaty 13. i 14. emerytury. Okazuje się, że dzięki tym świadczeniom beneficjenci będą mogli liczyć na zwrot podatku podczas kolejnego rozliczenia ze skarbówką. Wiadomo już, jakie kwoty mogą trafić do seniorów. Kiedy pieniądze wpłyną na konta Polaków. Wyjaśniamy szczegóły.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ogłosił, że od przyszłego roku wprowadzone zostaną zmiany w systemie naliczania składek i świadczeń emerytalnych. Decyzja ta niekorzystnie odbije się na wielu emerytach, zwłaszcza tych, którzy korzystają z tzw. wcześniejszych emerytur. Jest jednak sposób, aby zminimalizować te straty, a nawet zwiększyć wysokość świadczenia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom seniorów, organizując trwające przez cały październik Dni Seniora 2024. W ramach tej inicjatywy seniorzy mają możliwość darmowej konsultacji - niektóre mogą doprowadzić do podniesienia emerytury.
Kiedy termin pożegnania z pracą zawodową zbliża się wielkimi krokami, przyszli emeryci zastanawiają się, który miesiąc to najlepszy moment na potwierdzenie takiej decyzji i złożenie wniosku o świadczenie. W 2025 roku data przejścia na emeryturę ma znaczenie. Od niej może zależeć bowiem wysokość świadczenia. Który miesiąc wybrać? Przedstawiamy kilka ciekawych porad.
Polscy emeryci i renciści powinni wkrótce zajrzeć do swoich skrzynek pocztowych. ZUS rozpoczął właśnie wysyłkę listów podsumowujących wypłatę czternastych emerytur. W korespondencji znajdą się bardzo ważne informacje dotyczące tych świadczeń. Warto się z nimi zapoznać.
Seniorzy przeznaczają sporą część świadczeń emerytalnych na pokrycie podstawowych potrzeb związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Jedną z nich są zakupy spożywcze i to zdecydowanie one pochłaniają znaczną część pieniędzy. Istnieje jednak prosty i skuteczny sposób, by zaoszczędzić. Zakupy mogą być nawet o 15 proc. tańsze! Przedstawiamy szczegóły.
Reforma emerytalna z 2012 roku wprowadziła zmiany, które dotknęły setki tysięcy osób, a zwłaszcza tych, które zdecydowały się na przejście na wcześniejszą emeryturę, często nieświadome skutków swojej decyzji. Decyzja ta wywołała oburzenie społeczne, a sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, który w czerwcu 2024 roku orzekł na korzyść emerytów. Mimo to, do dzisiaj wyrok nie został opublikowany, co skomplikowało proces wypłaty należnych rekompensat.
W Polsce, osoby będące na emeryturze lub pobierające renty mogą skorzystać z wielu przywilejów, jakie oferuje legitymacja emeryta-rencisty. Ten dokument, wydawany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), to nie tylko potwierdzenie tożsamości, ale także klucz do zniżek i ulg w różnych dziedzinach życia. Jakie daje korzyści?
Rząd blisko rok temu do polskiego systemu pomocy społecznej wprowadził nową inicjatywę. Ma ona na celu wspomóc osoby starsze w codziennych czynnościach, których — ze względu na słuszny wiek — wykonanie sprawia im trudność. Nie jest to jednak charytatywna pomoc. Wykonywanie codziennych czynności może — dla tych, którzy zadeklarują się wspomóc osobę starszą — stać się pracą, za którą otrzymają wynagrodzenie. Kto im zapłaci? A kto może z tej pomocy skorzystać?
Polskim seniorom przysługują rozmaite zniżki oraz ulgi. Aby móc z nich korzystać, konieczne jest posiadanie jednego kluczowego dokumentu. Warto wspomnieć, że wyrobienie go jest całkowicie darmowe. Co więcej, nie trzeba nawet posiadać tego dokumentu w formie fizycznej. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy.
Dyskusje wokół emerytur w Polsce zdają się nigdy nie cichnąć. Wciąż nie brakuje także kontrowersyjnych pomysłów. Seniorzy dostają z ZUS zbyt niskie świadczenia, ale z dodatkami, które są tylko dla wybranych. Polacy mają pracować mniej, ale dłużej… Czego mogą spodziewać się emeryci? Eksperci podkreślają, że jednej zmiany na pewno nie unikniemy.
Już tylko do jutra emeryci mają czas na uiszczenie ważnej, obowiązkowej opłaty. Jeśli tego nie zrobią, kwota może zostać potrącona z emerytury. Na zadłużenie zwróci uwagę urząd skarbowy. Brak uiszczenia zapłaty za abonament RTV może skutkować przykrymi konsekwencjami.
Wrześniowe wypłaty czternastej emerytury już za nami. Dla wielu beneficjentów świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przelewy w październiku mogą jednak okazać się niemałym zaskoczeniem. ZUS zapowiedział również, że część emerytów nie otrzyma pieniędzy w listopadzie.
Polscy seniorzy mogą cieszyć się atrakcyjnymi zniżkami na przejazdy PKP Intercity, jednak nieświadomość drobnych, lecz kluczowych szczegółów może prowadzić do wysokich kar. Warto dokładnie poznać zasady korzystania z ulg, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Sprawdź, jak uniknąć mandatu nawet do 600 zł.
20 września to dzień, na który z niecierpliwością wyczekiwało wielu seniorów. To właśnie wtedy na ich konta wpłynie tzw. “czternastka”. Dodatkowe świadczenie na pewno przyda się w planowaniu domowego budżetu. Nie wszyscy będą mieli jednak powody do radości. Okazuje się, że u niektórych osób czternasta emerytura będzie niższa. Dlaczego?
Rząd nie zapowiada na razie podwyższenia wieku emerytalnego, ale będą nagrody dla tych, którzy dobrowolnie podejmą decyzję, żeby pracować dłużej. "Fakt" opisał szczegóły nowego programu Emerytura plus. Jeżeli będziemy pracować przez pięć lat dłużej, na nasze konto wpłynie pokaźna suma.
Wspominaliśmy już niejednokrotnie, jak ważne jest poczynienie zmian w systemie emerytalnym ze względu na strukturę demograficzną Polski. Jak dotąd, rządowe programy — dodatkowe świadczenia emerytalne i rentowe — skierowane były dla osób, które zdecydowały się zakończyć aktywność zawodową, po ukończeniu wieku emerytalnego. Teraz, rząd planuje wprowadzić nowe świadczenie. Ale uwaga, tylko dla tych, którzy zdecydują się pracować dłużej.
Już wkrótce wielu Polaków otrzyma długo wyczekiwany przelew. We wtorek, 10 września ich konta wpłyną pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do kogo dotrze dodatkowy zastrzyk gotówki? Jak poinformował rzecznik ZUS - Paweł Żebrowski w rozmowie z PAP, to to właśnie wtedy ruszy kolejna transza 14. emerytur. Kto w tym roku może liczyć na 14-stkę i jaka kwota mu się należy?