Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Cisza wyborcza. Wysokie kary za złamanie przepisów
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 03.10.2023 14:27

Cisza wyborcza. Wysokie kary za złamanie przepisów

Pieniądze, gotówka, portfel
BiznesInfo

Już 15 października Polacy zdecydują, która partia będzie rządziła w Polsce przez następne cztery lata. Czasu nie zostało wiele, a politycy walczą o głosy niezdecydowanych wyborców. Należy jednak pamiętać, że w czasie trwania wyborów będzie obowiązywać cisza wyborcza, za złamanie której przewidziano surowe kary.

Cisza wyborcza 2023

Cisza wyborcza to okres, w którym obowiązują specjalne zasady mające na celu zapewnienie uczciwości i przejrzystości wyborów. Chodzi o to, żeby przez określony czas przed oddaniem głosu, wyborcy mieli zapewniony spokój, który umożliwi im racjonalne i obiektywne podjęcie decyzji

Cisza wyborcza rozpocznie się o północy w sobotę 14 października, a skończy w niedzielę 15 października o godz. 21.

Czego nie wolno robić?

W tym czasie zabrania się prowadzenia agitacji wyborczej, zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji. Nie wolno również wygłaszać przemówień i rozpowszechniać materiałów wyborczych. Należy mieć na uwadze, że dotyczy to również Internetu, gdzie w dzisiejszych czasach wiele osób wyraża swoje poglądy polityczne. W tym czasie nie można też pokazywać się z hasłami czy symbolami, które mogą być kojarzone z politykiem lub partią.

- Poprzez polajkowanie wpisu na facebooku czy twitterze czynimy go widocznym dla większej grupy osób, a więc łamiemy ciszę wyborczą - wyjaśnia cytowany przez serwis prawo.pl dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie i prezes zarządu Instytutu Lema.

Orange musi zwrócić pieniądze, nawet byłym klientom. Wyjaśniamy, komu i za co przysługuje rekompensata.

Wykroczenie czy przestępstwo - w obu przypadkach kary są ogromne

Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że złamanie zakazu agitacji w okresie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie za które można dostać od 20 do 5 tys. złotych grzywny. Co więcej, ujawnianie wyników sondaży, zachowań wyborczych czy prognozowanych rezultatów wyborów traktowane jest jako przestępstwo, za które grozi od 500 tys. do nawet 1 mln złotych kary.

PKW przypomina, że wszelkie przypadki łamania ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji

- Ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tych zakazów, nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów - podkreśla PKW na swojej stronie.

Więcej pieniędzy na Fundusz Kościelny. Rząd zaplanował rekordową kwotę.

Jak Polacy łamią ciszę wyborczą?

Serwis wp.pl informował, że przed wyborami parlamentarnymi w 2019 r. wielokrotnie łamano ciszę wyborczą. 

- Na Mazowszu pewien mężczyzna nakleił plakat wyborczy na baner innego z kandydatów, czym naruszył przepisy. Z kolei w Wielkopolsce 35-latek zerwał 13 plakatów wyborczych. Policja wystawiła mu za to mandat na 150 zł - czytamy na portalu.