Za nami Wybory Parlamentarne 2024. Państwowa Komisja Wyborcza zliczyła już głosy ze wszystkich obwodów. Zgodnie z pierwszymi wynikami badania exit poll, Koalicja Obywatelska wygrała z Prawem i Sprawiedliwością. Okazało się jednak, że przewaga KO jest nieco mniejsza. Przedstawiamy szczegóły.
W poniedziałek 13 listopada Marek Sawicki, sprawujący funkcję marszałka seniora, zainaugurował pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Swoje przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda, a także Mateusz Morawiecki, który złożył dymisję Rady Ministrów. Nowym marszałkiem Sejmu został Szymon Hołownia. Okazuje się, że jeden z liderów Trzeciej Drogi może pochwalić się pokaźnym majątkiem.
W poniedziałek, 13 listopada, podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu, Mateusz Morawiecki - zgodnie z Konstytucją - złożył dymisję swojego rządu. Premier wygłosił przemówienie, w którym podsumował cztery lata działań swojego ugrupowania. “Warto przeprosić” - powiedział.
W obawie o swoje portfele wielu Polaków zastanawia się, czy od nowego roku zostaną wprowadzone dopłaty od państwa do rachunków za prąd. Jeżeli tak się nie stanie, już w styczniu ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć aż o 70 proc. Jak donoszą media, od 2024 roku mógłby zostać wprowadzony inny mechanizm, mający uchronić Polaków przed astronomicznie wysokimi rachunkami za prąd.
To bardzo gorący czas w polskiej polityce. Od niemal trzech tygodni Polacy zastanawiają się, komu zostanie powierzona misja tworzenia rządu i ostatecznie, która partia będzie sprawować władzę przez następną kadencję. Wiele osób myślami wędruje jeszcze dalej, zastanawiając się, co z podwyżkami cen prądu. “Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że w umowie koalicyjnej znalazło się postanowienie, które może wpłynąć na portfele większości Polaków. O co konkretnie chodzi?
Choć wybory parlamentarne odbyły się niemal trzy tygodnie temu, nadal nie wiemy, komu zostanie powierzona misja utworzenia nowego rządu. Mogą to być partie opozycyjne - Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica, którym udało się zdobyć łącznie 248 mandatów. Z drugiej jednak strony może to być Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 194 mandaty. Szymon Hołownia, jeden z liderów Trzeciej Drogi podkreślił, że do umowy koalicyjnej zostanie wpisany postulat, dzięki któremu polscy przedsiębiorcy zaoszczędzą sporo pieniędzy.
15 października miliony Polaków ruszyło do lokali wyborczych, żeby wybrać 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Choć najwięcej mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, to nie będzie ono w stanie samodzielnie utworzyć rządu. Bardzo możliwe więc, że to ugrupowania opozycyjne przejmą władzę w Polsce. Nowym Prezesem Rady Ministrów miałby zostać Donald Tusk. Wiemy, ile może zarobić, ponownie obejmując stanowisko premiera.
Wyniki wyborów parlamentarnych wpłyną na praktycznie każdy aspekt życia Polaków. W odpowiedzi na wyniki głosowania i zwycięstwo demokratycznej opozycji, kurs złotego gwałtownie się umocnił.
Nadszedł bardzo emocjonujący okres w polskiej polityce, kiedy czekamy na utworzenie nowego rządu. To czas, gdy politycy przedstawiają plany na realizację konkretnych obietnic wyborczych. Obecnie w mediach krążą informacje na temat tego, czy Donald Tusk wypłaci polskim rodzinom zaległe 800 plus. Poniżej tłumaczymy, czy taki scenariusz jest możliwy.
15 października odbyły się wybory parlamentarne, w których wybieraliśmy posłów i senatorów. To wydarzenie, które jest ważnym tematem rozmów nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
To bardzo emocjonujący czas w Polskiej polityce. Teraz, gdy PKW podała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych, przyszedł czas na utworzenie rządu. Wielu Polaków z niecierpliwością czeka na ten moment. Jak podaje money.pl, już za kilka dni ma dojść do kluczowego spotkania Prezydenta RP z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych. Znamy szczegóły.
Nie bez powodu wybory do Sejmu i Senatu w 2023 roku na wiele miesięcy przed ich przeprowadzeniem zyskały miano „najważniejszych wyborów po 1989 roku”. W ciągu dnia potwierdzały to spływające z kraju wyniki frekwencji, o których już od momentu publikacji pierwszych danych przez Państwową Komisję Wyborczą było wiadomo, że będą oscylowały wokół rekordu lub go przekroczą.
Równolegle z trwającymi wyborami posłów do Sejmu i senatorów trwa referendum, w którym obywatele będą mogli zająć stanowisko w sprawie prywatyzacji spółek skarbu państwa, wieku emerytalnego, ogrodzenia wybudowanego na granicy z Białorusią oraz migracji. Oto, trzeba wiedzieć przed wzięciem udziału w referendum.
Choć nie ma w tym zakresie sztywnych regulacji, oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych i referendum zostaną podane przez Państwową Komisję Wyborczą w pierwszych dniach przyszłego tygodnia. Zanim to się jednak stanie zostaną opublikowane wyniki sondaży exit poll. Czym są sondaże exit poll? Kto je przeprowadza? I kiedy możemy się spodziewać ich publikacji?
Trwają wybory do sejmu i senatu, o których nie bez powodu mówi się, że są najważniejszymi wyborami od 1989 roku. Równolegle do nich przeprowadzane jest referendum, w którym wyborcy mogą wypowiedzieć się w takich kwestiach jak migracja, wiek emerytalny czy prywatyzacja spółek skarbu państwa. Co należy wiedzieć w dzień wyborczy? Podsumujmy najważniejsze informacje.
Jedną z nowości podczas trwających wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego jest możliwość przedstawienia przed komisją wyborcza wirtualnego dowodu osobistego w aplikacji mObywatel zamiast tradycyjnego. Odradzamy jednak korzystanie z takiego rozwiązania.
Jednym z ugrupowań, które również walczy o mandaty w polskim parlamencie, są Bezpartyjni Samorządowcy. Co znalazło się w programie wyborczym tej partii?
Już 15 października miliony Polaków udadzą się do lokali wyborczych i oddadzą głosy na wybranych przez siebie kandydatów do Sejmu i Senatu. W ostatnim czasie wszystkie komitety wyborcze przedstawiły swoje programy. Jednym z nich jest również KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.
W 2019 r. Prawo i Sprawiedliwość po raz drugi z rzędu wygrało wybory parlamentarne. Przez ostatnich osiem lat rządów partia Jarosława Kaczyńskiego zyskała zaufanie i sympatię wielu Polaków. W 2015 r. prawicowe ugrupowanie zrewolucjonizowało podejście do zasiłków, proponując pierwszy taki program socjalny w Polsce - "Rodzina 500+”. Czym tym razem Jarosław Kaczyński chce przekonać wyborców?
Za kilkadziesiąt godzin Polacy zdecydują o tym, które ugrupowanie polityczne będzie rządzić w naszym kraju przez następne cztery lata. W głosowaniu zostanie wybranych 460 posłów i 100 senatorów. W ostatnim czasie każda z partii politycznych przedstawiła postulaty, którymi pragnie zdobyć zaufanie i głosy wyborców. Czym konkretnie chcą przekonać Polaków politycy Trzeciej Drogi?
Wybory parlamentarne już 15 października. Właśnie wtedy wyborcy zdecydują o tym, kto zasiądzie w Sejmie i Senacie. Każda z partii politycznych przedstawiła swoje postulaty, którymi pragnie zdobyć zaufanie i głosy wyborców. Czym politycy Nowej Lewicy chcą przekonać Polaków do oddania głosu na swoje ugrupowanie?
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że to właśnie partia Donalda Tuska i jego koalicjantów jest największym zagrożeniem dla Jarosława Kaczyńskiego. W czasie konwencji Koalicji Obywatelskiej przedstawiono najważniejsze punkty z „100 konkretów na 100 dni”.
Już w niedzielę Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. Należy jednak pamiętać, że w najbliższym czasie będzie obowiązywać cisza wyborcza i referendalna. Za ich złamanie przewidziano surowe kary.
Już niedługo miliony Polaków skorzystają z przysługującego im czynnego prawa wyborczego i zagłosują na wybranych przez siebie polityków. Osoby, które chcą zagłosować poza miejscem zameldowania albo miejscem stałego zamieszkania, mają czas do czwartku, 12 października.
Już 15 października Polacy zdecydują, która partia będzie rządziła w Polsce przez następne cztery lata. Czasu nie zostało wiele, a politycy walczą o głosy niezdecydowanych wyborców. Należy jednak pamiętać, że w czasie trwania wyborów będzie obowiązywać cisza wyborcza, za złamanie której przewidziano surowe kary.
Już 15 października Polacy zdecydują o tym, które ugrupowanie polityczne będzie rządzić w naszym kraju przez następne cztery lata. Od przedstawienia programów wyborczych przez największe partie minęło sporo czasu, dlatego teraz omówimy ich najważniejsze punkty dotyczące seniorów i tego, co oferują im politycy. Na tapet bierzemy propozycje Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości i Nowej Lewicy.
W niedzielę 17 września odbyły się prawybory w Wieruszowie (woj. łódzkie). Gmina Wieruszów poinformowała, że w prawyborach wzięło udział niemal 20 proc. uprawnionych do głosowania. Kto wygrał?
Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami, a politycy walczą o głosy wyborców. Elementy kampanii wyborczej możemy dostrzec praktycznie na każdym kroku życia codziennego. Jak się okazuje, banery wyborcze kandydatów PiS zawisły na ogrodzeniu szkoły podstawowej w Kłodzku. Serwis wyborcza.pl informuje, że miały wisieć nielegalnie, dlatego burmistrz miasta postanowił własnoręcznie je usunąć. Całą sprawę opisał w filmiku, który udostępnił w mediach społecznościowych.