BiznesINFO.pl Energetyka Co zamiast kopciucha, czyli jak ogrzać dom bez węgla
Marek BAZAK/East News

Co zamiast kopciucha, czyli jak ogrzać dom bez węgla

8 sierpnia 2022
Autor tekstu: Redakcja BiznesInfo

Temat smogu oraz konieczności zmniejszenia jego emisji, staje się w naszym kraju coraz głośniejszy. Dzieje się tak za sprawą masowej wymiany starych pieców węglowych na przyjaźniejsze środowisku urządzenia grzewcze nowszej daty. W województwie śląskim, gdzie smog był odczuwalny najbardziej, mieszkańcy mieli obowiązek pozbycia się pieców węglowych do stycznia 2022 r. Dla kolejnych województw zostały wyznaczone terminy na kolejne lata, nawet do 2027 r. w województwie lubelskim.

Co wybrać zamiast „kopciucha”? To chyba najważniejsze pytanie, które pojawia się w tej kwestii. Wybór urządzenia wskazuje nam dalsze wydatki związane z potrzebnym paliwem, zasilaniem oraz bardziej lub mniej potrzebnymi pracami termomodernizacyjnymi. Poniżej przedstawiamy najlepsze alternatywy dla pieców węglowych, wraz ze wskazaniem ich największych zalet oraz niedoskonałości.

Kocioł kondensacyjny na gaz ziemny

Kocioł ten korzysta z istniejącego już przyłącza gazu, zatem pod kątem potrzebnych warunków jest to opcja szczególnie komfortowa. Takie kotły obsługuje się i ustawia zdalnie, co zmniejsza ryzyko zrobienia sobie krzywdy podczas obsługi. Podstawową wadą tego rozwiązania jest obecna cena gazu, która rośnie w rekordowym tempie i nie można określić, czy i kiedy zacznie ona spadać.

Kocioł kondensacyjny na gaz płynny

Tutaj nie potrzebne jest przyłącze gazu, za to musisz zaopatrzyć się w zbiornik na gaz płynny. Pozwala to na ogrzewanie gazowe w miejscach, które np. z powodu odległości, nie mogą pozwolić sobie na przyłącze. Jednakże decydując się na taką opcję ponosisz również wysokie koszty za gaz. W przypadku dzierżawy zbiornika ceny jeszcze bardziej rosną.

Pompa ciepła

Jest to jedno z najchętniej wybieranych urządzeń, głównie z uwagi na stosunkowo niskie koszty instalacji oraz brak konieczności używania gazu lub prądu do ogrzewania. Pompy wytwarzają ciepło za pomocą wody, gruntu lub powietrza, w zależności od rodzaju urządzenia. Dodatkowo działają one sprawnie zarówno ze starymi jak i nowymi grzejnikami – choć wielu fachowców, przed wyborem pompy ciepła, zaleca wykonanie solidnej termomodernizacji budynku.

Ogrzewanie elektryczne

Podobnie jak w przypadku kotłów kondensacyjnych na gaz ziemny, wykonanie instalacji takiego ogrzewania wymaga wyłącznie przyłącza (tutaj do prądu), a wykonanie instalacji jest stosunkowo tanie. Opcja ta zyskuje na popularności, a w niektórych gospodarstwach domowych. całkowicie rezygnuje się z gazu na rzecz prądu. Jednak należy mieć na uwadze, że jego cena również mocno poszybowała w górę, natomiast w przypadku braku prądu pozostaniemy bez ogrzewania.

Obserwuj nas w
autor
Redakcja BiznesInfo

Redakcja BiznesInfo

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat