Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Polaków nie stać na życie za emeryturę. Dane ZUS-u szokują
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 17.02.2023 21:53

Polaków nie stać na życie za emeryturę. Dane ZUS-u szokują

None
BiznesInfo

Ludzie odpoczywają, przechodząc na emeryturę? Do tego grona należy coraz mniej osób. Wiele z nich decyduje się spędzić „złotą jesień życia”, dorabiając do świadczenia emerytalnego. 

Więcej emerytów dorabia

W piątek, 17 lutego, miało miejsce posiedzenie Prezydenckiej Rady do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Celem spotkania było podsumowanie przeprowadzonej w 2017 r. reformy emerytalnej, a także omówienie związanej z tym przyszłości.

Przypomnijmy, że w 2017 r. wprowadzono obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn.

Jak podaje portal „Puls Biznesu”, jeszcze 5-6 lat temu ok. 84 proc. osób po osiągnięciu wieku emerytalnego przechodziło na emeryturę.

Obecnie ten wskaźnik wynosi sześćdziesiąt kilka procent” - powiedziała prezes ZUS Gertruda Uścińska.

„W latach 2017-2018 ok. 83-84 proc. osób po osiągnięciu wieku emerytalnego przechodziło na emeryturę. Natomiast obecnie ten wskaźnik wynosi sześćdziesiąt kilka procent. Ok. 20 proc. osób przesuwa decyzję o przejściu na emeryturę o roku" - powiedziała prezes ZUS. 

Ponad 800 tys. pracujących emerytów

"Według ZUS 812 tys. emerytów łączy emeryturę i pracuje. Średnia wieku dla tej grupy to 66,9, czyli gdyby był wiek emerytalny 67 lat, to nikt nie miałby siły i możliwości, żeby łączyć pobieranie świadczeń emerytalnych z pracą" - zwróciła uwagę Elżbieta Rafalska.

Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, powiedziała, że wśród osób na emeryturze wzrasta wskaźnik zatrudnienia. Według minister dzieje się tak dlatego, że obecny rząd wprowadził ulgę zakładającą, że do kwoty 85 tys. zł, plus kwota wolna od podatku - nie jest pobierany podatek. 

Polacy przechodzą na emeryturę ze względów zdrowotnych

Prezes ZUS Zwróciła uwagę na to, że Polacy źle oceniają swój stan zdrowia. Dlatego jednym z głównych powodów przechodzenia na emeryturę jest obawa o jego stan.