Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowa choroba atakuje małe dzieci, do złudzenia przypomina COVID-19. Kluczowe pierwsze 10 dni, potem może być za późno
Maria Glinka
Maria Glinka 07.05.2020 02:00

Nowa choroba atakuje małe dzieci, do złudzenia przypomina COVID-19. Kluczowe pierwsze 10 dni, potem może być za późno

COVID-19 a choroba Kawasaki
Pixabay/Adalhelma

COVID-19 połączony z dziecięcym schorzeniem? Badania trwają

COVID-19 może być skorelowany z inną, rzadką chorobą? Z taką sugestią wyszedł brytyjski minister zdrowia Matt Hancock, który przyznał, że „pewna liczba dzieci w Wielkiej Brytanii bez chorób współistniejących zmarła na rzadki zespół zapalny, który zdaniem naukowców może być powiązany z COVID-19”. Mowa o chorobie Kawasaki – jest to schorzenie autoimmunologiczne, które prowadzi do zapalenia małych i średnich naczyń.

Wielka Brytania to nie jedyny kraj, w którym zaobserwowano powiązanie z COVID-19. Podobne przypadku odnotowano także w USA, Francji, Hiszpanii czy we Włoszech – podaje pulsmedycyny.pl. Głos w tej sprawie zabrała także Światowa Organizacja Zdrowia, która apeluje o lekarzy, aby „systematycznie rejestrowali informacje o dzieciach (…) w celu lepszego zrozumienia tej choroby”.

Z kolei komisarz ds. zdrowia w Nowym Jorku Oxiris Barbot uspokaja, mówiąc, że „związek tego syndromu z COVID-19 nie jest jeszcze ustalony i nie wszystkie z tych przypadków miały pozytywny wynik testu DNA lub serologicznego na COVID-19”. Jednocześnie amerykańscy lekarze apelują o natychmiastowe zgłaszanie się do szpitali w przypadku rozpoznania symptomów choroby Kawasaki.

Choroba Kawasaki charakterystyką podobna do COVID-19

Choroba Kawasaki swoimi objawami do złudzenia przypomina COVID-19, który dziesiątkuje społeczeństwa na całym świecie. Lekarze ostrzegają, że również i to autoimmunologiczne schorzenie może stanowić zagrożenie dla życia, w szczególności dzieci. Dla trojga chorych Kawasaki kończy się śmiercią, spowodowaną najczęściej zawałem serca. Jest on następstwem zapalenia naczyń wieńcowych i wynikiem wielu innych nieprawidłowości, które mogą pojawić się w trakcie rozwoju choroby.

Główne objawy choroby Kawasaki to gorączka trwająca ponad 5 dni, wielopostaciowa rumieniowa wysypka, zapalenie spojówek i jamy ustnej, ból brzucha, biegunka, torsje, obrzęk i zaczerwienienie warg, rumień na dłoniach czy jednostronne powiększenie węzłów chłonnych na szyi – podaje twojezdrowie.rmf24.pl.

Rzadko rozpoznawalna choroba, szczególnie groźna wśród dzieci

Zdaniem amerykańskich naukowców na tę rzadko rozpoznawalną chorobę cierpi jedno na osiemdziesiąt gorączkujących dzieci poniżej 5 roku życia. Z uwagi na objawy podobne do zwykłej gorączki wieku dziecięcego, choroba Kawasaki nie jest powszechnie diagnozowana także w Polsce. Do rozpoznania schorzenia brakuje odpowiedniego testu.

Przyczyna choroby Kawasaki jest nieznana. Obecnie jako jej źródło badacze wskazują drobnoustroje (wirusy, bakterie, grzyby) i czynniki środowiskowe. W walce z chorobą kluczowe jest wczesne rozpoznanie i natychmiastowe podjęcie leczenia, które często odbywa się na oddziałach intensywnej terapii. Skuteczna walka z chorobą Kawasaki jest uzależniona rozpoczęcia terapii w ciągu 10 dni od wystąpienia pierwszych symptomów.