Cyfryzacja w szkołach. Papierowe dokumenty odejdą do lamusa, czas na mLegitymację
W piątek, 21 kwietnia, na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki opublikowano projekt rozporządzenia, które zakłada spore zmiany w szkołach, informuje bankier.pl.
Projekt rozporządzenia
Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków, który w czwartek, 20 kwietnia, skierowany został do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Konsultacje mają potrwać do 11 maja.
Projektowane regulacje zakładają szeroko zakrojone zmiany, dotyczące dokumentów, jakimi posługują się uczniowie, ale nie tylko. W celu ułatwienia szkołom dostosowania się do nowych przepisów, w projekcie przewidziano przepisy przejściowe.
Nowelizacja Kodeksu pracy. Będą nowe rozwiązania prorodzicielskie i propracowniczeLegitymacje szkolne w mObywatelu
W projekcie rozporządzenia znalazły się zmiany dotyczące legitymacji szkolnych. Zgodnie ustawą o aplikacji mObywatel szkoły będą obowiązane do wydawania uczniom legitymacji także w postaci dokumentu mobilnego. mLegitymacja szkolna będzie wydawana uczniowi, który osiągnął pełnoletność, a uczniowi niepełnoletniemu - jeżeli rodzice tego ucznia nie wyrazili sprzeciwu.
Według autorów projektu "utrzymanie dotychczasowych legitymacji szkolnych i legitymacji przedszkolnych w postaci papierowej wiązałoby się ze znacznym wzrostem kosztu produkcji wzorów tych legitymacji ze względu na niestandardowy format i konieczne zabezpieczenia w druku, w tym koszty związane z personalizacją”.
Na nasze talerze może trafić mięso dawno wymarłego ssaka. Wyhodują je w laboratorium.
E-legitymacja bez numeru PESEL
Projekt rozporządzenia zakłada, że dotychczasowe e-legitymacje przedszkolne i e-legitymacje szkolne zostaną utrzymane. Nadal będą to dokumenty w formie prostokątnej, plastikowej karty. Zmieniony jednak zostanie wzór, bo na dokumencie nie będzie już numeru PESEL.
Zmiany dotyczące świadectw szkolnych
Procedowane rozporządzenie zakłada, że zmienione zostaną wzory świadectw szkolnych promocyjnych, świadectw ukończenia szkoły oraz arkuszy ocen dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nowe wzory zostały opracowane bez wyszczególnionych nazw przedmiotów, czyli obowiązkowych zajęć edukacyjnych.