Czarne chmury nad Pocztą Polską. To on zdecyduje o jej losie
Jakub Jaworowski, nowy minister aktywów państwowych, został zaprzysiężony w poniedziałek 13 maja w Pałacu Prezydenckim, zastępując miejsce Borysa Budki po pierwszej rekonstrukcji nowego rządu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że to on zdecyduje o losie Poczty Polskiej, której pracownicy są już gotowi do strajku ostrzegawczego.
Koniec Poczty Polskiej? Ministerstwo Aktywów Państwowych zdecyduje
Poczta Polska od kwietnia br. nie schodzi z nagłówków, stając się - jak się okazało niedługo później - jednym z przykładów spółek skarbu państwa, które po zmianie rządu mogą nie odbić się już od dna. Jak ustala “Dziennik Gazeta Prawna” na kilka dni przed zapowiedzianym przez związkowców z Poczty Polskiej strajkiem ostrzegawczym (czwartek, 16 maja), decyzja o przyszłości instytucji ma zapaść podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki. Jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, a precyzyjniej Ministerstwo Aktywów Państwowych. Na tym stanowisku kilka dni temu doszło do zmiany, Borys Budka przekazał stanowisko Jakubowi Jaworskiemu.
Nie przegap: Poczta Polska nie jest jedyna. PKP punktuje rządy PiS i wycofuje umowy partnerskie
Linie lotnicze pod okiem kontrolerów. UE tropi "ekościemę". Kto oszukuje?Czy Poczta Polska przestanie istnieć?
DGP, konfrontując ustalenia o walnym zgromadzeniu, powołuje się na anonimowych rozmówców, którzy podnoszą, że celem organu spółki akcyjnej (czyli zgromadzenia) ma być “podjęcie uchwały o dalszym istnieniu narodowego operatora pocztowego”. Konieczność takiego przedsięwzięcia wynika z zapisów prawa Kodeksu spółek handlowych, któremu Poczta Polska podlega. Mogłoby to oznaczać, że Poczta Polska jako organ przestanie istnieć - co swoją drogą było postulowano już wielokrotnie. Przypomnijmy, że od 2013 r. Poczta Polska nie ma już monopolu na dostarczanie listów do 50 gr., a rachunki płacimy online. Nie istnieje zatem kompetencja, której nie mógłby przejąć rynek (pewnym wyjątkiem może tu pozostać system e-Doręczeń, który wciąż jest jeszcze wdrażany).
Strajk na poczcie
Przypomnijmy, że nowy zarząd, który przejął zwierzchnictwo nad Pocztą Polską po zmianie władzy punktuje, podobnie jak w przypadku PKP Cargo, że problemy finansowe wynikają w dużej mierze z niekompetencji poprzedniego zarządu. Tymczasem związkowcy z NSZZ Listonoszy Poczty Polskiej szykują strajk ostrzegawczy na 16 maja (czwartek), koordynując akcję w mediach społecznościowych. Postulaty dotyczą podniesienia stawek płacowych.