Czeka nas wielka rewolucja w emeryturach? Chcą zmian w waloryzacji i rentach
Wybory parlamentarne to już przeszłość, ale przed nami wciąż pozostaje wiele pytań i spraw, które trzeba rozwiązać. Prezydent Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. To jednak od Sejmu zależy, kto przez najbliższe lata będzie sprawował władzę w Polsce. Ostatnie głosowania dowodzą, że większość sejmowa należy do Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Wyborcza.biz ustaliła, jakich zmian w emeryturach możemy się spodziewać, jeśli to właśnie te partie utworzą nowy rząd.
Umowa koalicyjna. Jest deklaracja ws. świadczeń społecznych
10 listopada liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy podpisali umowę koalicyjną, kilkunastostronicowy dokument, który składa się z kilku części. Pierwszą są ustalenia programowe – wskazano tu 24 obszary dotyczące m.in. bezpieczeństwa, ochrony zdrowia, edukacji, środowiska, kwestii prawnych czy właśnie świadczeń społecznych.
Nawet 230 zł dodatku dla konkretnej grupy emerytów. Można go dostawać dożywotnio Od czwartku w Lidlu. Nowa oferta na Black Week, czas jest ograniczonyŚwiadczenia społeczne muszą być uzupełnione, zwłaszcza w obszarze systemowego wsparcia rodzin, osób z niepełnosprawnościami, opiekunów osób niesamodzielnych i seniorów. Koalicja widzi potrzebę kompleksowych rozwiązań w zakresie polityki społecznej. Uprościmy system orzecznictwa, uchwalimy ustawę o asystencji dla osób niesamodzielnych. Państwo powinno zapewnić godne warunki życia emerytom i rencistom. Wprowadzimy rozwiązania zwiększające aktywność społeczną osób starszych oraz gwarantujące godne warunki dla seniorów po śmierci współmałżonka. Wprowadzimy rozwiązania przywracające prawa nabyte emerytów pobierających świadczenia na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy – czytamy w umowie koalicyjnej.
Jakie zmiany planują? Na pierwszy ogień renta wdowia
Obecnie jest tak, że emerytka, która straciła męża, może zrezygnować ze swojego, niższego świadczenia i w zamian dostawać 85 proc. wyższego świadczenia męża (działa to również w odwrotnej sytuacji). Nowy rząd chciałby, żeby wdowa/wdowiec mógł pozostać przy swoim świadczeniu i dodatkowo pobierać 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub dostawać tę rentę w wys. 85 proc., a swoje świadczenie – w wys. 50 proc. Założenie jest takie, że oba świadczenia razem wzięte nie mogłyby przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury. Aktualnie wynosi ona 3482 zł.
Jakie zmiany planują? Chcą wprowadzić drugą waloryzację
W Polsce, każdego roku w marcu, przeprowadza się waloryzację świadczeń. Ma ona za zadanie zachować ich wartość w stosunku do wzrostu cen towarów i usług. W tym roku emerytury i renty podniesiono o 14,8 proc. – wysokość waloryzacji zależy od wskaźnika inflacji i 20 proc. realnego wzrostu płac. Serwis wyborcza.biz donosi, że nowy rząd ma w planach wprowadzenie drugiej waloryzacji. Jej przeprowadzenie miałaby zależeć od tego, czy w pierwszym półroczu danego roku inflacja przekroczy 5 proc.
Podwójna waloryzacja to dobry pomysł, aż dziwne, że PiS tego nie wprowadził. Dzięki temu emeryci nie kredytują rządu w czasie wysokiej inflacji. Druga waloryzacja to także mechanizm odstraszający rząd przed “tworzeniem inflacji” – ocenił w rozmowie z “Wyborczą” dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.