BiznesINFO.pl Twój portfel Czternasta emerytura ma być już gotowa. Znamy datę i warunki wypłat
Biznesinfo.pl

Czternasta emerytura ma być już gotowa. Znamy datę i warunki wypłat

19 lutego 2020

Czternasta emerytura to świadczenie zapowiedziane przez Prawo i Sprawiedliwość w konwencji przed wyborami na początku września 2019 roku. To wówczas partia rządząca zaznaczyła, że oprócz trzynastej emerytury, która została wypłacona w maju 2019, Polaków czeka także czternasta emerytura. Gazeta.pl przypomina, że Morawiecki obiecał wprowadzenie czternastki już w pierwszych stu dniach urzędowania rządu PiS.

Tymczasem nie brak zawirowań w sprawie samej trzynastej emerytury. Kilka dni temu prorządowe media oskarżały senatorów o spowolnienie procedowania nad prawem dotyczącym trzynastek. To z kolei miało skuktować przesunięciem dat dotyczących wypłat świadczenia. Obecnie planowane jest, że trzynasta emerytura zostanie wypłacona w kwietniu, ale i na przełomie tego miesiąca z majem.

Czternasta emerytura wciąż w grze? Sytuacja coraz bardziej jasna

Gazeta.pl podkreśla, że kilka tygodni temu Stanisław Szwed, wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, zaznaczał iż czternasta emerytura pojawi się w kalendarzu świadczeń. Ma się to jednak stać dopiero, kiedy sytuacja budżetowa na to pozwoli. Do innych informacji dotarł jednak Fakt. Zgodnie z przekazami dziennika projekt ustawy już jest gotowy, a hamować jej wprowadzenie w życie ma jedna rzecz.

Mowa o problemie, jaki stwarza dylemat, przez kogo ma zostać ogłoszona czternasta emerytura. Z jednej strony jest MRPiPS, które w zasadzie jest autorem ustawy - jak wynika z doniesień Faktu. Z drugiej zaś jest prezydent Andrzej Duda, któremu niewątpliwie ogłoszenie ustawy o czternastej emeryturze poprawiłoby notowania w wyścigu po fotel prezydenta.

Wiadomo natomiast już podstawowe założenia dotyczące czternastki. Czternasta emerytura ma trafić do rąk emerytów pod koniec 2021 roku, a dokładniej mowa o listopadzie. Co więcej, skorzystać z niej będą mogli wszyscy ci, których dochody nie przekraczają 2700 zł brutto. Jeśli jednak złożyłoby się, iż dana osoba przekracza ten pułap, uzyskałaby świadczenie pomniejszone na zasadzie proporcjonalności, jak przytacza Gazeta.pl.

Obserwuj nas w
autor
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat