Czternasta emerytura. Poprawki projektu przyjęte przez Senat
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Czym jest czternasta emerytura i w jakiej kwocie zostanie wypłacona
-
Jakie poprawki zgłosili senatorowie
-
Kiedy zostanie wypłacona czternastka
Czternasta emerytura ze zmianami. Skorzystają wszyscy?
Czternasta emerytura przeszła mały lifting w Senacie, ale ostatecznie ustawa o jej wprowadzeniu została zaaprobowana. Biznes Interia podaje, że 97 senatorów było za, jeden przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.
Czternasta emerytura w obecnym kształcie zakłada próg dochodowy dla beneficjentów. Świadczenie w pełnej wysokości miałoby przysługiwać tylko tym, których emerytura wynosi nie więcej niż 2,9 tys. zł brutto. W przeciwnym wypadku będzie obowiązywała zasada przeliczania "złotówka za złotówkę".
Senatorowie chcą, aby kryterium dochodowe zostało zniesione, a świadczenie w pełnej wysokości mogli pobrać wszyscy seniorzy.
Za poprawką opowiedziało się się 50 senatorów, 46 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.
Czternasta emerytura z powrotem w Sejmie
"Z kolei za drugą poprawką zakładającą inne źródło finansowania czternastek (zamiast Funduszu Solidarnościowego - Fundusz Ubezpieczeń Społecznych) głosowało 51 senatorów, 48 było przeciw, jeden się wstrzymał" - pisze portal Biznes Interia.
Przypomnijmy, że czternasta emerytura to prezydencka inicjatywa z kampanii wyborczej. Na jednym z wieców wyborczych Andrzej Duda zapowiedział przyznanie czternastek seniorom i dodał, że ma nadzieję na większą ilość podobnych świadczeń.
Czternasta emerytura to niewątpliwy zastrzyk dla wielu seniorów, jednakże eksperci mają w stosunku do niej mieszane uczucia. Część z nich twierdzi, że jest to "przekupywanie wyborców paciorkami".
Czternasta emerytura zawisnęła na włosku w momencie, gdy na jaw zaczęły wychodzić dane dotyczące stanu polskiej gospodarki. Wielu spekulowało, że świadczenia nie będzie. Rząd szybko uciął te insynuacje i zapowiedział wypłatę czternastej emerytury już w listopadzie 2021 r.