Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Złe wieści dla emerytów. Rosną wątpliwości ws. czternastej emerytury
Radosław Święcki
Radosław Święcki 25.02.2020 01:00

Złe wieści dla emerytów. Rosną wątpliwości ws. czternastej emerytury

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Czternasta emerytura to kolejne po - podpisanej dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę - "trzynastce" świadczenie, które ma zostać wypłacone emerytom. Przypomnijmy, że była to jedna ze sztandarowych obietnic Prawa i Sprawiedliwości w ostatniej kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi, a także jeden z elementów planu na 100 dni rządu drugiego gabinetu Mateusza Morawieckiego. Trzy dni po upływie "studniówki" obecnego gabinetu, projektem ustawy ws. czternastej emerytury zajmie się rząd.

Czternasta emerytura - kiedy wypłaty?

Gazeta.pl zwraca uwagę, że z zapisów znajdujących się w ustawie wynika, że tzw. czternastka, nie będzie świadczeniem przyznawanym co roku. Dotąd natomiast nic nie wskazywało na to, że czternaste roczne świadczenie dla emerytów będzie tylko jednorazowe.

- Proponuje się, by kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne zostało wypłacone z urzędu wraz ze świadczeniem w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w listopadzie 2021 r. - czytamy w cytowanym przez portal uzasadnieniu do projektu. Wnioskodawca podkreśla, że w części przypadków wypłata mogłaby nastąpić później - na początku 2022 roku.

Czternastka tylko raz? Rosną wątpliwości ws. cykliczności wypłat

Tymczasem - jak przypomina portal - jeszcze w styczniu wszystko wskazywało na to, że świadczenie może mieć charakter stały. Z przywołanego wywiadu wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda dla "Super Expressu" wynikało, że jeśli możliwości budżetowe na to pozwolą, to "czternastka" mogłaby być wypłacana co roku.

Czternastkę w pełnej wysokości 1200 zł brutto mają otrzymać osoby, których dochody nie będą wyższe od kwoty 2900 zł brutto. W innych przypadkach świadczeniobiorcy dostaliby dodatek obliczony na zasadzie proporcjonalności - pomniejszony o kwotę przekraczającą próg.