Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wiceminister finansów o 14. emeryturze w 2021 roku. Wielu osobom nie spodoba się jego plan
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 31.10.2020 01:00

Wiceminister finansów o 14. emeryturze w 2021 roku. Wielu osobom nie spodoba się jego plan

Czternasta emerytura wiceminister finansów
Wikimedia Commons Adam-dalekie-pole CC3.0

Czternasta emerytura na 2021 potwierdzona

Czternasta emerytura to kolejny po "trzynastce" program wsparcia seniorów przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wiele osób obawiało się, że w obliczu pandemii programy socjalne będą zagrożone, w tym te dla seniorów. Przedstawiciel rządu uspokoił, że nie ma powodów do obaw.

Poprzez wideokonferencje, z dziennikarzami TVP3 Szczecin w programie Kronika Obraz Dina rozmawiał wiceminister finansów, funduszy i polityki regionalnej Piotr Patkowski. W trakcie rozmowy poruszono temat deficytu budżetowego i ewentualnego zagrożenia programów socjalnych.

Sytuacja budżetowa nie wygląda zbyt dobrze. Obecnie maksymalny deficyt przyjęty na 2020 rok wynosi 110 mld zł. Minister Patkowski zaznacza jednak, że jest to górny próg deficytu i zostanie on osiągnięty w naprawdę krytycznej sytuacji (np. gdy trzeba będzie wprowadzić całkowity lockdown).

Prowadzący program dziennikarz TVP zapytał Patkowskiego o dalsze losy świadczeń rodzinnych, w związku z wysokim deficytem budżetowym. Przedstawiciel rządu uspokoił, że żadne ze znanych do tej pory świadczeń takich jak 500 plus, czy "trzynastka" nie są zagrożone.

Ponadto jak zapowiedział Patkowski, PiS nawet w tak trudnej sytuacji spełni obietnice dotyczącej czternastej emerytury. Według jego relacji rząd obecnie pracuje nad budżetem na 2021 rok i już uwzględniono w nim koszt czternastego świadczenia.

1. Już pewne, Polacy pracujący za granicą muszą przygotować się na mniej pieniędzy. Będą płacić podwójny podatek2. Porażające wyznanie gwiazdy TVN wstrząsnęło całym krajem. Przyznała, że jest córką ofiary gwałtu3. Nie tylko drugi produkt nawet o 88 proc. taniej, ale i chryzantemy za pół darmo. Lidl też przygotowuje się na Wszystkich Świętych

Nie wszyscy będą zadowoleni z wprowadzenia czternastej emerytury

Nie wszyscy będą jednak zadowoleni z tego rozwiązania, z racji właśnie na wysoki deficyt budżetowy. Pojawiają się głosy, że prowadzenie tak szeroko zakrojonej polityki socjalnej zamiast zmniejszanie fiskalizmu państwa, jest obecnie bardzo ryzykownym posunięciem.

Szczególnie że dofinansowania potrzeba służbie zdrowia. Nie tak dawno temu Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy antycovidowej, które dotyczyły kupna dodatkowych testów dla medyków i seniorów. Decyzję uzasadniono wystarczającą ilością testów.

Problem w tym, że nie wykonujemy wystarczającej ilości testów. Zgodnie z zaleceniami WHO, jeśli ilość wykrytych zarażeń przekracza 5 proc., oznacza to, że robi się za mało testów. W ciągu ostatniej doby wykonano 78 tys. badań na obecność SARS-CoV-2, z czego wykryto 21 629 przypadków, co daje wynik ok. 27 proc.

Ponadto funduszy będzie wymagać także wsparcie na przedsiębiorców, którzy w dużej mierze pracuję na krajową gospodarkę. Lockdown, nawet częściowy odbije się na ich dochodach, a rząd zapowiedział programy wsparcia. Pytanie, czy będą wystarczające i czy starcze na nie pieniędzy?

Warto przy tym zaznaczyć, że nie wszyscy emeryci dostaną czternastą emeryturę. Ma być ona wypłacana jedynie tym, którzy mają najniższe świadczenia. Jego wysokość ma być zależna od wysokości emerytury, im wyższa tym będzie mniejsze (lub emeryt będzie go kompletnie pozbawiony).