BiznesINFO.pl
Wiceminister zdradził, kiedy seniorzy dostaną czternastę emeryturę

Pxhere

Czternasta emerytura. Wiceminister Szwed o terminach wypłat

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dziś wchodzi w życie ustawa o czternastej emeryturze

  • Kiedy seniorzy otrzymają świadczenie

  • Kto nie otrzyma "czternastki" w pełnej kwocie

Czternasta emerytura. Wiceminister zdradza terminy wypłat

25 marca, czyli dziś wchodzi w życie ustawa o czternastej emeryturze, która w lutym została przyjęta przez parlament, a 8 marca podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Nie oznacza to, że uprawnieni do otrzymania nowego rządowego dodatku finansowego dostaną go lada dzień. Będą musieli na niego jeszcze trochę poczekać o czym za chwilę. 

Wysokość czternastej emerytury będzie równa wysokości minimalnej emerytury, czyli 1250,88 zł. Na rękę seniorzy otrzymają 1066 zł. Warto jednak podkreślić, że nie wszyscy seniorzy, gdyż w przypadku nowego dodatku obowiązuje próg dochodowy. Szczegóły zdradziło kilka tygodni temu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w komentarzu dla Biznes Info.

- Zgodnie z projektem ustawy pełną czternastą emeryturę, w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają emeryci i renciści pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto – informowało biuro prasowe resortu.

Ministerstwo zaznaczyło jednak, że w przypadku świadczeniobiorców pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł brutto przewidziano zasadę „złotówka za złotówkę”, co oznacza, że „czternastka” będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia tej sumy, czyli jeśli ktoś otrzymuje świadczenie w kwocie np. 3500 zł, to otrzyma czternastą emeryturę w wysokości 650,88  zł brutto. Tym samym seniorzy z wyższą emeryturą – na poziomie 4150 zł brutto - na „czternastkę” się nie załapią”.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed podkreślił w wywiadzie dla TVP Info, że z 9,1 mln emerytów i rencistów, którzy mają otrzymać czternastą emeryturę, zdecydowana większość dostanie świadczenie w pełnej kwocie.

– W pełnej wysokości 1250,88 zł brutto czternasta emerytura będzie przysługiwać ok. 7,9 mln świadczeniobiorców – mówił w TVP Info wiceminister Szwed, precyzując, że to ok. 85 proc. seniorów.

We wcześniejszych medialnych wypowiedziach wiceminister Szwed informował, że świadczenia nie otrzyma ok. pół miliona emerytów.

Kto dostanie "czternastkę" z opóźnieniem?

Wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej zdradził również w TVP Info, kiedy nastąpi wypłata czternastej emerytury. Dojdzie do tego w listopadzie br. 

W komentarzu dla Biznes Info ministerstwo zwróciło uwagę, że część seniorów otrzyma świadczenie z opóźnieniem. - W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 roku (w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych) oraz w styczniu 2022 roku (w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników) – napisało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Czternasta emerytura trafi do większości seniorów pod koniec roku. Wcześniej jednak, bo już w kwietniu otrzymają oni trzynastą emeryturę. Dodatek ten w odróżnieniu od „czternastki” przysługuje wszystkim emerytom i rencistom bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.

Podobne artykuły

Jacek Sasin opowiadał o wielkich planach w związku z nowymi inwestycjami w zakresie energetyki

Polska i Świat

Jacek Sasin chwali się imperialnym projektem. Czeka nas rewolucja w energetyce

Czytaj więcej >
PGE Dystrybucja wycięło drzewa z prywatnej działki, teraz umywa ręce

Polska i Świat

PGE Dystrybucja wycięła prywatny las. Trudno teraz wskazać winnego

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. n/z Tlum pieszych na chodniku w maskach ochronnych.

Polska i Świat

Czwarta fala już w Europie. Pierwsze kraje zaostrzają rygor

Czytaj więcej >
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają być fundamentem nowego pakietu mieszkaniowego

Polska i Świat

SIM nowym pomysł rządu na zapewnienie Polakom dostępu do mieszkań

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.

Polska i Świat

Elektrownia w Ostrołęce to ponad 1,3 mld strat. Ale sami zarabiali na niej 15 tys. zł na głowę

Czytaj więcej >
ZUS z nową wersją bazy danych

Polska i Świat

ZUS dokonał technologicznego transferu. Bazy danych zostały przeniesione

Czytaj więcej >