Czternasta emerytura to jedno ze świadczeń socjalnych przyznawanych przez ZUS niektórym emerytom i rencistom. Podobnie jak wcześniejsza trzynasta emerytura, jest to element świadczenia emerytalnego które wypłacane jest ponadnormatywnie – czyli w kontrze do comiesięcznych wypłat.
Konieczność wprowadzenia trzynastej i czternastej emerytury do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych uzasadnia się postępującą inflacją i rozwarstwieniem społecznym. Rządzący wraz z oficjelami ZUS komentują, że w przypadku najbiedniejszych emerytów, kwota świadczenia podstawowego nie jest wystarczająca dla zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych (żywność i leki).
Trzynasta emerytura to świadczenie dodatkowe, które przysługuje wszystkim emerytom i rencistom, bez względu na poziom osiąganych dochodów. W przypadku czternastej emerytury jest jednak nieco inaczej, bowiem przysługuje ona wyłącznie osobom najbiedniejszym.
Czternasta emerytura zostanie przyznana tym świadczeniobiorcom, których świadczenie podstawowe oscyluje pomiędzy 2 900 złotych a 4 438,44 złotych brutto miesięcznie. Podstawowa wysokość czternastej emerytury wynosi 1 588,44 złotych brutto – tyle właśnie otrzymają emeryci i renciści, którzy otrzymują najniższą podstawę.
Osoby które otrzymują wyższe świadczenia, otrzymają „czternastkę” pomniejszoną o kwotę „nadwyżki”, zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Zobrazować to można przykładem, gdzie świadczeniobiorca otrzymujący podstawę w wysokości 3 500 złotych brutto, otrzyma 14-tkę pomniejszoną o 400 złotych – czyli dostanie 1 188,44 złotych brutto czternastej emerytury.
Prezes ZUS Gertruda Uścińska przypomina, że czternasta emerytura przysługuje wyłącznie w sytuacji, w której jej minimalna wysokość wynosi 50 złotych. Ponadto, jest to kwota wolna od zajęć komorniczych i nie wlicza się do dochodu w przypadku ubiegania się o świadczenia społeczne – odciągana jest jednak składka zdrowotna i zaliczka na podatek dochodowy.
Świadczeniobiorcy powinni być świadomi faktu, że w celu otrzymania czternastej emerytury nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków do ZUS – jeżeli kwalifikują się do jej otrzymania, ZUS przydzieli im 14-tkę automatycznie. Wypłata czternastej emerytury nastąpi wraz z wypłatą świadczenia głównego.
Pokaż więcej
W 2025 roku polscy emeryci i renciści czekają na istotne zmiany w systemie świadczeń emerytalnych, szczególnie w kontekście waloryzacji oraz wypłat tzw. trzynastych i czternastych emerytur. Nie każdy jednak dostatnie dodatkowe świadczenie.
We wrześniu 2024 roku większość emerytów w Polsce otrzymała 14. emeryturę, która stanowi dodatkowe wsparcie finansowe dla seniorów. Okazuje się, że niektórzy z nich będą musieli dodatkowe świadczenie zwrócić - kto znajduje się w tej grupie?.
ZUS ruszył z wysyłką ważnych listów. Pisma z Zakładu mogą spodziewać się emeryci, a w jego treści znajdą ważne informacje dotyczące czternastej emerytury. Świadczenie zostało wypłacone już jakiś czas temu, a teraz niektórych beneficjentów może czekać niemiła niespodzianka. Okazuje się bowiem, że w wyżej wspomnianych listach ZUS może zażądać zwrotu pieniędzy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozpoczął właśnie proces wysyłki listów do emerytów i rencistów, którzy otrzymali czternastą emeryturę. Korespondencja trafi do blisko 6,8 miliona osób, a cały proces ma na celu poinformowanie uprawnionych o wysokości przyznanego świadczenia oraz jego wypłacie. W tym roku ZUS przeznaczył na czternaste emerytury ponad 9,8 miliarda złotych, co stanowi istotne wsparcie dla milionów Polaków.
Koniec września oznacza także koniec wypłat czternastek. W tym roku 14. emerytura trafiła do niemal 8 mln osób. Eksperci ostrzegają: 2025 liczba ta ma być jednak znacznie niższa, a powód jest jeden. Seniorzy, którzy dostaną świadczenie, otrzymają je jednak w wyższej kwocie. Resort będzie musiał interweniować?
Kończy się wypłacanie czternastych emerytur. Warto wiedzieć, jakiej wysokości dodatku emerytalnego możemy się spodziewać. Co więcej, istnieje grupa, której ten dodatek nie obowiązuje, a także inna — która dodatek będzie musiała zwrócić.
Wypłaty czternastej emerytury już ruszyły. Pieniądze trafią na konta klientów ZUS, KRUS i zakładów emerytalnych służb mundurowych wraz z wrześniową emeryturą podstawową. Świadczenie zostanie jednak pomniejszone o podatek dochodowy. Kto i kiedy może liczyć na jego zwrot?
Pod koniec sierpnia 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozpoczyna wypłaty długo wyczekiwanych czternastych emerytur. To dodatkowe świadczenie, choć jednorazowe, jest istotnym wsparciem finansowym dla wielu polskich emerytów, zwłaszcza tych, którzy borykają się z rosnącymi kosztami życia. Nie wszyscy dostaną jednak całe świadczenie.
ZUS już w ten piątek wypłaci pierwszym emerytom dodatkowe świadczenie w postaci 14. emerytury. Mogłoby się wydawać, że ten dodatek jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla seniorów. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że w niektórych przypadkach także i inni Polacy będą mogli liczyć na zastrzyk gotówki we wrześniu. Komu jeszcze należy się czternasta emerytura?
W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ponownie rozpoczyna wypłaty tzw. czternastej emerytury. To dodatkowe świadczenie, które zyskało stałe miejsce w kalendarzu wypłat, będzie wsparciem finansowym dla niemal 9 milionów emerytów i rencistów w Polsce. Pierwsze wypłaty trafią na konta już w piątek 30 sierpnia!
W nadchodzących dniach rozpoczną się wypłaty 14. emerytury, która w tym roku obejmie niemal 9 milionów seniorów. Choć wypłata świadczenia jest zaplanowana na wrzesień, niektórzy emeryci mogą otrzymać pieniądze już w ostatnich dniach sierpnia.
Emeryci odliczają dni do rozpoczęcia wypłat pierwszych czternastych emerytur. Tym razem nadejdą one szybciej, o czym ZUS zawiadamia w najnowszym komunikacie. Ponadto doprecyzowana zostały kwoty i warunki przyznawania świadczenia w zależności od potrąceń. Wiemy już także, że czternastkę otrzyma w tym roku prawie 9 mln osób.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał ważny komunikat, o którym powinni wiedzieć wszyscy emeryci. Chodzi tutaj bowiem o 14. emeryturę, która już wkrótce trafi na ich konta. Okazuje się, że ZUS wprowadził zmianę w terminach wypłat świadczenia. Kiedy pierwsze wypłaty trafią do emerytów. Odpowiadamy.
Wypłata czternastej emerytury zbliża się wielkimi krokami. Już pod koniec sierpnia pierwsze przelewy z dodatkowym świadczeniem trafią do emerytów. Wiadomo już, że tegoroczna czternastka będzie niższa niż ta, która została wypłacona w ubiegłym roku. Na jakie kwoty tym razem będą mogli liczyć beneficjenci? Trzeba wiedzieć, że niektórzy emeryci nie dostaną pieniędzy, a jeszcze inni będą musieli je oddać. Przedstawiamy szczegóły.
Wypłata czternastej emerytury zbliża się wielkimi krokami. Wiemy już, ile będzie wynosiło dodatkowe świadczenie w tym roku i kiedy na konta seniorów trafią pierwsze przelewy z czternastką. Okazuje się, że pewnej grupie emerytów nie należy się nadprogramowa wypłata. Niektórzy będą musieli zwrócić 14. emeryturę. Wyjaśniamy.
Według obliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych aż 8,9 mln emerytów i rencistów otrzyma w tym roku 14. świadczenie, z czego 6,4 mln może liczyć na pełną wysokość. Ta jest równa najniższej emeryturze i wynosi 1780,96 zł. Podobnie jak w poprzednich latach kwota świadczenia będzie maleć proporcjonalnie do wysokości podstawowej emerytury. ZUS podzielił się już informacjami o terminach, w których pieniądze zaczną trafiać na rachunki bankowe uprawnionych do pobierania 14. emerytury. Są też zmiany.
14. emerytura już niebawem trafi do seniorów. Niektórzy z nich dostaną dodatkowe pieniądze jeszcze w sierpniu. Czternastka zostanie przekazana na konta beneficjentów lub przekazem pocztowym. W przypadku tej drugiej grupy, konieczne może być pokazanie jednego dokumentu. Jeśli tego nie zrobią, nie dostaną świadczenia. Przedstawiamy szczegóły.
ZUS ma ważne informacje dla prawie 9 milionów emerytów i rencistów. Chodzi o dodatkowe świadczenie, które już wkrótce trafi na ich konta. Mowa oczywiści o czternastej emeryturze. Wypłata dodatku zbliża się wielkimi krokami, więc wszyscy beneficjenci powinni o tym wiedzieć.
ZUS już wkrótce wypłaci seniorom czternastą emeryturę. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy będą mogli liczyć na dodatkowe świadczenie we wrześniu. Jest spora grupa osób, która nie dostanie ani złotówki. Komu nie należą się pieniądze? Przedstawiamy szczegóły.
Trzy emerytury w jednym miesiącu? Część seniorów naprawdę może się tego spodziewać. Wiemy, kto dokładnie dostanie dodatkowy przelew z ZUS, zdradzamy też, ile w tym roku wyniesie czternasta emerytura. Niezależnie od tego, na ile przelewów i na jaką kwotę czekamy, musimy pamiętać o kluczowych warunkach.
ZUS już niebawem wypłaci 14. emeryturę. Dodatkowe świadczenie trafi do seniorów wraz z wrześniowymi wypłatami podstawowymi. Jak się jednak okazuje, spora część emerytów dostanie pieniądze wcześniej. Z czego to wynika? Wyjaśniamy.
14. emerytura to dodatkowe świadczenie finansowe, wypłacane seniorom raz w roku. ZUS rozpocznie wypłaty już pod koniec sierpnia. Wiemy już, na jakie przelewy będą mogli liczyć emeryci. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy otrzymają czternastkę.
ZUS już niebawem wypłaci seniorom dodatkowe świadczenie - 14. emeryturę. Okazuje się jednak, że pieniądze nie należą się wszystkim emerytom i niektórzy będą musieli je zwrócić. Kto konkretnie nie ma prawa do wypłaty czternastki? Wyjaśniamy.
Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie finansowe dla polskich seniorów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych już niebawem przeleje pieniądze na ich konta. Wiadomo już, ile wyniesie nadprogramowa wypłata. Czy wszyscy emeryci otrzymają czternastkę? Wyjaśniamy.
Czternasta emerytura to dodatkowe wsparcie finansowe dla polskich seniorów. Już wkrótce świadczenie trafi na konta beneficjentów. Jak się jednak okazuje, nie wszystkim emerytom ZUS wypłaci czternastkę. Kto nie dostanie pieniędzy? Wyjaśniamy.
Już wkrótce do polskich seniorów trafi 14. emerytura. Większość z nich otrzyma świadczenie na konto, ale niektórym pieniądze przekaże listonosz Poczty Polskiej. Emeryci należący do drugiej grupy muszą pamiętać o pokazaniu ważnego dokumentu. Bez niego nie dostaną 14. emerytury. Przedstawiamy szczegóły.
14. emerytura to dodatkowe wsparcie finansowe dla seniorów, które już wkrótce trafi na konta beneficjentów. Okazuje się jednak, że nie wszyscy emeryci będą mogli otrzymać to świadczenie. Komu ZUS nie wypłaci pieniędzy? Wyjaśniamy.
Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy dotyczące górnego limitu kwot, jakie uzyskiwać można podczas pracy zarobkowej na emeryturze. Ma to swoje nieoczywiste konsekwencje - część emerytów, mimo że otrzymało już czternaste emerytury, będzie musiało zwrócić je ZUS-owi.