Czy jest szansa na wolne w dniu szczepienia? Pytamy resort pracy
Czy Polacy powinni mieć dzień wolny w dniu szczepienia przeciw Covid-19? Taki postulat przedstawił w ostatnim czasie lider PSL, a zarazem lekarz Władysław Kosiniak-Kamysz, a także posłowie Lewicy. Czy jest szansa na realizację tej propozycji? Pytamy resort pracy.
-
PSL i Lewica proponują wprowadzenie dnia wolnego od pracy w dniu szczepienia
-
Dlaczego zdaniem polityków tych partii należy wprowadzić takie rozwiązanie
-
Co na to resort pracy
Dzień wolny w dniu szczepienia?
Wtorek 27 kwietnia 2021 roku to ważna data dla wszystkich 44 i 45-latków. Od dziś osoby z roczników 1976-1977 mogą bowiem zapisywać się na szczepienia przeciwko Covid-19. Do końca kwietnia, czyli do piątku taką możliwość będą miały osoby z roczników 1982-1983, co oznacza, że w końcówce tygodnia terminy szczepień będą znały już osoby poniżej 40 roku życia, a do 9 maja e-skierowania mają otrzymać wszystkie osoby dorosłe.
Szczepienia nad Wisłą przyspieszyły. Nie każdy jednak będzie miał możliwość przyjęcia preparatu w pobliskiej przychodni, nie wiadomo również jaka w konkretnych przypadkach będzie reakcja organizmu. Pojawiły się w związku z tym postulaty, by szczepiące się osoby miały w tym dniu prawo do dnia wolnego.
Taką propozycję zgłosił w zeszłym tygodniu szef Polskiego Stronnictwa Ludowego, a zarazem lekarz Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Wprowadźmy dzień wolny od pracy za szczepienie przeciw COVID-19! Pomóżmy pracownikom skorzystać z tej możliwości bez utraty urlopu wypoczynkowego – zaproponował na Twitterze prezes PSL, dodając, że „im więcej z nas się zaszczepi, tym szybciej gospodarka i całe nasze życie wróci do normalności”.
W innej wypowiedzi, którą przywołuje Radio Zet lider ludowców podkreśla, że z uwagi na odległość punktu szczepień, wielu pracowników zmuszonych będzie wziąć urlop, co część osób może zniechęcić do zaszczepienia się.
Wprowadzenia dnia wolnego w dniu szczepienia chce również Lewica, która ma zgłosić projekt ustawy w tej sprawie.
Z rezerwą do pomysłu posłów Lewicy i lidera ludowców podchodzą politycy partii rządzącej, którzy w publicznych wypowiedziach wskazują, że takie rozwiązanie odbiłoby się na gospodarce.
Komentarz resortu pracy
Redakcja Biznes Info zwróciła się o komentarz w sprawie tej propozycji do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
- Zwolnienie od pracy (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia) przysługuje pracownikowi tylko na czas niezbędny do przeprowadzenia bada lekarskich i szczepień ochronnych przewidzianych przepisami ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – przypomina w komentarzu dla naszego portalu biuro komunikacji resortu.
- Szczepienia przeciwko COVID-19 mają charakter szczepień dobrowolnych, zatem pracodawca nie ma obowiązku udzielenia pracownikowi zwolnienia od pracy – podkreśla ministerstwo.
W dalszej części komentarza resort podkreśla jednak, że nie ma przeszkód prawnych, „aby pracodawca podjął decyzję o zwolnieniu pracownika od pracy w związku z poddaniem się szczepieniu przeciwko COVID-19”.
- W takim przypadku powszechnie obowiązujące przepisy nie gwarantują pracownikowi zachowania prawa do wynagrodzenia, jednak nie ma przeszkód, aby pracodawca wypłacił wynagrodzenie za czas tego zwolnienia od pracy – podkreśla biuro komunikacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
Resort zwraca jednak uwagę, że w obecnej trudnej sytuacji wielu przedsiębiorstw, która ma związek z pandemią, „zachowanie prawa do wynagrodzenia może stanowić dodatkowe obciążenie dla pracodawców”.
Odpowiedź Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii może zatem wskazywać, że rządzący pozostawiają wprowadzenia dnia wolnego od pracy w dniu szczepienia po stronie pracodawców i odgórnej regulacji w tym zakresie nie należy się spodziewać.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl