Czy księża powinni płacić podatki? Polacy mają jedno, wspólne stanowisko
Czy księża powinni płacić podatki? Jak pokazuje badanie panelu Ariadna dla serwisu o2.pl zdecydowana większość Polaków nie ma wątpliwości, że tak. Zaskakiwać może fakt, że wielu z nich deklaruje się jako wyborcy prezydenta Andrzeja Dudy.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Ilu Polaków sądzi, że księża płacą w Polsce podatki
-
Ilu Polaków uważa, że duchowni powinni płacić podatki
-
Ilu zwolenników opodatkowania księży to wyborcy Andrzeja Dudy
Czy księża powinni płacić podatki?
Z ujawnionych na początku zeszłego roku badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że aż 92 proc. Polaków deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego, a w niedzielnej mszy świętej uczestniczy niemal 40 proc. osób z tej grupy. Jak się jednak okazuje, tylko nieliczni opowiadają się za przywilejami dla Kościoła, w tym m.in. zwolnienia z podatków.
Dowodzi tego niedawne badanie panelu Ariadna dla serwisu o2.pl. Uczestników badania (wzięło w nim udział ponad 1000 respondentów) zapytano, czy według ich wiedzy księża w Polsce płacą podatki. Niemal 60 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi “nie”, zaś blisko co czwarty odpowiedział twierdząco.
Na pytanie, czy księża powinni być zwolnieni z płacenia podatków, zdecydowana większość badanych, bo aż 78 proc. odpowiedziała “nie”, z czego odpowiedzi “zdecydowanie nie” udzieliło 60 proc. badanych, zaś pozostałe 18 proc. “raczej nie”.
Tylko 12 proc. ankietowanych jest zdania, że duchowni powinni być zwolnieni z płacenia podatków (po 6 proc. odpowiedziało “tak” i “raczej tak”). Co 10. uczestnik badania nie ma tej sprawie zdania.
Co ciekawe aż 69 proc. z tych, którzy uważają, że księża powinni płacić podatki deklarują się jako wyborcy (bliskiego kościołowi) prezydenta Andrzeja Dudy (21 proc. jest przeciwnego zdania).
W gronie ankietowanych, którzy w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich poparli Rafała Trzaskowskiego, niemal 90 proc. chce, by księża płacili podatki (tylko 7 proc. uważa inaczej).
Księża w Polsce jak przypomina portal o2.pl muszą płacić podatki, ale wybierają kwotę ryczałtu, zaś kwotę kwartalnego podatku dla tej grupy ustala Urząd Skarbowy. Stawki różnią się tu w zależności od wielkości parafii.
W badaniu wzięło udział 1055 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl