Czy można wymienić zniszczony banknot? Przepisy stawiają sprawę jasno
Bardzo często zdarza się tak, że banknoty, które posiadamy w portfelu są uszkodzone lub zniszczone. Kasjerzy przeważnie nie przyjmują takiej gotówki, więc z pewnością wiele osób zastanawia się, co zrobić z takimi pieniędzmi. Okazuje się, że przepisy w tej sprawie jasno to określają, a my nie musimy być stratni.
Uszkodzony banknot można wymienić
Banknoty, które są w obiegu bardzo często ulegają zniszczeniu. Kasjerzy oraz klienci mają prawo odmówić przyjęcia uszkodzonych pieniędzy, ale okazuje się, że posiadacz takich środków nie musi na tym stracić. Narodowy Bank Polski tłumaczy, w jakich przypadkach banknot możemy nazwać uszkodzonym. Chodzi dokładnie o gotówkę, która została przerwana, poplamiona, postrzępiona, odbarwiona, naddarta, sklejona czy też widnieje na niej dodatkowy napis lub rysunek.
Ulga przysługuje prawie wszystkim. Nawet 1,5 tys. zł podatku mniejUszkodzony lub zniszczony banknot. Przepisy są jasne
Jeśli jesteśmy posiadaczami banknotu, który posiada którąś z wyżej wymienionych wad, to powinniśmy udać się do dowolnego polskiego banku i w ciągu kilku minut otrzymamy nieuszkodzony banknot. W przypadku, gdy zniszczenia będą zbyt znaczne, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku. Wówczas bank wyśle taką gotówkę do Centrali NBP, która podejmie decyzję odnośnie ewentualnej wymiany.
Zobacz także: Lekarz przestał pracować w wieku 78 lat. Niebywałe, jaką dostaje emeryturę
Czy za zniszczony banknot odzyskamy pełną kwotę?
Jak się okazuje, ogromne znaczenie ma stopień zniszczenia pieniędzy, które zanosimy do banku w celu wymiany. Możemy odzyskać całą kwotę lub też połowę wartości banknotu, a dokładne wytyczne w tej sprawie określa Narodowy Bank Polski na swojej oficjalnej stronie internetowej. Co ciekawe, wymianie podlegają nie tylko papierowe banknoty, ale także i monety. Tutaj obowiązują podobne zasady i zwrócona kwota będzie zależała od tego, w jakim stopniu moneta jest zniszczona.