BiznesINFO.pl
Czy komunie święte zostaną przełożone?

EWA WIECLEWSKA/East News

Czy rząd zakaże komunii? Mamy stanowisko resortu zdrowia

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Wielkanoc za nami, wielkimi krokami zbliża się maj, a w miesiącu tym rusza sezon komunijny. Czy w tym roku w związku z pandemią uroczystość pierwszej komunii świętej znów zostanie przełożona na lato bądź wczesną jesień? Redakcja Biznes Info poprosiła o st

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rok temu pandemia spowodowała przesunięcie komunii na lato

  • Czy w tym roku może czekać nas podobny scenariusz

  • Jak do sprawy podchodzi Ministerstwo Zdrowia i Episkopat

Co z tegorocznymi komuniami?

W ostatnich dniach statystyki dotyczące liczby zakażeń mogły napawać optymizmem, choć wiadomo było, że są one niższe z uwagi na okres świąteczny. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o liczbie ponad 27 tys. zachorowań, ale prawdziwy szok wywołały dane dotyczące liczby zgonów – 954. Nigdy dotychczas dane dotyczące śmierci osób zakażonych nie zbliżały się do 1000. Resort zdrowia szybko doprecyzował, że statystyki te nie dotyczą ostatniej doby, a ostatnich dni (ze względu na święta szpitale raportowały o liczbie zgonów z opóźnieniem), ale i tak pokazują one skalę dramatu.

Wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu funkcjonujących od 27 marca obostrzeń do 18 kwietnia (zgodnie z wcześniejszymi założeniami miały one obowiązywać do 9 kwietnia).  Wprowadzone przed świętami obostrzenia zakładały m.in. zamknięcie żłobków i przedszkoli, salonów fryzjerskich i kosmetycznych, czy marketów budowlanych. Ku zaskoczeniu opinii publicznej nie zdecydowano – wzorem zeszłego roku – o wprowadzeniu radykalnych ograniczeń w zakresie funkcjonowania kościołów.

Przypomnijmy, że rok temu – gdy zakażeń było ok. 200 – 300 dziennie – w kościołach mogło gromadzić się maksymalnie 5 osób. Teraz zdecydowano o zaostrzeniu limitów, zgodnie z którymi w kościołach do 100 metrów kwadratowych może przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych, zaś w kościołach powyżej 100 metrów kwadratowych – 1 osoba na 20 metrów kwadratowych.

Takie limity obowiązywały w okresie świątecznym. Choć obecność w kościele dla milionów Polaków jest ważnym elementem świąt, od ich decyzji zależało, czy udadzą się na Mszę Świętą, czy też – zgodnie z zaleceniem np. Prymasa Polski – obejrzą ją w telewizji bądź w internecie.

W trudniejszej sytuacji znajdują się natomiast dzieci u progu pierwszej komunii świętej. Jeśli zapadnie decyzja o organizacji uroczystości trudno będzie się jej nie podporządkować.

- Komunia jest zaplanowana na 22 maja i na razie nic nie wiem o tym czy termin ten zostanie utrzymany – mówi mi pani Sylwia, mama 10-letniego Dawida, który w tym roku przystąpi do pierwszej komunii.

Redakcja Biznes Info zwróciła się z pytaniem do Konferencji Episkopatu Polski czy planuje wydanie komunikatu, rekomendującego np. odłożenie komunii świętej na okres letni tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku (decyzję w tej sprawie podejmowały poszczególne parafie)?

- Decyzje dotyczące organizacji nabożeństw i liturgii na terenie konkretnych diecezji podejmują biskupi diecezjalni. Stąd też zachęcamy do sprawdzania wytycznych biskupów diecezjalnych na stronach internetowych poszczególnych diecezji – informuje naszą redakcję biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Przykładowo arcybiskup metropolita wrocławski Józef Kupny wydał dekret zakładający, że decyzja o uroczystości będzie uzależniona od trybu pracy szkół. I tak, jeśli nauka w szkołach będzie zawieszona, to „należy odwołać wszystkie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej”. Jeśli zaś nauka będzie się dobywać normalnie, wówczas decyzję „należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem.

Komentarz Ministerstwa Zdrowia

Redakcja Biznes Info zapytała również Ministerstwo Zdrowia o to czy rozważa w najbliższym czasie wprowadzenie zakazu organizacji komunii świętych bądź ewentualnie rekomendacji, by uroczystości te przesunąć na późniejszy okres.

- Ministerstwo Zdrowia stale obserwuje sytuację sanitarno-epidemiologiczna dotyczącą zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i analizuje dynamikę przyrostu zachorowań. Jeśli będą  zapadały decyzje w tej sprawie, resort zdrowia zakomunikuje o tym – odpowiada Justyna Maletka z Ministerstwa Zdrowia.

Podobne artykuły

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Daniel Obajtek na wypłatę narzekać nie może. Tylko w 2020 zarobił niemal 1,3 mln zł

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Polska i Świat

ZUS zacznie od 16 maja. Dowie się o tobie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >