Czy wynagrodzenie może być wypłacane do ręki? Przepisy prawne
Czy wynagrodzenie może być wypłacane do ręki? W najkrótszym wyjaśnieniu można powiedzieć, że tak. Jednak ustawodawca z początkiem 2019 roku postarał się o utrudnienia w tej materii. Jak się okazuje, do 1 stycznia 2019 roku Kodeks Pracy przyjmował w artykule 86. paragrafie 3., iż podstawową formą wypłaty jest płaca w gotówce, a inne sposoby wypłaty miały być ustalane w konsultacji z pracodawcą. Jednak od 1 stycznia 2019 roku role się odwróciły.
Od teraz Kodeks Pracy za podstawę przyjmuje przelewy na konta pracowników. W przypadku jednak, gdy dana osoba nie posiada konta w banku, musi ona ustalić z pracodawcą, w jaki sposób przyjmuje swoje wynagrodzenie. Jeśli chce otrzymywać pieniądze w gotówce, powinna złożyć właściwy w sprawie wniosek i przekazać go szefostwu. Czytamy o tym zresztą w samym Kodeksie Pracy: "Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych".
Czy wynagrodzenie może być wypłacane do ręki?
Wygląda jednak na to, że trend polegający na wypłacaniu pensji na konto bankowe się umacnia i coraz mniej osób przyjmuje wypłatę do rąk własnych. Jak podaje bowiem Bank Światowy, już w 2014 roku aż 77,8% polskich pracowników otrzymywało przelewy z pensją na swoje konto.
Trend ten umocnił się w ostatnich 5 latach, a nowelizacja Kodeksu Pracy spowoduje prawdopodobnie, że osoby przyjmujące wypłatę do rąk własnych staną się nikłą mniejszością. Tak przynajmniej twierdzi Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które prognozuje, że zmiana doprowadzi do wzorstu o 20% liczby pracowników, którzy otrzymują pieniądze za pracę w formie bezgotówkowej.
Biorąc pod uwagę fakt, że rząd stara się, jak może, w walce z szarą strefą, nie dziwi fakt wprowadzenia nowelizacji. W końcu wypłata do ręki nie zostawia po sobie śladów, w przeciwieństwie do przelewu. Ta pierwsza sprzyja więc szarej strefie.