Czym jest pensja brutto? Ile to netto?
Co to jest pensja brutto?
Pensja brutto to wynagrodzenie, w którym zawarte są również wszelkiego rodzaju składki, zaliczki na podatek i potrącenia odliczane przez pracodawcę. Pracownik nie może wybierać składek, które będą odprowadzane ani nie może z nich zrezygnować, aby otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Składki odprowadzane przez pracodawcę przy umowie o pracę są obowiązkowe.
Dlatego jeśli na umowie pojawia się konkretna kwota, należy pamiętać, że jest to wspomniana pensja brutto, a do naszej kieszeni wpadnie tylko część wynagrodzenia. Nieco inne zasady panują w przypadku umowy zlecenia i umowy o dzieło, ponieważ rozliczanie niektórych składek nie jest obowiązkowe.
Pensja brutto – czyli ile?
Jeśli mówimy o umowie o pracę, pensja brutto stanowi wynagrodzenie, które pracownik otrzyma „do ręki”, a także składki i zaliczki. Obowiązkowe składki to:
-
składka na ubezpieczenie emerytalne – wynosi 19,52% pensji brutto i jest finansowane po połowie przez pracownika i pracodawcę,
-
składka na ubezpieczenie rentowe – wynosi 8% pensji brutto, z czego pracodawca płaci 6,5%, a pracownik 1,5%,
-
składka na ubezpieczenie chorobowe – wynosi 2,45% pensji brutto i jest w całości pokrywana z wynagrodzenia pracownika.
Kolejnym obowiązkiem jest odprowadzanie składki na ubezpieczenie zdrowotne, która wynosi 9% pensji brutto. Aby obliczyć wysokość tej składki, należy w pierwszej kolejności odliczyć od pensji brutto składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. Pomniejszona w ten sposób kwota stanowi podstawę dla obliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Od pensji brutto każdego pracownika pobierana jest również zaliczka na podatek dochodowy. Aby ją obliczyć, należy od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne odjąć koszty uzyskania przychodu. Jeśli obliczanie wszystkich składek i zaliczek, pobieranych z pensji brutto, sprawia nam problemy, możemy skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń.
Pensja brutto – przykład
Wyjaśniliśmy już sobie, czym jest pensja brutto oraz określiliśmy, jakie są jej składniki. Teraz wyliczymy wszystkie składki i zaliczki na przykładzie płacy minimalnej w 2020 roku, która wynosi 2 600 złotych brutto:
-
pensja brutto: 2 600 zł
-
składka emerytalna (9,76%): 235,76 zł
-
składka rentowa (1,5%): 39,00 zł
-
składka chorobowa (2,45%): 63,70 zł
-
składki na ubezpieczenia społeczne łącznie: 356,46 zł
-
podstawa wymiaru składki zdrowotnej: 2 243,54 zł
-
składka na ubezpieczenie zdrowotne (9%): 201,92 zł
-
składka na ubezpieczenie zdrowotne podlegająca odliczeniu (7,75%): 173,87 zł
-
koszty uzyskania przychodu: 250 zł
-
podstawa obliczenia zaliczki: 1 994,00 zł
-
zaliczka na podatek (17%): 295,22 zł
-
zaliczka do urzędu skarbowego: 121,00 zł
Pensja brutto a pensja netto
Pensja brutto to całkowite wynagrodzenie, w którego skład wchodzi płaca dla pracownika oraz składki i zaliczki. Zatem czym jest pensja netto? Jest to nic innego, jak wynagrodzenie, które pracownik otrzyma „na rękę”, czyli po odliczeniu wszystkich składek i zaliczki. W 2020 roku minimalna pensja brutto wynosi 2 600 zł. Na podstawie powyższych obliczeń wynika, że pensja netto pracownika zatrudnionego na umowę o pracę będzie wynosić 1 920,62 zł.
Natomiast pracownicy zatrudnieni na umowie zlecenie lub umowie o dzieło będą mogli liczyć na wyższe wynagrodzenie netto, nawet jeśli ich pensja brutto będzie porównywalna do pensji, jaką otrzymuje pracownik na umowie o pracę. W przypadku umów cywilnoprawnych opłacanie wszystkich składek nie jest obowiązkowe. Jednak zanim zdecydujemy się na zatrudnienie na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, warto pamiętać, że umowa o pracę jest najkorzystniejszą formą zatrudnienia, gdyż oferuje wiele korzyści, np. prawo do płatnego urlopu.