Wielki Piątek wolny dla tej grupy pracowników. Można pozazdrościć

W nadchodzące święta niewiele osób będzie miało okazję do odpoczynku. Dodatkowe dni wolne z okazji Wielkanocy przypadną tylko wybranej grupie. Kto nie będzie pracować w Wielki Piątek? Inni będą pracować nawet w Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną. Przepisy mogą ulec zmianie.
Polacy chcą więcej czasu na życie. Kiedy Wielki Piątek wolny od pracy?
Rosnąca potrzeba między życiem prywatnym a zawodowym rysuje się coraz wyraźniej. Pokazują to coraz liczniejsze dyskusje w rządzie, dotyczące ustanowienia kolejnych dni wolnych od pracy. Tym bardziej że wiele krajów europejskich podjęło już podobne działania. Przykładowo, Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy, chociażby w Niemczech, Danii, Szwecji czy Portugalii.
Jak podaje rp.pl, w Polsce posłowie PSL-UED wnioskowali o nowelizację ustawy jeszcze w 2018 roku, ale jeszcze nie doczekaliśmy się zmian ani konkretnych projektów na najbliższe lata. Mimo to nie wszyscy będą musieli pójść do pracy w Wielki Piątek.

Dni wolne od pracy na Wielkanoc 2025
Zarówno Niedziela, jak i Poniedziałek Wielkanocny to dni ustawowo wolne od pracy. Dla osób, które w standardowym tygodniu również mogą cieszyć się weekendowym wypoczynkiem, oznacza to tylko jeden dodatkowy dzień wolnego. Wielkanoc zawsze przypada na niedzielę, dlatego z tego tytułu nie będzie nam przysługiwać dodatkowy urlop.
Co więcej, część Polaków będzie pracować nawet w święta. Dotyczy to przede wszystkim osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych w sytuacji, gdy fakt pracy w święta został określony w porozumieniu.

Te osoby nie będą pracować w Wielki Piątek
Wielkanoc również szczególnie intensywny czas dla pracowników handlu; w przypadku franczyz i małych sklepów osiedlowych, zakupy będziemy mogli zrobić nawet w Niedzielę Wielkanocną, jeśli właściciel sklepu zdecyduje się stanąć na kasie. W Wielką Sobotę markety będą z kolei czynne do 14:00. A kto, dla odmiany, będzie mógł odpocząć?
Nadchodzące święta to przede wszystkim ogrom prac domowych, takich jak sprzątanie, gotowanie czy chociażby zakupy. Dla części Polaków oznacza jednak również trochę dodatkowego wolnego. Na Wielkanoc odpocząć będą mogli oczywiście uczniowie, którzy z przerwy świątecznej będą korzystać już od 17 kwietnia (Wielki Czwartek). Do szkół wrócą dopiero w środę, 23 kwietnia.
Z tego powodu dodatkowymi dniami wolnymi będą mogli cieszyć się również nauczyciele. Warto również pamiętać, że w Wielki Piątek inne instytucje państwowe, takie jak urzędy czy placówki ZUS mogą być otwarte krócej, do godziny 13:00. Dodatkowy dzień wolny mogą ustanowić również prywatni pracodawcy.





































