Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Czym jest rozmowa kwalifikacyjna? Wyjaśniamy
Paulina Musianek
Paulina Musianek 23.06.2019 02:00

Czym jest rozmowa kwalifikacyjna? Wyjaśniamy

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Czym jest rozmowa kwalifikacyjna? Jest to przede wszystkim szansę dla pracodawcy na spotkanie z kandydatem i przekonanie się, czy warto go przyjąć na dane stanowisko. Zrobienie dobrego wrażenia na rozmowie kwalifikacyjnej daje dużą przewagę nad innymi osobami starajacymi się o pracę.

Czym jest rozmowa kwalifikacyjna?

Rozmowa kwalifikacyjna to rozmowa między potencjalnym pracodawcą a kandydatem do pracy. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca ma możliwość oceny kwalifikacji, wyglądu i ogólnej zdolności kandydata na dane stanowisko. Pracodawca ma wtedy też możliwość wybadać potrzeby potencjalnego podwładnego i dowiedzieć się, czy jego potrzeby będą mogły być spełnione. Rozmowa kwalifikacyjna jest ważną częścią procesu ubiegania się o pracę. Może być zwykłą rozmową lub być poważną dyskusją na temat kwalifikacji kandydata.

Jeśli osoba ubiegająca się o pracę zostanie zaproszona na taką rozmowę, oznacza to, że pracodawca jest zainteresowany jego kandydaturą. Zazwyczaj osoba starająca się o pracę odpowiada na ofertę pracy zamieszczoną np. na portalu z ogłoszeniami przesyłając swoje CV i inne wymagane materiały. Pracodawca lub osoba z działu HR dokonuje przeglądu wszystkich otrzymanych zgłoszeń i decyduje, kto powinien zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. W niektórych przypadkach można przeprowadzić wstępną rozmowę telefoniczną, aby zaoszczędzić czas dla obu stron.

Rodzaj rozmowy kwalifikacyjnej zależy od firmy

W zależności od wielkości firmy i jej organizacji rozmowa kwalifikacyjna może być jednoetapowa lub kilkuetapowa. Rekrutacja opierająca się na jednym spotkaniu jest powszechna w małych firmach, w których kandydaci często mają spotkanie bezpośrednio z pracodawcą. W innych przypadkach przedstawiciel działu kadr może najpierw przeprowadzić rozmowę z kandydatem, który następnie będzie musiał porozmawiać z potencjalnymi przełożonymi. Większe firmy mogą również organizować rozmowy kwalifikacyjne z kilkoma osobami z firmy na raz.

Według jakich kryteriów oceniamy jest kandydat?

Przede wszystkim osoba przeprowadzająca rozmowę będzie chciała sprawdzić kwalifikacje kandydata i dowiedzieć się więcej o jego doświadczeniu. Dodatkowo będzie chciała poznać jego osobowość, dojrzałość, zainteresowanie danym stanowiskiem i jego plany na przyszłość.

Tagi: pracownicy