Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Polacy coraz chętniej wydają pieniądze na książki. Czytelnictwo powoli rośnie, ty też czytasz?
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 10.08.2020 02:00

Polacy coraz chętniej wydają pieniądze na książki. Czytelnictwo powoli rośnie, ty też czytasz?

Czytelnictwo w Polsce wzrasta, Polacy chętniej kupują i czytają książki.
wikimedia.org/Kamil Porembiński

Czytelnictwo w Polsce wzrasta. Ilu Polaków czyta książki?

Wygląda na to, że spadek  czytelnictwa w Polsce wyhamował. Polacy wydają na książki coraz więcej pieniędzy. Zwiększył się także odsetek rodaków deklarujących, że przeczytali w ciągu roku co najmniej jedną książkę. Jak podaje money.pl, z okazji Światowego Dnia Miłośników Książek bank Santander sprawdził, jak dużo Polacy wydają na książki i czasopisma w sklepach internetowych i stacjonarnych.

Okazało się, że w lipcu 2020 roku wydatki na gazety i książki wzrosły o 14,2 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Oznacza to wzrost także w stosunku do pierwszych miesięcy pandemii, gdy Polacy ograniczyli tego rodzaju wydatki. Aktualnie klienci banku Santander przeznaczają na ten cel ok. 3,5 mln zł tygodniowo. Największy wzrost da się zaobserwować na wschodzie kraju. Województwo świętokrzyskie odnotowało w lipcu 2020 roku wzrost wydatków na książki o 17 proc. rok do roku, a województwo lubelskie - wzrost o 16 proc.

Czy książki Olgi Tokarczuk rozbudziły czytelnictwo w Polsce?

Według twórców raportu banku Santander zainteresowaniem czytelnictwem w Polsce wzrasta od roku 2019. Dane banku znajdują potwierdzenie w raporcie Biblioteki Narodowej, według którego w 2019 roku spadek poziomu czytelnictwa w Polsce wyhamował, a nawet wystąpił 2-procentowy wzrost wobec roku 2018. W ubiegłym roku przeczytanie co najmniej jednej książki zadeklarowało 39 proc. Polaków. Książki najczęściej pozyskiwali drogą zakupu (41 proc.), pożyczając je od znajomych (35 proc.), otrzymując je w prezencie (31 proc.), wypożyczając z biblioteki (27 proc.) lub korzystając z własnego księgozbioru (20 proc.).

Największą popularnością wśród polskich czytelników cieszą się autorzy tacy jak Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King. Popularne pozostają także książki klasyków - Henryka Sienkiewicza oraz Adama Mickiewicza. Niewykluczone, że na wzrost czytelnictwa w Polsce wpływ miało przyznanie Oldze Tokarczuk Międzynarodowej Nagrody Bookera oraz - przede wszystkim - literackiej nagrody Nobla.

Z raportu BN wynika, że audiobooki oraz e-booki wciąż pozostają marginalnie popularne wśród Polaków, którzy traktują je jedynie jako uzupełnienie tradycyjnej lektury. Czytanie e-booków zadeklarowało 6 proc. respondentów, z kolei słuchanie audiobooków - tylko 3 proc. 6 proc. badanych zadeklarowało, że korzysta zarówno z e-booków, jak i z audiobooków. 

  1. Łukasz Szumowski podjął ważną decyzję. Wszystko przez zwiększoną ilość zakażeń koronawirusem

  2. Podjęto decyzję, jakiej obawiali się Polacy. Loty za granicę zostaną wstrzymane

  3. Do Polaków trafiają tajemnicze paczki z Chin. Eksperci: Ich zawartość trzeba natychmiast spalić

  4. Nawet 2080 zł dodatku do emerytury. Wyjaśniamy co trzeba zrobić, aby dostać dodatkowy zastrzyk gotówki

  5. Wracają obostrzenia za granicą. Trzy bliskie kraje wprowadzają kwarantannę dla Polaków

  6. Para ponad godzinę czekała na podanie dania w restauracji. Na koniec zostawili kelnerowi porażającą wiadomość z bonusem

Tagi: Ceny