Dane Agencji Rozwoju Przemysłu. We wrześniu spadło wydobycie i sprzedaż węgla
Polskie kopalnie we wrześniu br. wydobyły 3,8 mln ton węgla kamiennego, a sprzedały 3,7 mln ton, wynika z danych ARP. Wydobycie węgla w Polsce systematycznie spada.
Wydobycie i sprzedaż węgla we wrześniu 2022
W środę katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorujący krajowy rynek węgla, opublikował dane dotyczące wydobycia i sprzedaży węgla we wrześniu 2022 roku.
Wrześniowa wielkość wydobycia wyniosła 3,8 mln ton, a sprzedaż wyniosła 3,7 mln ton.
Wyniki te są znacząco niższe od wyników sprzed roku, kiedy to wydobycie sięgnęło 4,5 mln ton, a sprzedaż przekroczyła 5,1 mln ton.
Niższe wyniki odnotowano jedynie w maju 2020 roku kiedy kopalnie ograniczyły produkcję w związku z pandemią . Było to odpowiednio wydobycie 3, 2 mln ton i sprzedaż 3,4 mln ton.
W sierpniu i wrześniu br. wielkość krajowego wydobycia węgla (3,8 mln ton) była mniejsza niż w lipcu i czerwcu ( odpowiednio 4 mln i 4, 4 mln), spadła również wielkość sprzedaży - w lipcu sprzedano 4,2 mln ton, a w czerwcu ok 4 mln ton.
Popyt na węgiel
Popyt na węgiel, szczególnie opałowy, jest duży. Wynika on m.in. z zablokowania możliwości importu węgla z Rosji.
Przedstawiciele spółek węglowych zwracają jednak uwagę, że zwiększenie wydobycia w krótkim czasie jest niemożliwe, gdyż inwestycje górnicze są czasochłonne i kosztowne.
Polskie górnictwo węgla kamiennego od lat zmniejsza wydobycie, zwraca uwagę portal energetyka24. Powodem takiej sytuacji jest choćby to, że wydobycie węgla w Polsce wiąże się z wysokimi kosztami wydobycia.