Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Trzeba spełnić tylko jeden warunek
Sylwia Nowosińska
Sylwia Nowosińska 16.09.2024 21:38

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Trzeba spełnić tylko jeden warunek

Seniorzy, emeryci
Fot. pasja1000/Pixabay

Emeryci w całym kraju mogą skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Aby skorzystać z tego przywileju, warto jednak najpierw sprawdzić zasady obowiązujące w danym mieście. Zasady dotyczące wieku, od którego przysługuje nam darmowa komunikacja, są bowiem różne w zależności od metropolii.

Komu należy się darmowy przejazd komunikacją miejską?

Co do zasady komunikacja miejska za darmo w Polsce przysługuje wszystkim od 70. roku życia. Jeżeli podczas przejazdu autobusem senior trafi na kontrolera biletów, wystarczy pokazać mu legitymację emeryta lub dowód osobisty.  W niektórych polskich miastach zasady są jeszcze bardziej korzystne dla młodszych seniorów. Zdarza się, że nawet przed 70. urodzinami emeryci mogą jeździć w pełni darmową komunikacją miejską. 

Dodatkowe pieniądze dla osób bezrobotnych. Należy im się nie tylko zasiłek

Trzy miasta oferują darmowe przejazdy po 65 roku życia

W Szczecinie emeryci, którzy za pięć lat osiągną wiek emerytalny, mogą otrzymać 50-procent zniżki na bilet. Oznacza to, że o zniżki mogą ubiegać się kobiety w wieku 55 lat i mężczyźni w wieku 60 lat.  W Warszawie po 65. roku życia można kupić roczny "bilet seniora", za który zapłacimy zaledwie 50 zł. Bilet uprawnia do przejazdów wszystkimi środkami.  Darmowa komunikacja miejska od 65 roku życia przysługuje seniorom w Lublinie, Bydgoszczy i Wrocławiu.  
 Zobacz też: Ten dokument uprawnia do wielu zniżek. Seniorzy mogą sporo zaoszczędzić

Seniorzy z Krakowa mogą dostać bilet wolnej jazdy

Władze Krakowa informują natomiast, że darmowa komunikacja należy się osobom po 70 roku życia. W tym przypadku w razie kontroli biletów wystarczy okazanie dokumentu potwierdzającego wiek i tożsamość pasażera, np. dowodu osobistego. Jeżeli seniorzy powyżej 70 lat nie chcą pokazywać kontrolerom swojego swojego dowodu osobistego, mogą udać się do jednego z punktów sprzedaży biletów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji i tam wyrobić sobie tzw. bilet wolnej jazdy.  Bilet zapisywany jest na spersonalizowanej Krakowskiej Karcie Miejskiej. Podobny bilet przysługuje także osobom niepełnosprawnym, które otrzymują darmowe przejazdy na podstawie zwolnienia lekarskiego.