Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Wystarczy spełnić jeden warunek
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 24.10.2024 16:38

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Wystarczy spełnić jeden warunek

seniorzy
Fot. Pixabay/pasja1000

Zniżki na bilety komunikacji miejskiej to nie wszystko. Część pasażerów może liczyć na całkowicie darmową podróż, jeśli tylko spełnią określone warunki. Wystarczy jeden z nich, by móc jeździć autobusem czy tramwajem bez biletu. Co ciekawe, za darmo z komunikacji miejskiej mogą korzystać nie tylko emeryci.

Komunikacja miejska bez biletu i bez mandatu

Wybór ulg obowiązujących na bilety komunikacji miejskiej jest bardzo szeroki. Zniżek takich jak dla studentów i doktorantów (51%) wielu może jednak pozazdrościć. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że określonej grupie przysługują jeszcze tańsze bilety. Te osoby nie zapłacą bowiem ani złotówki! W całej Polsce darmowe przejazdy obowiązują dla jednej grupy pasażerów, którzy ukończyli określony wiek. W niektórych częściach kraju z tego przywileju skorzystamy jednak z kilkuletnim wyprzedzeniem. Kto autobusem pojedzie całkowicie za darmo?
 

Drastyczne zmiany w bankach: Będą śledzić Twoje pieniądze. Zadzwonią, jeśli wydasz za dużo

Darmowa komunikacja miejska. Dla kogo?

Wbrew pozorom, brak opłat za korzystanie ze środków komunikacji miejskiej nie jest domeną emerytów. Co więcej — nie wszyscy emeryci są zwolnieni z tej opłaty. Sam status uprawnia nas bowiem do zniżki, ale ta nie wynosi 100%. Jeszcze nie. Darmowa komunikacja miejska w większości polskich miast przysługuje dopiero od momentu ukończenia 70 lat. Wówczas nie musimy już przejmować się biletem, a w razie kontroli wystarczy, że pokażemy dowód osobisty lub legitymację emeryta.
 

Darmowe przejazdy tylko dla części Polaków

Dodatkowo mylący może okazać się fakt, że w części kraju rzeczywiście wprowadzona została darmowa komunikacja miejska dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny. W całej Polsce osoby, które ukończyły 60 i 65 lat (kolejno w przypadku kobiet i mężczyzn) za bilet zapłacą tylko połowę standardowej ceny. W Lublinie, Wrocławiu i Bydgoszczy będą natomiast jeździć za darmo. Szczecin wprowadził również dodatkową zniżkę dla osób, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego zostało już tylko 5 lat. W Warszawie natomiast po ukończeniu 65. roku życia seniorzy mogą kupić specjalny bilet roczny, który uprawnia do przejazdów wszystkimi środkami, a kosztuje tylko 50 zł. Warto więc, zanim wyruszymy w podróż, upewnić się, jakie dokładnie ulgi obowiązują w naszym miejscu zamieszkania.