Darmowe przelewy natychmiastowe w Polsce. Środki wyślemy w 10 sekund. Jest jednak jeden haczyk

Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad wprowadzeniem darmowych przelewów natychmiastowych dla klientów indywidualnych. Konieczność tej zmiany jest podyktowana przez nowe wymogi unijne. Unia podała terminy, w których państwa członkowskie mają uwzględnić bezpłatne transakcje w porządku prawnym. Wiadomo już, że Polska się z tym spóźni. Jest też jeszcze inny haczyk.
Nowe regulacje Unii Europejskiej
Bezpieczeństwo finansowe w obrębie Unii Europejskiej to temat coraz częściej poruszany na forum międzynarodowym. Znacząca część rozmów dotyczy tego, aby zdecydowanie przechodzić na transakcje bezgotówkowe, ograniczając przy tym ilość papierowych pieniędzy w obrocie, zwłaszcza w przypadku zakupów na duże kwoty. W najbliższych latach można się więc spodziewać zmian prawnych jak i pewnych modyfikacji jeśli chodzi o bankowość elektroniczną.
Zgodnie z wolą Parlamentu Europejskiego przelewy natychmiastowe w krajach członkowskich mają docierać do klientów w kilka sekund i w każdym dniu tygodnia, niezależnie od pory dnia lub nocy. Oprócz tego transakcje mają być darmowe, a państwa UE i banki mają przystosować się do tych regulacji do końca kwietnia. Już wiadomo, że Polska nie dotrzyma tego terminu, w związku z tym został on przedłużony. Kiedy należy spodziewać się tego udogodnienia i na jakich zasadach zostanie wprowadzone w naszym kraju?
ZOBACZ TEŻ: Te banknoty straciły ważność. Nie zapłacisz nimi w sklepie, jest tylko jedno wyjście

Przelewy natychmiastowe w Polsce
Nowoczesna bankowość elektroniczna powoli wypiera tradycyjne formy płatności. Narzędzia takie jak BLIK pozwalają na dokonywanie szybkich, wygodnych i bezpłatnych transakcji. Jednak wciąż nie wszędzie i nie zawsze można skorzystać z tej opcji, a w takiej sytuacji trzeba wykonać przelew. Jednakże to rozwiązanie ma kłopotliwą wadę, czyli czas docierania pieniędzy na konto odbiorcy. Finalizacja transakcji zleconej w weekend, zwłaszcza jeśli ma trafić do innego banku niż ten nadawcy, może nastąpić nawet kilka dni później.
Przelewy międzybankowe mogą być realizowane w ciągu kilku godzin, jednak zdecydowana większość dociera dopiero w następnym dniu roboczym. To wszystko reguluje Elixir, czyli podstawowy system rozliczeń międzybankowych w Polsce, który nadzoruje Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). Każdy bank ustala jednak swoje godziny sesji wychodzących i przychodzących, więc czasem trzeba nastawić się na czekanie. Jeśli ktoś nie korzysta z przelewu na telefon BLIK, może jeszcze zdecydować się na przelew natychmiastowy, jednak w takim przypadku naliczane są dodatkowe opłaty.
Aktualnie w Polsce posiadacze standardowych kont bankowych, jeśli chcą zlecić przelew natychmiastowy, muszą za niego zapłacić. W większości banków obowiązuje stawka 5 zł od transakcji. Niektóre placówki wprowadzają różne promocje w tym zakresie i w zależności od posiadanego konta można wybierać pakiety, które zapewniają określoną ilość darmowych szybkich przelewów.
Nowe przepisy unijne mają ułatwić dokonywanie transakcji klientom indywidualnym, ale w Polsce na darmowe przelewy ekspresowe trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Darmowe przelewy ekspresowe w Polsce dopiero w 2027. Jest jeden haczyk
Przelewy na telefon BLIK, choć darmowe, wygodne i szybkie są formą płatności, która ostatnio budzi obawy co do jej bezpieczeństwa. Nie brakuje oszustów, którzy wyłudzają kody i w ten sposób kradną ludziom pieniądze z kont. W większości aplikacji bankowych pojawiły się już stosowne ostrzeżenia z adnotacją, aby upewnić się, że osoba, która prosi o przelew w takiej formie, jest tą, za którą się podaje.
Wprowadzenie darmowych przelewów ekspresowych byłoby więc dobrą alternatywą. W Polsce trzeba będzie jeszcze na to trochę poczekać, a poza tym zmiana nie obejmie wszystkich transakcji tego typu, jedynie te dokonywane w walucie euro.
Unijna regulacja, której celem jest między innymi wsparcie firm i zacieśnianie współpracy międzynarodowej między przedsiębiorcami dotyczy przelewów natychmiastowych w euro. Kraje spoza strefy euro mogą nie zdążyć z wprowadzaniem zmian do końca kwietnia 2025 roku. Polska ma czas na przystosowanie się do wymogów Parlamentu Europejskiego do 9 stycznia 2027 roku — od tej daty klienci będą mogli korzystać z odbierania poleceń przelewu natychmiastowego w euro, natomiast usługa darmowego wykonywania takich poleceń powinna obowiązywać najpóźniej od 9 lipca 2027 roku.
Ministerstwo finansów przyznaje, że pracuje już nad projektem ustawy o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, oraz niektórych innych ustaw. Prace są obecnie na etapie przygotowywania opracowań po konsultacjach publicznych.





































