Darowizny od rodziców pod lupą fiskusa. Pamiętaj o tym, by uniknąć podatku
Choć darowizny rodzinne są zwolnione z podatku, to skarbówka ma na oku takie transakcje. Aby uniknąć opłaty, konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków. Wiele osób o tym zapomina. Warto mieć na uwadze te szczegóły, jeśli chcemy uniknąć płacenia podatku. Przedstawiamy szczegóły.
Fiskus ma na oku darowizny od rodziców
Warto pamiętać, że darowizny rodzinne nie są objęte podatkiem, ale tylko i wyłącznie w przypadku, gdy spełnimy odpowiednie warunki. To niezwykle istotne, by pamiętać o najważniejszych zasadach. Jak podkreślił doradca podatkowy, Kamil Wielewicki w rozmowie z “Rzeczpospolitą”, skarbówka chwyta się każdego pretekstu, by zakwestionować ulgę. Jak podaje portal, w ostatnim czasie fiskus kwestionuje wiele zwolnień z podatku w przypadku darowizn pieniężnych od rodziców.
Rolnicy pracują ciężej niż inni? Chcą wyższych emerytur i obniżki wieku emerytalnegoPodatek od darowizny
“Rzeczpospolita” przytacza historię pewnej kobiety, która otrzymała od swojego ojca pieniądze na zakup mieszkania. Środki zostały jej przekazane do ręki, w formie gotówki, a następnie trafiły na jej konto. Fiskus nie uznał ulgi.
Czytamy również o przypadku rodziców, którzy chcieli wspomóc swoją córkę w zakupie auta. Przelali pieniądze bezpośrednio na konto sprzedawcy samochodu, który chciał kwotę w euro, a ich córka nie miała konta walutowego. I w tym przypadku ulga nie została przyznana. Z czego to wynika?
Koniecznie o tym pamiętaj, jeśli nie chcesz płacić podatku
Przy przekazywaniu darowizny trzeba pamiętać o kluczowej kwestii. Aby obdarowywana osoba nie musiała zapłacić podatku, pieniądze powinny trafić na jej rachunek lub zostać wysłane pocztą. To dlatego, że darowizna pieniężna od rodziców powyżej 36 120 zł musi być udokumentowana dowodem przekazania na konto nabywcy lub przekazem pocztowym. Dlatego właśnie w powyżej opisanych przypadkach ulga nie została uznana. Dodatkowo, w przeciągu sześciu miesięcy należy zgłosić darowiznę fiskusowi. Nie trzeba tego robić w momencie, gdy kwota jest mniejsza niż 36 120 zł.